Кестенът - древен и не толкова познат
Как да изберем и съхраним кестените?

Избирайки кестени, те трябва да бъдат лъскави, гладки, без дупки от червеи, с искрящ кафеникаво-червеникав цвят. Трябва да бъдат твърди, тежки и без пространство между черупката и ядката. Някои са по-едри и заоблени, други са по-малки, но за сметка на това - по-сладки. Кестените са продукт, съхраняването на който изисква по-ниски температури. Можете да ги поставите в хладилник в отделението за плодове и зеленчуци, или в хартиен плик, като срокът за съхранение не трябва да бъде по-дълъг от 10 дни. Друг вариант е да ги съхраните в дървено сандъче посипани с пясък, поставено на студено. За да направите това, вземете три части пясък за една част кестени. И пясъка и ядките трябва да бъдат напълно сухи. Ако в един от кестените се появи ларва на червейче, пясъкът предотвратява червеят да стигне до други ядки и да ги увреди.

Идеи за приготвяне на кестени

Старите готварски книги са пълни с рецепти за кестени - сладки и солени. Това са безкрайно вкусни и сговорчиви плодове, със забележителен леко наслаждащ вкус, със землисто-горски нотки на диви гъби и мъх. Единственото, което затруднява употребата им и ги прави трудни и пипкави за обработка, е двойната им люспа. Всъщност първата - твърда и гладка, лесно се обелва с помощта на остро ножче, дори и когато са сурови. Но вътрешната ципа, обвила плътно хлебния плод, може да се отдели единствено ако са сварени или изпечени. Съвременната индустрия преодолява тези затруднения и включително у нас, в някои супермаркети вече се продават опаковки сварени, обелени и вакуумирани кестени - идеални за динамиката на живота ни, готови за моментална употреба. За да обелите по-лесно кестените, необходимо е да направите разрези с остър нож върху светлото петно на кестена и да ги поставите за 1-2 минути във вряща вода. Така става възможно обелването на дебелата ципа, а след това можете да ги поставите да се варят за 20 минути в студена вода, или още по-добре, за 40 минути на пара.

Печени кестени

Ако сте решили вкъщи да опечете кестени в камината или фурната, предварително с остър нож трябва да направите прорези по външната обвивка, а след като ги извадите от огъня, е необходимо да ги завиете с домакинска хартия, за да останат меки във вътрешността.

Печени кестени
Marrons glaces

Легендата разказва как при своето посещение в Прива, малко селце в Ардес, Луи XIV бил нагостен с кестени. Но не какви да е кестени, а приготвени по специален начин от местните жители за своя монарх. След като сварил кестените, готвачът ги обелил и потопил в захарен сироп, в който предварително поставил ванилия. След 4-8 часа сиропът кристализирал около кестените и при повторното им охлаждане се получила прекрасна глазура. Тези кестени се превърнали в предпочитано коледно лакомство, а тайната на вкусния десерт се криел в начина на тяхната обработка - необходимо било да не са дълбоко издълбани, за да не се захаросват целите. Има различни рецепти за приготвянето на захаросаните кестени. Мarrons glaces се варят не повече от 10 минути и се белят. Сгорещяват се масло и захар, докато сместа стане светлокафява. Прибавят се кестените с малко от водата, в която са варени. Цялата смес ври още 20 минути.

Глазирани кестени
Кестени с портокали от Ардес

Необходими продукти: кестени, мляко, портокалово желе, един портокал, ликьор, ванилия, захар

Приготовление: Кестените са попарени и обелени, след което се сваряват в мляко, в което са добавени ванилия и захар. След варенето внимателно се изваждат, за да не се натрошат, и се потапят в затоплено портокалово желе. Добавя се един необелен портокал, нарязан на филии, малко портокалов ликьор и стърготини от портокалова кора. Преди консумация е необходимо да се оставят да престоят 12 часа на стайна температура.

Кастаначо
"Кастаначо" от Тоскана

Необходими продукти: 1 кг брашно от кестени, 1 л вода, 1/2 ч. ч. зехтин, 4 с. л. захар, сол на вкус, стафиди, боровинки, розмарин

Приготовление: Приготвя се един килограм брашно от кестени (трябва да е прясно смляно, тъй като лесно гранясва и се разваля вкусът на хляба). Смесват се водата, зехтина, захарта и солта. Разбърква се, докато се получи рядка смес. Намазва се с масло тавичката, поръсва се с брашно или галета и се изсипва готовата смес. След което се поръсва с две шепи стафиди, предварително накиснати във вода и изцедени, малко боровинки и розмарин. Напръсква се със зехтин. Пече се на 220 градуса в предварително загрята фурна за около 10 минути, и още 1 час при температура 200 градуса.

Още идеи за десерти с кестени можете да прочетете тук:


Салата от червено зеле с кестени

Необходими продукти: 1 червена зелка, 300 г обелени кестени, 4 резена пилешко филе, 3 с. л. ябълков оцет, 2 с. л. зехтин, 4 малки глави лук, мащерка

Приготовление: Зелката се нарязва на ситно, лукът се разрязва на две, а филето на малки парченца. В тенджера се поставя зехтинът и се задушават филето,Салата с кестени добавят се зелето, лукът и мащерката. Разбърква се в продължение на няколко минути, докато зелето омекне. Похлупва се и се оставя да къкри на тих огън в продължение на 30 минути. Кестените се поставят на пара за 15 минути, докато променят своята твърдост. Когато зелето се свари, се добавя оцетът, посолява се и се добавя черен пипер. Оставя се за още 15 минути на котлона. Сервирайте зелето с кестените топло или студено, като предястие или гарнитура към различни меса.

Кестените могат да бъдат и гарнитура добавка към печено - вместо обичайните картофи. Или да се добавят в пилаф. Или, както в Кавказ, да ги посипете с много лук, и готвите в продължение на 15 -20 минути - кестените ще придобият съвсем различен вкус. Поднасят се щедро поръсени със семена от нар.

Появата на прясно изпечените кестени по улиците показва и още нещо - че вече наближават зимните празници. А според народните поверия един кестен в джоба пази от болести и уроки през цялата година.
Използвани източници:
http://www.bb-team.org - статията на Ирена Стефанова
сп. "Сол-Пипер" - декември-януари, 2004 год. бр.58
сп. "Меню" – бр.33 м.февруари, 2010 год.
http://www.wmj.ru
http://www.spelucchino.it - Castagnaccio

Автор:
Страница 12
Етикети:

Коментари
Трябва да сте влезли с акаунта си за да може да пишете коментари, добавяте рецепти и снимки и организирате рецептите, които харесвате в Любими.
Регистрирай се сега!
или
вход с Facebook
(не изисква регистрация)
# 3
gubacook
аматьор с виличка
Браво много интересна и полезна статия! Благогаря за отделеното време и вложеният труд. Мисля, че има няколко рецепти, които с удоволствие бих изпробвала.22 Ное 2013
# 2
gkostova04
магьосник в кухнята
Много интересна статия! Само дето на първата страница има разминаване с калорийната стойност на 100г кестени. Не, че е толкова важно.3 Ное 2013
# 1
Aliana
магьосник в кухнята
Много полезна и интересна статия! Марина, благодаря ти за труда, за изчерпателността, която ти е присъща, и за хъса! Още докато четях прозрях, че ти си автора :) Аз трявба да призная, че освен печени на жар не се сещам да съм консумирала кестени по друг начин. Сега ме запали и смятам да се пробвам с кастаначото. Още веднъж благодаря! :)8 Окт 2012
Подобни статии:
Сподели статията
Нови снимки
от Lirinkaот Lirinkaот Elinor73от Elinor73от Elinor73от Elinor73от Elinor73от Elinor73от Elinor73от Black_Beretот Black_Beretот Lirinkaот ma_rri_naот ma_rri_naот ma_rri_naот lu4aот lu4aот lu4aот Lirinkaот Vorac
Рецепти на деня


© Информацията в този сайт или части от нея не могат да бъдат използвани без изричното съгласие на авторите.