Сметана е вкусен продукт, който може да се използва в ястия и десерти, сосове и кремове, супи и паста. Първоначално приготвяна само от прясно краве мляко, сега сметаната може да е на млечна или растителна основа и идва във всякакви опаковки, с различни имена и съдържание, а дори може да е течна, на прах или под формата на пухкав крем. В тази статия сме се опитали да внесем малко ред в разнообразието от продукти носещи името сметана и да опишем всеки един от тях и неговата употреба.
- Заквасена сметана
- Крем фреш (Creme fraiche)
- Течна сметана
- Млечна течна сметана
- Течна сметана на растителна основа
- сладкарска течна сметана
- сметана за готвене
- Бита сметана
- Сметана на прах
- Сметана спрей
- Сметана за кафе

Нарича се още: квасена сметана, кисела сметана
Това е сметаната, която е най-лесно отличима - продава се в кофички, подобни на тези от кисело мляко и има консистенция на гъсто кисело мляко. Получава се като нормална сметана се "подкиселява" с бактерии (както киселото мляко), като по този начин сметаната се сгъстява и променя вкуса си. Обикновено е с масленост около 20-25%.
Използва се за приготвяне на сладки и солени сосове, в застройване на ястия и супи, за кремове и глазури на сладкиши и торти.
Това е заквасена сметана със масленост около 28%, но за разлика от заквасената сметана крем фреш е по-гъста и не толкова кисела. От нея се приготвя италианското крем сирене Маскарпоне.
Използва се при приготвяне на десерти, като заместител на заквасена сметана и е особено подходяща за добавка в сосове, тъй като не се пресича от топлината.
Дали този вид сметана може да се намери в България - може би в някои от по-специализираните магазини, но се споменава в рецепти, затова я слагаме в този списък.

Нарича се още: животинска сметана, млечна сметана
Това е сметаната, която се прави от прясно мляко. За съжаление се оказва, че в България не е лесно да се намери в магазините или ако я има е на твърде висока цена и с ограничен избор. Ако е прясна и без консерванти тази сметана ще намерите в хладилниците на магазина - там където са млякото, сиренето и маслото.
В различните страни има и различни стандарти за сметаната - какъв е процента на мазнината и дали има добавки (като например сгъстители, така че сметаната да може да се разбие и да стане на пухкав крем). Колкото е по-висок процента на маслеността, толкова по-подходяща е за разбиване сметаната и е консистенцията е по-гъста.
Ако се чудите каква сметана да изберете - прочетете на опаковката. Там обикновено трябва да е отбелязана маслеността и също така за какво е подходяща тази сметана. При над 30% масленост сметаната е подходяща за разбиване, а при 50-60% масленост полученият пухкав крем е невероятно вкусен (но и по-тежък).
Тази сметана се приготвя на базата на растителни мазнини, а не прясно мляко. Обикновено се купува в хартиени кутии и може да се намери в не-студената част на магазините. Разпространени марки в България са Hopla и President.
Това е сметаната, която най-често купуваме при приготвяне на сладкиши или при използване в ястия. Може да се намери в два вида - сладкарска и за готвене.

Сладкарска течна сметана
Нарича се още: растителен крем за сладкарство
Тя е подсладена и е най-подходяща като добавка при приготвяне на сладкиши, торти и десертни кремове. Хубавото е, че е направена специално за разбиване и много лесно се получава хубава бита сметана.

Сметана за готвене
Тази сметана не е подсладена предварително. Тя може да се използва при приготвяне на солени ястия или към нея да се добави подсладител или захар на вкус и да се използва като сладкарската.
Това е сметана разбита на пухкав крем. Понякога този термин се използва за да обозначи самата разбита на крем сметана, а понякога за да обозначи сметана, която може да се разбива (и която се разбива на крем в изпълнението на рецептата). Бита сметана може да стане от течна млечна или растителна сметана. Заквасената сметана не може да е бита сметана, тъй като се разбива на крем с по-различна консистенция.

Сметаната на прах е обикновено на растителна основа и се продава в удобни малки опаковки. Обикновено изисква да се изсипе в прясно мляко и да се разбърка с миксер. Както и течната растителна сметана и тази има предимство, че лесно става на пухкав крем. На пазара има голямо разнообразие от вкусове и аромати за този вид сметана. Използва се за украса и пълнеж на сладкиши и торти, кремове и топли напитки.

Това е бита сметана във флакон - може да бъде на млечна или растителна основа и е леко подсладена. Преди употреба спрея се разтръсква и след това се използва. Лесен и бърз начин за получаване на сметана, но получената сметана не задържа дълго формата си - затова не може да се използва за дълготрайна украса на торти и сладкиши, но може да се оформят розички непосредствено преди сервиране в сладки топли напитки, кремове и за украса на отрязани парчета торта, сладкиш или пудинг.
Нискомаслена сметана, която може да бъде на растителна или млечна основа, течна или суха. Използва се като добавка в кафета и топли напитки и най-често се продава в малки индивидуални опаковки.

Коментари Трябва да сте влезли с акаунта си за да може да пишете коментари, добавяте рецепти и снимки и организирате рецептите, които харесвате в Любими. Регистрирай се сега! или ![]() (не изисква регистрация) |
# 7 zlat ![]() | Има ли в България сгъстител за сметана? | 9 Май 2022 |
# 6 Senjak ![]() | janova, проблема е може би в марката "Бор-чвор". На мен много трудно ми се получава пухкав крем, с големи усилия постигам този резултат с тази сметана, но продължавам да взимам от нея и аз не знам защо. Разбивам по 15 мин.,държа във фризера, пак разбивам, изобщо много трудна работа. А от другите сметани ползвам на МЕГЛЕ и съм доволна. ![]() | 12 Ное 2016 |
# 5 ismailyk ![]() | най добри сметани от горе изброените са хопла и президент другите не са хубави особено има една която тук не е спомената сметаната се казва халта неможе да се згъстява добре и не дава голям обем за това искам да изкажа мнението си за тези сметана за да не се излъже и някой друг от нея аз винаги ползвам хопла и винаги ми се получава но за съжеление тук при наз карат повече халта и кремио а хопла докарват повече от тази за готвене последния път когато правих торта взех халта и втори път няма да се излъжа да купя от тази сметана | 28 Сеп 2016 |
# 4 Aliana ![]() | За ганаш сметаната се загрява, смесва се с шоколада, разтопява се без остатък и се оставя да се изстуди, най-добре в хладилник. В зависимост от съотношението след изстиването сместа е стегната до твърда. Разбива се до пухкавост и готово. Аз също съм избивала горещ ганаш до пълно изстиване. Е, на мен не ми се пресече, но беше начинание, траещо с часове. Не бих повторила ![]() | 25 Фев 2013 |
# 3 xevi ![]() | janova - не мога да ти кажа какъв е бил проблема, не би трябвало да става така, заквасената сметана се разбива със захар на крем. sbt03 - ганаш става с млечна сметана с нормална/висока масленост... може би все пак пусни тема във форума коя е най-подходяща за ползване за такива цели от сметаните, които продават в БГ. | 25 Фев 2013 |
# 2 sbt03 ![]() | Благодаря за статията! Много е полезна, дори мислех преди да пусна тема във форума и да попитам опитните готвачи с каква сметана може да се направи ганаша. В предавания съм виждала как загряват сметаната на котлона, начупват шоколада и след това я разбиват на пухкав крем. Реших и аз да направя така, но със сладкарска течна сметана на растителна основа. Сметаната при избиването се пресече и накрая не стана нищо... Животинската сметана не се намира във всеки, макар и голям, магазин, защото и цената й наистина е по-скъпа. Въпросът ми е ако купя сметана за готвене, след това ще може ли да се разбие с миксер на пухкав крем или не? | 25 Фев 2013 |
# 1 janova ![]() | Много полезна статия за мен. За новогодишната торта купих заквасена сметана и след като прибавих пудрата захар, така се втечни, че стана почти прясно мляко и трябваше да прибавя 3 пакетчета сгъстител за сметана, за да намажа блатовете. Сметаната беше на "Бор-чвор". Не разбрах какво сгреших. | 25 Фев 2013 |