Мушмула

Определено мушмулата е незаслужено пренебрегван плод. Освен че е вкусна и достатъчно непретенциозна, тя е изключително полезна за редица системи в човешкия организъм.

Мушмулата (Mespilus germanica) е дърво от семейство розоцветни, достигащо до 3-4 м височина. Листата са големи и лъскави, а цветовете са бели и силно уханни. Плодовете на мушмулата са малки, сферични или крушовидни със светло до тъмнокафяво оцветяване, с фин мъх, грапава и твърда кожица. Месото на плода е бяло, със силно тръпчив вкус, който след процесите на гниене придобива мек аромат и приятен вкус.

Мушмула

Според исторически данни, плодът е бил култивиран още 1000 години пр.н.е. в Китай. Дивата мушмула е била позната и на древните траки. Древните лечители са вярвали, че консумацията му повишава съпротивителните сили на организма. В средновековието мушмулата се е считала за добра храна, която пречиства кръвта и стимулира растежа при децата Днес плодът се отглежда в най-големи количества в Калифорния (САЩ), Япония, Испания, Южна Франция и Италия като добро медоносно растение.

Мушмулата съдържа голямо количество скорбяла, целулоза, пектинови вещества и органични киселини (преобладават ябълчената, лимонената и винената, а в омекналите плодове, вследствие на започналата ферментация, има и оцетна). Захарите в плода са за сметка на фруктоза и глюкоза, което прави мушмулата подходяща храна за диабетици. Витаминният състав включва витамин С, каротин, витамин В1 и В2. Плодът съдържа и минерални соли - калий, калций, фосфор, магнезий, желязо и натрий. Хранителната стойност на мушмулите е равна на тази на ябълките и крушите.

Днес най-популярното приложение на плода е в качеството му на средство, укрепващо функцията на дебелото черво и подобряващо храносмилането.Недобре узрелите плодове и семената се прилагат като помощно средство при лечение на ангина, астма, бронхит, стомашно-чревни заболявания и бъбречни колики. Високото съдържание на пектин спомага за очистване на вредните токсини от стомаха и за повишаване на съпротивителните сили на организма, а голямото количество органични киселини оказва благоприятен ефект върху функциите на кръвоносната и нервната система. Плодът действа стимулиращо на жлезите с вътрешна секреция и се препоръчва при отслабване на функциите им.

Използвани източници:
gradinata.bg
bb-team.org
"Билките във всеки дом" - проф. Д. Станева, София

Автор:
Етикети:

Коментари
Трябва да сте влезли с акаунта си за да може да пишете коментари, добавяте рецепти и снимки и организирате рецептите, които харесвате в Любими.
Регистрирай се сега!
или
вход с Facebook
(не изисква регистрация)
# 1
Meri_Popins
магьосник в кухнята
Хубава статия, обожавам този плод.6 Дек 2016
Подобни статии:
Сподели статията
Нови снимки
от krasikn10от Ella_22от Doroteyaот zlareот zlareот zlareот zlareот zlareот zlareот zlareот zlareот Ella_22от Ella_22от Doroteyaот Doroteyaот Doroteyaот Doroteyaот Doroteyaот krasikn10от Lirinka
Рецепти на деня


© Информацията в този сайт или части от нея не могат да бъдат използвани без изричното съгласие на авторите.