Сироп от плод бъз
Необходими продукти
  • • 1 буркан (750 мл) изцеден сок от бъз
  • • 1 буркан (750 мл) + още 150-200 г захар
Начин на приготвяне
Сиропът не преминава през топлинна обработка и има дълъг срок на годност, но за това трябва да е спазват някои особености при приготвянето и съхранението му: Без неузрели семена, без семки, без никаква вода в изцедения сок, готовия сироп да има свободен достъп на въздух!!!

Наберете около 1-1.5 кг едри, сочни, здрави и добре узрели чепки плод от бъз, далече от магистрали и замърсени райони. Измийте ги под течаща вода, без да ги смачквате, отцедете и подредете на разстояние една от друга чепките върху застлана тава с вестници или кухненска хартия. Имайте предвид от тук на сетне, че плодчетата много цапат, предвидете мястото на работа и защитете облеклото си. След пълно изсъхване и попиване на водата със суха вилица над сух съд оронете зрънцата. Не бива да попадат зелени и недобре узрели зрънца, както и вода!!! Изхвърлете неузрелите зърна и дръжките на чепките. След това с вилица или с приспособление за мачкане на сварени картофи смачкайте плодчетата на пюре. Използвайте дамски найлонов чорап или ситна цедка, да да прецедите пюрето. Изхвърлете добре изстисканата гъста маса от ципи и семки. Прецедете през ситна цедка още 2-3 пъти получения гъст студено пресован сок, за да се уверите, че в него няма семки!!! Измерете обема на получения сок, например 1 буркан. Измерете същото количество захар - 1 буркан, като може леко да увеличите захарта със 100 -200 г отгоре. Смесете сока и захарта и разбъркайте. Налейте в бурканчета, които съхранявайте на студено, отворени да дишат, единствено може да се покрият с парче марля или салфетка. В хладилник съм съхранявала сироп от бъз по описания начин повече от 1 година, единствено става по-гъст от изпарилата се влага.

Ако се затруднявате да измиете съдовете и приборите, използвани при смачкването и прецеждането, заради образувалия се лепкав бяло-сивкав налеп по тях изтъркайте ги с парче плат или памук, натопени в лакочистител, а след това измийте с препарат за съдове и топла вода. Чорапът след прецеждането е вече неизползваем.

Този сироп е хранителна добавка с профилактично действие против простудни заболявания, укрепва имунната система и оказва и други ползи на организма, както и е отлично средство за облекчаване на суха и мокра кашлица.
Може да се пие разреден като напитка или да се взема по 1 чаена лъжичка на гладно. Вкусът му е по-приятен в сравнение със сироп, приготвен от цели плодчета, заедно със семената, като последните дават горчиво-тръпчив вкус и имат по-остра миризма.

Рецептата съм я приготвяла от плодовете на тревистия бъз, по-разпространия вариант е за плодовете на дървовидния бъз. Необходимо е да се отбележи, че стеблото, листата и семената на тревистия бъз са отровни, но плодовете не. Поинтересувайте се в Интернет за повече информация за свойствата и приложението на двата вида бъз.
Рецептата е добавена от marieta_gv на 5 Февруари 2012 г.
Източник: Димитричка от гр. Русе
Още рецепти за:
Подобни рецепти
Коментари
Трябва да сте влезли с акаунта си за да може да пишете коментари, добавяте рецепти и снимки и организирате рецептите, които харесвате в Любими.
Регистрирай се сега!
или
вход с Facebook
(не изисква регистрация)
Няма коментари

Сподели рецептата

Във форума
Нови снимки
от krasikn10от Ella_22от Doroteyaот zlareот zlareот zlareот zlareот zlareот zlareот zlareот zlareот Ella_22от Ella_22от Doroteyaот Doroteyaот Doroteyaот Doroteyaот Doroteyaот krasikn10от Lirinka
Рецепти на деня


© Информацията в този сайт или части от нея не могат да бъдат използвани без изричното съгласие на авторите.