Пържена пърхутка
Рейтинг: 10
Сложност: Лесна
Любима на 1 готвача Любима
Разпечатай
виж снимката
Снимката е добавена от Meri_Popins
Снимка 54321
Необходими продукти
  • • 100 г пърхутки (ливадна, зърнеста, мека или друг ядлив вид)
  • • 80-100 г масло
  • • сол
  • • по желание за поръсване копър, магданоз, чесън
Начин на приготвяне
Измивате външно гъбата, след като сте отрязали частта с корена.
С обратната страна на тънък нож започвате да забелвате перидия - външната обвивка, понякога се обелва заедно с вътрешната по-жилава ципа.
Измиваме белите гъби.
Нарязвате на две гъбата и ако вътре е напълно бяла се посоляват и се изпържват до златисто в масло.
Ядат се докато са топли, може поръсени с копър или чесън.

* Пърхутката е гъба със сферична или понякога крушовидна форма на плодното тяло. Вътрешността се нарича глеба и при младите гъби е бяла, но с узряването на спорите, които се съдържат в нея, тя пожълтява, покафенява и от плътна се превръща в прахообразна. Обвивката (перидий) също претърпява промени с узряването на спорите. От бяла тя покафенява и се разпада, а при някои видове се продупчва. Така се образува отвор, през който узрелите спори ще могат впоследствие да се разпръснат. Когато дъждовна капка падне върху плодното тяло или животно го натисне, моментално се изстрелва облак от узрели спори през отвора. Спорите са изключително леки и се носят от въздушните течения.
Първо, трябва да се знае, че всички видове са сапротрофи, тоест разграждат мъртва органична материя и не разчитат на микоризни асоциации с живи растения за набиране на хранителни вещества. В последно време някои автори твърдят, че са възможни и микоризни асоциации. Най-често се сещаме за пасища и ниви като възможни местонахождения.
* Няма сведения за отровност на видове от гореописаните родове. Същевременно някои видове, като Гигантската, Полската, Главестата и Зърнестата пърхутки са придобили популярност като ядливи гъби. В литературата преобладава мнението, че за да е годна за консумация, всяка пърхутка трябва да е в незряло състояние, тоест с чисто бял и плътен перидий. Знае се обаче, че различни видове гъби, включително и пърхутки, биоакумулират тежки метали, присъстващи в почвата.
* Пърхутките са много деликатни и вкусни. Стават за паниране, пържене. Аз съм пробвала ливадна пърхутка, зърнеста пърхутка, мека пърхутка.
* Важно правило е да ги събирате докато обвивката им е бяла или светло кремава и вътре да няма жълто оцветяване.
Рецептата е добавена от Meri_Popins на 14 Юли 2018 г.
Още рецепти за:
Подобни рецепти
Коментари
Трябва да сте влезли с акаунта си за да може да пишете коментари, добавяте рецепти и снимки и организирате рецептите, които харесвате в Любими.
Регистрирай се сега!
или
вход с Facebook
(не изисква регистрация)
снимки от
Meri_Popins
магьосник в кухнята
[Автор на рецептата]
Снимка 5 26 Юли 2018
снимки от
Meri_Popins
магьосник в кухнята
[Автор на рецептата]
Снимка 1Премахнах ципата и разрязах на две
Снимка 2Мн вкусниии
Снимка 3Изпържени върху филия ги хапвам с копър или млечен чеснов сос
Снимка 4
21 Юли 2018

Сподели рецептата

Във форума
Нови снимки
от krasikn10от Ella_22от Doroteyaот zlareот zlareот zlareот zlareот zlareот zlareот zlareот zlareот Ella_22от Ella_22от Doroteyaот Doroteyaот Doroteyaот Doroteyaот Doroteyaот krasikn10от Lirinka
Рецепти на деня


© Информацията в този сайт или части от нея не могат да бъдат използвани без изричното съгласие на авторите.