Крем карамел

Ако търсите рецепта, идея или съвет - тук е мястото, където да попитате
Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » ср фев 23, 2011 1:08 pm

:( :? :( :? :( :? :( :? :(

Чудно нещо... не мога да проумея на какво се дължи несполуката...

В какви формички го печеш?

Слагаш ли ги на водна баня?

Наистина захарта докато карамелизира има много висока температура - около 300 градуса, ако помня добре. Освен във фурната да му е "студено" на карамела и той вече да се стяга.

Пробвай с друг вид карамел, така наречения "маслен" карамел. Стопи масло, сложи захарта в него, сложи течна сметана и така карамелизирай. Вари се по-дълго време, но става крем, който може да се маже почти. Виж тази рецепта, малко по-гъсто го направи, сложи на 200 грама захар около 2-3 с.л. масло и 200 мл сметана. Ако видиш, че много течност се е изпарила, докато потъмнява, доливай по мъничко сметана.Гъст млечен карамел - I вид (Dulce de leche)

Аз често правя този млечен карамел, не съм го правила по-гъст, защото не съм имала причина, но мисля, че ще се получи нещо като бонбони Лакта - а те се топят в устата и не са твърди, за да станат на плочка. Пробвай и разкажи.

Хайде, успех ти желая! :)
Последна промяна от Aliana на ср фев 23, 2011 5:53 pm, променено общо 1 път.
www.facebook.com/artandhobby


Потребителски аватар
lucky6
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 198
Регистриран на: ср окт 21, 2009 10:58 am
:: 7 рецепти от lucky6
:: 13 снимки от lucky6

Мнение от lucky6 » ср фев 23, 2011 4:36 pm

Много сложно ми се вижда като за моите "умения", но ще пробвам... Много Благодаря!

Потребителски аватар
STELKINA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 348
Регистриран на: съб авг 15, 2009 8:38 pm
:: 45 рецепти от STELKINA
:: 222 снимки от STELKINA
Местоположение: милано родом от сливен

Мнение от STELKINA » чет фев 24, 2011 7:41 pm

Здравей
И у нас обичат крем карамел и го правя често но никога не ми се е случвало да стане така както пишеш ти :eek: . Казваш нещо за чаши а как така в чаши :? . За да ти помогнем пиши най подробно как го правиш и в какво го печеш

Потребителски аватар
lucky6
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 198
Регистриран на: ср окт 21, 2009 10:58 am
:: 7 рецепти от lucky6
:: 13 снимки от lucky6

Мнение от lucky6 » съб фев 26, 2011 11:47 am

Здравей, Стелка!

Ето продуктите и начина на приготвяне на моя крем карамел: За карамела на котлона в съд изсипвам 100 гр. захар и 60 мл вода и оставям да се карамелизира. Ври като гъст сироп. Наблюдавам цвета и като стане светъл карамел го махам от котлона. Чашите ми са от аркопал с вместимост 150 мл. Изсипвам от карамела и завъртам чашката, за да облея не само дъното, а и малко наоколо. Затоплям на котлона 500 мл прясно мляко със 100 гр. захар и бъркам докато се разтвори без млякото да завира. Прибавям внимателно 3 добре разбити яйца и пакетче ванилия. Разпределям сместа в шестте чаши. Нареждам ги в тава, в която наливам топла вода и пека на слаба фурна, за да не заври водата. Шупли никога не са ми се получавали.
Отговор на въпроса защо използвам чаши: В началото правех крем карамела в стандартните стъклени купички. Карамелената плочка също се получаваше на дъното. С метални не съм пробвала. Купих си нарочно силиконови форми, в които резултатът беше същия, само дето при тях е възможно лесно отлепяне на плочката. Веднъж дозата ми беше по-голяма и не ми стигнаха купички. Реших да пробвам с аркопалени чаши. Резултатите са си същите. Няма никаква разлика. Дъщеря ми сега е на две години и половина и счупи 2 стъклени купички, а силиконовите са "нестабилни", когато се храни сама. Затова започнах да ползвам аркопалените чаши, а и шестте идеално се събират в малката тава, в която ги пека на водна баня.
Това е. Къде бъркам? Следващата ми стъпка сигурно ще бъде да си направя видеоклип с приготвянето.... :roll:
Много ви благодаря за отделеното време!


Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » съб фев 26, 2011 2:00 pm

Освен проблемът да е в слабата фурна - температурата да не достига да се разтопи карамелът :? друго наистина незнам .........

Остава наистина видео с направата :wink:

Пробвай с бутер-карамелът, може да е по-удачно за теб :thumup:
www.facebook.com/artandhobby

Потребителски аватар
STELKINA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 348
Регистриран на: съб авг 15, 2009 8:38 pm
:: 45 рецепти от STELKINA
:: 222 снимки от STELKINA
Местоположение: милано родом от сливен

Мнение от STELKINA » съб фев 26, 2011 2:27 pm

Теди незнам защо слагаш вода когато карамелизираш захарта а не си ли пробвала без вода . Аз например изсипвам захарта в малка тенджерка и на слаб котлон при непркъснато бъркане разтапям захарта в момента който почва да завира веднага я снимам от котлона и разсипвам по купичките . Аз ползвам купички на tupperware което е нещо като пластмаса но понеже не ми стигат слагам и в шолички правя 2 литра мляко. Пека на водна баня на 170 градуса. Пробвай така без вода
успех

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » съб фев 26, 2011 2:36 pm

Ама Стелка, точно това й беше проблема в началото - много гъст карамел. С вода и без бъркане - това бил идеалния начин за правене на карамел, гледах наскоро. Вода и аз му слагам, ама не знаех, че не би трябвало да се бърка...човек се учи докато е жив :) Става много нежен на вкус, без да има миризма на прегоряло и много по-лесно се улучва перфектния кехлибарен цвят. Хайде успех от мен :thumup:
www.facebook.com/artandhobby

Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » съб фев 26, 2011 6:51 pm

Аз мисля като Рали, че може би проблема идва от ниската температура на фурната. Няма причина начина на приготвяне на карамела да е "виновен" за карамелената плочка. Мисля че фурната е добре да бъде на около 180 до 200 градуса. Ако случайно водата започне да завира винаги може да се отнеме малко от нея и да се добави студена.
На мен никога не ми се е случвало да не се разтопи карамела при печенето. Винаги оставям крема да изстине заедно с водата и тогава го изваждам.

Опитай при различни температури на фурната - може би там е разковничето :thumup:
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение

Потребителски аватар
ma_rri_na
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 220
Регистриран на: ср окт 15, 2008 9:55 pm
:: 106 рецепти от ma_rri_na
:: 653 снимки от ma_rri_na
Местоположение: Варна

Мнение от ma_rri_na » съб фев 26, 2011 11:16 pm

На мен също ми се е случвало да не се разтопи карамела веднага - ако се консумира веднага след охлаждане .
По принцип го правя в йенска тавичка двойна или тройна доза- на кого ли ще стигне ако е в чаши :D .
Трябва крем карамела да престои около 3 часа / ако издържите без да го опитате / тогава карамела се разтапя напълно .
Температурата на фурната трябва да е по - ниска около 120 - 150 С и водата съвсем лекичко да бълбука , а не да ври . В противен случай се получават шупли в крема, а не стегната плътна консистенция :lol:
Освен това слоя карамел не трябва да е много дебел - не повече от 1-2 мм.

Потребителски аватар
lucky6
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 198
Регистриран на: ср окт 21, 2009 10:58 am
:: 7 рецепти от lucky6
:: 13 снимки от lucky6

Мнение от lucky6 » пон фев 28, 2011 11:52 am

Много ви благодаря за отговорите.
Чух отнякъде, че бъркането не е удачно при правене на карамел и понеже ми е тема Nota Bene!!! го запомних и повече не пипам!
Относно температурата на фурната: Моята по принцип е по-силничка или поне аз така я определям. Затова не цитирах на колко градуса пека карамела. Слагала съм го на 150 и потъмнява за минути, а млякото си се плиска отдолу. Може би времето за печене е по-добър ориентир. Следващия път ще засека, но мисля че е 25 минути. Сега се сещам да засиля фурната и да сложа фолио....
Относно времето между опичане и изяждане: Нарочно го правя късно вечер, за да може да постои до следващия ден.
Това, което се сетих още е да затопля дъното преди да го сервирам. Ще пробвам и ще пиша!
Стискайте палци да го "нацеля" следващия път! :thumup:


Отговори