Търся рецепта за един кекс

Ако търсите рецепта, идея или съвет - тук е мястото, където да попитате
Отговори
Jellystone
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 3
Регистриран на: вт окт 13, 2020 5:39 am

Търся рецепта за един кекс

Мнение от Jellystone » вт окт 13, 2020 5:50 am

Здравейте,
Преди няколко години бях намерила една рецепта онлайн за един най-обикновен кекс. Особеното му беше, че като се изпече повърхността му се напукваше и приличаше на посипан със захар. Дори не помня от кой сайт намерих рецептата. Само помня, че беше лесен за правене и много вкусен имайки предвид че се ползваха много малко съставки. Загубих рецептата преди време (бях я изпринтирала на лист хартия) и не мога да я намеря онлайн. Как ли не търсих. Някой има ли представа за тази рецепта?
Благодаря предварително.


Потребителски аватар
ma_rri_na
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 220
Регистриран на: ср окт 15, 2008 9:55 pm
:: 106 рецепти от ma_rri_na
:: 653 снимки от ma_rri_na
Местоположение: Варна

Мнение от ma_rri_na » чет окт 22, 2020 6:58 pm

Мисля, че става въпрос за пандишпанов кекс. Прави се само с яйца, захар и брашно. Майка ми го правеше преди години в немска тенджера с нагревател в капака и стъкло по средата. Там кексовете се изпичаха перфектно. Коричката на кейса ставаше малко по твърда,и когато се надуваше леко се напукваше. Но мисля, че тук такава рецепта няма.

Потребителски аватар
Black_Beret
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 136
Регистриран на: нед апр 10, 2016 3:13 pm

Мнение от Black_Beret » пет окт 23, 2020 8:11 am

5 яйца, 1 ч.ч. захар и 1 ч.ч. брашно. Яйцата (на стайна температура) се бият с миксер заедно със захарта до побеляване и увеличаване на обема им. После се добавя брашното по-малко и бавно бъркане с лъжица по посока на часовниковата стрелка до поемането на цялото количество. По желание малка част от сместа се оцветява с какао. Пече се на умерена фурна в намазнена и набрашнена форма.
По желание, след изваждане от формата се поръсва с пудра захар.
:chef:
Става страхотно вкусен кекс - майка ми го правеше поне по веднъж в месеца преди повече от 30 години. :hungry:

Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » пет окт 23, 2020 6:51 pm

Моята рецепта за този кекс е:

5 яйца
1 1/2 ч.ч. захар
2 ч.ч. брашно
5 суп.лъжици олио
5 суп.лъжици вода

Приготвянето е както го е описал Павлин. Водата и олиото се добавят преди брашното.
Пече се на 200 градуса първо на долен реотан на фурната докато започне да се надига, след това се включва и горния реотан. Кекса се зачервява отгоре, пуква се. Тогава е необходимо е да се сложи отгоре хартия, за да не прегори. Пече се до суха клечка.
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение


Jellystone
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 3
Регистриран на: вт окт 13, 2020 5:39 am

Мнение от Jellystone » съб окт 24, 2020 10:17 pm

Благодаря много за отзивите. Мисля че рецептата на Makaweli ми прилича на тази, която имах. Ще пробвам и ще напиша дали се е получило.

Jellystone
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 3
Регистриран на: вт окт 13, 2020 5:39 am

Мнение от Jellystone » пет яну 29, 2021 11:13 pm

Само да пиша за резултата. Не е точно същия кекс, който търсих, но пак стана хубав. Благодаря за рецептата.


Отговори