Декорация.

Ако търсите рецепта, идея или съвет - тук е мястото, където да попитате
Aeryan
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 12
Регистриран на: вт апр 21, 2009 12:03 am

Декорация.

Мнение от Aeryan » вт апр 21, 2009 12:09 am

Здравейте, много харесвам вашият сайт и често черпя рецепти и идеи от него. За това реших да се допитам до вас с един въпрос, от няколко месеца си играя да декорирам торти и общо взето всеки по-близък с рожден ден в този период намаза по една торта. :oops: Въпросът е че сега мисля да правя торта, за която ми трябват от онези по-специални украси от марципан или захар, тези цветенца и розички, които има по сладкарниците. Искам да разбера как се правят в домашни условия, намерих 1 рецепта тук в сайта, но искам да се допитам и тук. На мен всъщност ми трябва много проста декорация, проста плочка, правоъгълниче, нищо особено, но не знам как се прави в домашни условия.
Общо взето ще се опитам да направя нещо такова:
http://www.onceuponacake.ca/52.jpg

Та всякакви идеи за тези плочици с елементите ще са от полза. :)
Последна промяна от Aeryan на вт апр 21, 2009 1:03 am, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » вт апр 21, 2009 12:25 am

Здравей и добре дошла! :)


Плочките са най-малкият ти проблем в случая. По-трудно е да направиш буквите и цифрите по клавиатурата...

http://www.receptite.com/recepta.php?cat=des-ukr

тук са рецептите за различни смеси. За фонданите трябва друг да ти даде инфо, аз работя само с марципан, купеният, бадемов. Смесва се пудра захар, може и да се оцвети.

За твоят случай се разточва между двя плътни найлона (най-добре плътни порбички за замразяване, те не се нагърчват и не се мачкат) и се нарязва. За да са еднакви, можеш да си отбележиш сантиметрите по ръба на марципана. Намокряй ножа след всяко срязване.

Ако започнеш та гравираш буквите на ръка, няма да са еднакви.
Но има тези малки печатчета, за деца. Може би с тях можеш да ги щамповаш, малко боя в една чикийка, само толкова, че да не се мокри целият печат.

За да се хванат добре, но да не се кашнат, направи глазура от белтък и яйце (Шаум глазура), а не от сметана. Остави я малко да засъхне и тогава ги нареждай.


Ако намеря друго решение с буквите, ще ти пиша пак.


Поздрави! :)
www.facebook.com/artandhobby

Aeryan
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 12
Регистриран на: вт апр 21, 2009 12:03 am

Мнение от Aeryan » вт апр 21, 2009 12:50 am

Благодаря много за мнението.
Само да уточня първо, че това не е клавиатура, а периодична таблица с химични елементи. :P
А от къде мога да купя този марципан, за който говориш?
Не се сещам за тези печатчета, трябва да попитам в някоя книжарница.
А това с белтъка и яйцето не го разбрах. Значи след като направя плочките, да направя глазува от яйце и белтък (ще потърся точната рецепта) и да ги овалям в нея, така ли? Или да намажа самата торта с нея?

Доста съм в невежа в тази сфера, до сега го карах само на подръчни материали и шприц. :oops:

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » вт апр 21, 2009 12:55 pm

O, не се загледах какво точно пише, видях само, че са букви, които не са гравирани или изписани на ръка :oops:


А за белтъка и яйцето няма как да го разбереш, писала съм глупости :oops:

Белтък и захар имам пред вид :oops: , смес като за целувки, само че не толкова твърдо разбита, а по-течна, така че да се разтича леко и да се заглажда сама.

Подръчните материали са си добри, нама какво да се каже против тях. Избирай само такива продукти за украса, които на вкус хармонират към съставките на тортата и я допълват.

За марципана, който ползвам: тук го има във всеки един магазин. В гугъл е описано, какво е марципан, много фино стрити ядки, най-често бадеми, допълнени със захар. Не става сух, траен е с месеци. Ако решиш да го правиш сама, не можеш никога да го направиш толкова фин, индустриално бадемите се мелят с каменни валяци, които тежат стотици килограми, което ги превръща в брашно.
Можеш да ползваш и фондан, има рецепти тук.
Има дадена и една рецепта, Марципан Варна се казва, която обаче не е марципан. От снимките изглежда, като че ли е много добра за оформяне. Аз самата не съм я ползвала.
Ако някой я е правил, може да ти каже, как се работи с нея, т.е. лепнеща ли е по ръцете, бързо ли се втвърдява, лесно ли се отлепя от работната повърхност и т.н.

Поздрави!
www.facebook.com/artandhobby


Aeryan
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 12
Регистриран на: вт апр 21, 2009 12:03 am

Мнение от Aeryan » вт апр 21, 2009 11:11 pm

Ахъм, много благодаря.
Аз лично ненавиждам марципан от дъното на душата си, но от твоето мнение съдя, че е по-лесен за използване от фондана. Аз вчера ги прегледах рецептите от сайта, горе долу са еднакви, но аз никога не съм работила и по-добре да експериментирам по-нататък, когато си правя торта за кеф, сега ми трябва за по-специален случай.
Та, мисля да си купя марципан, за какъвто ти говориш, смесвам го с пудра захар (предполагам си има описание за приготвяне?) и го оцветявам както си ми трябва. След това го разточвам между две плътни найлона и го нарязвам на правоъгълничета. Тук имам няколко въпроса, а именно от къде мога да си купя боя за сладкиши, защото в супермаркета до нас (Кауфланд) съм гледала и няма, чувала съм че боите за яйца стават, та ако стават, аз имам запас от 2 опаковки, които не са употребявани. Вторият ми въпрос е след като разрежа на правоъгълничета предполагам че трябва да ги сложа в хладилника да стегнат? А и със самият марципан бързо ли трябва да работя или имам време да се подмотвам? А и последен въпрос може ли да ми кажеш магазин или някоя марка марципан, която трябва да търся или е все едно?
А и като последна стъпка, след като направя тортата я намазвам отгоре с тази глазура от белтък и захар и отгоре нареждам готовите плочки, които ще търся начини да си гравирам?

Извинявам се за малоумните въпроси, но аз съм малко така за детайлите и ако не си го изясня ще направя някоя глупост. :P

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » вт апр 21, 2009 11:39 pm

Не са ти малоумни въпросите, много са си практични.

1. Марципана не изсъхва, можеш дни преди това да направиш фигурите.
2. Няма нужда да се стяга, той си е стегнат.
3. Добавя се пудра захар, ако ти е лепкав. Колкото повече захар слагаш, толкова повече му обира влагата, като след това пак не съхне, остава си такъв, какъвто го оформиш.
4. Аз съм го подправяла с лим. сок, с лим. кора, с канела, с ванилия.
5. Това с найлоните е за идеално гладка повърхност. Но оначе с него се работи точно както с пластелин.
6. Плочките можеш да шамповаш, да гравираш с кръгла клечка за зъби, да оцветиш всяка с различен цвят.
7. Или осветяваш цялата доза, с която ще работиш, или можеш при фигури да ги изрисуваш с бои и четка.
8. Аз използвам марципан на Schwartau, но има и много други марки.

Пример: тук е оцветена цялата маса:Рози от марципан

А тук е боядисано с тъмно какао, размито с малко вода, с дебела четка, защото няма фини детайли (където съм гравирала листата, се събира боя и по-тъмно): Шоколадова торта за Свети Валентин


Ако имаш още въпроси, пиши! :)

Успех!
www.facebook.com/artandhobby

Aeryan
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 12
Регистриран на: вт апр 21, 2009 12:03 am

Мнение от Aeryan » ср апр 22, 2009 1:47 am

Ахъм, много добра идея за клечката за зъби, ще пробвам така сигурно.
Само един въпрос ми остана, от къде да си купя боя за сладкиши и става ли тази за яйца?

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » ср апр 22, 2009 1:05 pm

:)

Може би друг може да ти каже, къде се купува. Мисля, че имаше такъв въпрос в общите кулинарни дискусии.

Аз лично не бих ползвала боя за яйца, но мисля, че една потребителка тук беше споделила, че е ползвала.
Моето мнение е, че ако беше едно и също, нямаше да са различни. Но това е само мое мнение.

Досега не съм останала с впечатлението, че в БГ трудно се намират бои за храна, не може да няма.

Може би още някой ще ти отговори?


Приятен ден! :flow1: :flow1: :flow1:
www.facebook.com/artandhobby

Aeryan
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 12
Регистриран на: вт апр 21, 2009 12:03 am

Мнение от Aeryan » чет апр 23, 2009 1:54 am

Благодаря много, страшно ми помогна.
Сега пробвам в късните часове този марципан Варна, да видим какво ще стане.
А имам един малко страничен въпрос относно рецептата с розите, оцветени с размито какао, която си дала. Видях че ти си я правила и ако може да ти задам един въпрос. На една от снимките върху блата изливаш някакъв бял крем, за който не се споменава в самата рецепта, може ли да ми разясниш за него.
А също и ако знаеш някой хубав шоколадов крем бих го чула с удоволствие, защото вече 2 часа разглеждам рецепти и нищо не мога да си харесам. :)


Едит: Сега направих марципан Варна, получи се някакво тесто, става за моделиране, но е доста несигурна смес такава, може би му трябва още пудра захар, оставих го в хладилника и утре ще го работя пак. Ако не стане, ще си взема от купения.
И все пак имам едно въпросче, ти каза, а и то навсякъде пише, че марципана е удобен за моделиране, мога да го използвам с дни и т.н., но защо тогава фигурките по тортите са твърди. Или ти имаш предивд, че мога да направя фигурките дни преди самата торта, но със самият марципан трябва да се действа още същия ден.

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » пет апр 24, 2009 1:48 pm

Здравей!


Белият "крем", който се вижда на снимката, е бял кувертюр, стопен на водна баня. Към него може да се добави олио или масло, за да стане по-течен и да се размазва лесно. Както се вижда на снимката, без добавена мазнина той е доста гъст.
По същият начин се процедира с кафяв кувертюр.

ако нямаш под ръка кувертюр, можеш да стопиш обикновен шоколад, но тогава задължително се слага мазнина - колкото повече, толкова по-мек и разливащ се става, и толкова по-тънки покрития са възможни. И толкова по-добре се режат, без да се разчупва, даже когато тортата е ледена.

А за марципана - през цялото време имам чувството, че говорим за различни неща. Фигурите от истински марципан не са твърди. Те запазват формата си, но не са твърди. Марципана се продава в защитена опаковка, когато го отвориш, е мек. Ако имаш сигурна ръка, не е нужно даже да му добавяш пудра захар. Тя го втвърдява малко, колкото да ти е по-удобно да го оформиш, но не го прави твърд (хрупкав).
Аз имах случай, когато оцветени рози от марципан бяха останали в хладилника 8! месеца (сина ми не даваше да му ги изхвърля), и не бяха станали хрупкави. След толкова време естествено не ги ядохме, но все още безпроблемно ги смачках на топка и ги изхвърлих. Така че не разбирам, за кои фигурки говориш, като казваш, че стават твърди. Може би имаш пред вид фондан, той изсъхва и става трошлив, колкото по тънки са фигурите, толкова по-бързо изсъхват. Може би си яла розички от фондан, листата им са хрупкави, а долу, където е дебелата част, са влажни.


Пиши, ако имаш питания! :D
www.facebook.com/artandhobby


Отговори