Охлюви

Дъра-бъра за всичко в кухнята
Отговори
Ananiev
чирак с черпак
чирак с черпак
Мнения: 6
Регистриран на: пон юли 15, 2013 11:22 am
:: 1 рецепти от Ananiev

Охлюви

Мнение от Ananiev » пон юли 15, 2013 1:24 pm

Как бихте ме посъветвали да изкарам охлювите от черупката им! не винаги ми се получава успешно - тази година никак. как да ги накарам сами да излязат когато ги варя - като предварителна подготовка или обработка?


BRIDA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 656
Регистриран на: вт авг 25, 2009 11:14 pm
:: 156 рецепти от BRIDA
:: 269 снимки от BRIDA

Мнение от BRIDA » вт юли 16, 2013 12:14 am

Здравей,Ананиев!!!Сами няма как да излязат :D набождаш,завърташ и изтласкваш :D Ето и една примерна добре описана подготовка и рецепта за приготвяне.... :hungry:


,,evgeniatodorova.blogspot.com
Занимавки: Охлюви по френски

.....Готвенето на охлюви е трудоемко занимание. Оказва се и, че повечето хора са предубени към охлювите като храна. За други олювите са деликатес. За това и трябва да внимавате на кой предлагате това ястие т.к реакциите може да са в двата полюса
Продукти:

- 3 кг. охлюви (живи)

- 2 връзки магданоз

- 100 гр краве масло

- 2-3 склидки чесън

- 200 мл бяло вино

- сол, чер пипер, бахар, дафинов лист

- 500 гр морска сол

- 500 мл оцет

Приготвяне:

Охлювите се събират и поставят в затворен съд в който обаче влиза въздух. Аз използвах надупчено празно шише от минерална вода 10 л. Ако отворите са малко по-големи охлювите оставени без надзор могат да направят доста неприятна изненада. Охлювите трябва да престоят 3 дни без храна за да се изчистят. След това ако има умрели охлюви те се отделят и не се готвят. Останалите се измиват (както са живи) с вода оцет и морска сол. По този начин се премахва секрета, който ги прави неприятни на допир. Водата се сменя най-малко три пъти, като всеки път се добавя морска сол и оцет.

Охлювите се варят в дълбока тенжара с вода за около 15 минути. След това внимателно се вадят от черупките. Трябва да се извади цялото съдържание т.к черупките се използват в по-нататъшното приготвяне. Охлювите се почистват. Яде се само телцето на охлюва, а останалата част се изхвърля!

След като са почистени охлювите добре и е отстранено ненужното от тях отново се измиват с морска сол оцет и вода. Отново миенето трябва да се повтори минимум три пъти, а след това може да се оставят за малко в гевгир под течаща вода.

Измитите охлюви се слагат в тенжара и се овкусяват със сол, чер пипер, бахар и дафинов лист. Добавя се бяло вино и вода в съотношение 1/1 докато охлювите се покрият. Варят се 1ч 30 минути на слаб котлон.

През това време черупките от охлюви се измиват добре. Ако има черупка в която е останало част от съдържанието тя се отделя и не се използва. Черупките се нареждат в тавичка с отворите нагоре. Във всяка черупка се поставя по един вече сварен охлюв. Прави се смес от 100 гр краве масло, ситно нарязан магданоз и смачкани скилидки чесън. С тази смес се запечатват отворите на черупките.

Фурната се загрява до 250 градуса и охлювите се пекат в нея за 3 минути. След това са готови за консумиране.,,
Изображение

Ananiev
чирак с черпак
чирак с черпак
Мнения: 6
Регистриран на: пон юли 15, 2013 11:22 am
:: 1 рецепти от Ananiev

Мнение от Ananiev » вт юли 16, 2013 9:40 am

Благодаря за рецептата. Аз ги открих като деликатес преди няколко години, но ми е проблем ваденето им от черупките. Явно времето на варене не трябва да е нито повече нито по-малко от 15 мин. Иначе любима ми е салатат от пържени(след доваряване охлюви, пресен чесън, копър заляти със зехтин и лимонов сок. Доста хора ги накарах да проядат охлюви с тази "салата" :-)

Ananiev
чирак с черпак
чирак с черпак
Мнения: 6
Регистриран на: пон юли 15, 2013 11:22 am
:: 1 рецепти от Ananiev

Мнение от Ananiev » вт юли 16, 2013 9:42 am

П.П. Под пресен чесан разбирай на зелени перя...


BRIDA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 656
Регистриран на: вт авг 25, 2009 11:14 pm
:: 156 рецепти от BRIDA
:: 269 снимки от BRIDA

Мнение от BRIDA » вт юли 16, 2013 10:21 am

Моето свеки мн.обича охлюви...приготвя ги по по опростен начин...измива ги добре,вари ги около 2 часа....и чак тогава ги отделя без проблем.
Това с отделянето май си е до тренинг :D

Аз съм хапвала два пъти.....по горе споменатата рецепта и пържени......но приготвени от друг :D :D :D аз не се наемам :ooppss: защото това миене и т.н би ме отказало да ги хапна :D :D :D :D

Пробвай на 15 мин. с един охлюв,ако го извадиш лесно о,к,ако не -вари 2 часа и така :thinking: Успех :thumbsup:
Изображение

BRIDA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 656
Регистриран на: вт авг 25, 2009 11:14 pm
:: 156 рецепти от BRIDA
:: 269 снимки от BRIDA

Мнение от BRIDA » вт юли 16, 2013 10:27 am

Изображение

Ananiev
чирак с черпак
чирак с черпак
Мнения: 6
Регистриран на: пон юли 15, 2013 11:22 am
:: 1 рецепти от Ananiev

Мнение от Ananiev » вт юли 16, 2013 11:16 am

Проблема е, че като ги вари по-дълго също не може да се извадят. Стават прекалено меки и вилицата преминава през тях. Иначе друга рецепта е като ги оставиш за два-три дни във затворен но проветлив съд върху мерудия и после си ги готвиш направо - И по лесно и мерудията (каквото се сетиш) влиза вътре. Това то гледах по една руска телевизия....

Потребителски аватар
STELKINA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 348
Регистриран на: съб авг 15, 2009 8:38 pm
:: 45 рецепти от STELKINA
:: 222 снимки от STELKINA
Местоположение: милано родом от сливен

Мнение от STELKINA » вт юли 16, 2013 11:26 am

Здравей да кажа и аз как ги правя в ти си намери начина , който ти допада :)
И аз ги слагам в голям съд с дупки за 24 часа , като посипвам 2шепи брашно , така те похапват от брашното тъй като няма друго и си изчистват стомасите от всички зелениши :wink: разликата е видима :)
Изсипвам ги в мивката и ги мия старателно , другия път ще пробвам и аз с оцет и сол прочетох по горе
Слагам тенджера вода на котлона да заври . Те след време почват да излизат от черупките и водата вече ври . Един по един ги взимам и ги пускам във врящата вода , ако ги вземеш със шепи те пак се свиват в черупките :thumup:
Варя 10 минути после сменям водата и ги измивам и пак варя в подсолена вода половин час
Аз не смея да ям но мъжа ми ги харесва и си ги бере
Запържвам само с масло при следващия дъжд ще пробвам по твоя начин на салата :)

BRIDA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 656
Регистриран на: вт авг 25, 2009 11:14 pm
:: 156 рецепти от BRIDA
:: 269 снимки от BRIDA

Мнение от BRIDA » вт юли 16, 2013 2:05 pm

пуснах ти втората рецепта,защото там пише,че се слагат в студена вода да врят и не се свиват......твоята салата с охлюви си заслужава-да я пуснеш към нови рецепти :)

Stelkina, това с брашното е добра идея,дядо ми им рони хляб-трябва да го светна за по лесния ти вариянт за прочистванв:)
Изображение

Ananiev
чирак с черпак
чирак с черпак
Мнения: 6
Регистриран на: пон юли 15, 2013 11:22 am
:: 1 рецепти от Ananiev

Мнение от Ananiev » ср юли 17, 2013 11:22 am

Пробвайте върху магданоз и копър - когато имат какво да пасат те са кротки и не искат да бягат. Добавката е, че от време на време -1 или 2 пъти на ден, се пръскат с вода. Напр. с пулверизатор за да им е по-свежо. 2-3 дни са вече готови


Отговори