Стар фасул и сол

Дъра-бъра за всичко в кухнята
Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Стар фасул и сол

Мнение от Aliana » пон фев 02, 2009 5:46 pm

Здравейте!


Отдавна исках да питам нещо, и все забравям.

Действително ли е така, че ако се сложи сол на фасула, той не увира?

Питам, защото досега където и да съм твърдяла това (чувала съм го от майка ми), винаги са ме гледали като извънземно.
Боба е национално ястие и в много други страни, например Бразилия, а и Никарагуа. Но там винаги се вари с всички съставки и подправки, като почти винаги се слага солена сланина и солени, сущени саламчета, подобни на луканката. Също и италианците варят боба със сол. И германците.

Освен това има един мит, че със сода боба увирал по-бързо. Това го проверих, като разделих един пакет боб в две тенджери, една със сода, другата без. И действително нямаше разлика във времето, за което се свари.

Това със солта също такова твърдение ли е?


Поздрави, Ралица
www.facebook.com/artandhobby


Потребителски аватар
MANI
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 390
Регистриран на: вт дек 30, 2008 8:09 am
:: 170 рецепти от MANI
:: 436 снимки от MANI

Мнение от MANI » пон фев 02, 2009 6:29 pm

Когато се приготвя фасул,задължително солта се слага накрая!В противен случай наистина няма да се развари

Потребителски аватар
BABY
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 494
Регистриран на: пет юни 13, 2008 9:46 am
:: 457 рецепти от BABY
:: 1598 снимки от BABY
Местоположение: ХАСКОВО
Контакти:

Мнение от BABY » пон фев 02, 2009 9:07 pm

Да Рали! Когато се вари фасул солта се слага някъде около 10 мин преди да се свали от огъня.Аз например слагам солта и изключвам фурната/защото го правя в глинен съд/и го оставям още малко.Наистина със содата увира по бързо,но ако е в повече содата ,вкуса на фасула малко се променя.Аз по рано слагах,но сега вече-не. :P
Не говори каквото знаеш,но знай винаги какво говориш!!

zuzkoto
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 225
Регистриран на: ср окт 15, 2008 1:20 pm
:: 138 рецепти от zuzkoto

Мнение от zuzkoto » пон фев 02, 2009 10:58 pm

Най-напред слагам фасула да заври със съпсем малко вода. Когато кипне водата, сипвам една лъжица сода и след това хубаво го изплаквам със студена вода. Фасулът увира много бързо. Солта слагам някъде по средата на варенето.


Потребителски аватар
magi71
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1507
Регистриран на: ср юли 16, 2008 7:05 pm
:: 537 рецепти от magi71
:: 950 снимки от magi71
Местоположение: Велико Търново
Контакти:

Мнение от magi71 » вт фев 03, 2009 9:10 am

А аз слагам солта по средата на готвенето, заедно с лука, моркова, сухите подправки и олиото. Малко преди да го сваля слагам домата. Разлика виждам само от сорта на боба, и ако е много стар - почти накрая му слагам 1/2чл сода. :)

Потребителски аватар
milniq
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 125
Регистриран на: ср дек 03, 2008 11:29 am
:: 232 рецепти от milniq
:: 215 снимки от milniq

Мнение от milniq » вт фев 03, 2009 12:00 pm

Когато го правя в обикновенна тенджера или в калено гърне слагам солта накрая /когато се слага запръжката, която аз не правя, при мен всичко се вари не запържвам манджите/. А когато искам да стане бързо слагам всички продукти в тенджерата под налягане /като казвам всички значи всичко което е необходимо за един боб/ става за около 30-35 мин. Разликата във вкуса и възвирането на боба е една и съща, само времето е спестено. Така, че незнам и аз дали солта действа по някакъв начин на варенето. Но от моя опит излиза, че няма- боба все си е сварен/даже понякога и прекалено сварен. Това е мойто мнение.
Лек ден!

Потребителски аватар
desislawa
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 88
Регистриран на: ср яну 28, 2009 8:05 pm
:: 47 рецепти от desislawa

Мнение от desislawa » чет фев 12, 2009 12:18 am

Солта се слага винаги на края а за да се свари бързо се създава алкална среда от лук ,морков и олио.Всичко нарязано на едри парчета,за да може да се извадят лесно след това.Содата не се препоръчва ,тя вреди на стомаха.Затова мой съвет не се хранете в китайски ресторанти,там обработват месото със сода за да изглежда голямо и да е меко.Ако може да избегнем вредното за нас,поне което зависи от нас,защо да не го направим?

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » чет фев 12, 2009 12:35 pm

Де да беше само содата в китайските ресторанти! Ако погледнеш зад кулисите, за каква мръсотия става въпрос! Всеки ден се затваря някъде един, но се отваря на друго място! Тяхното понятие за хигиена е толкова различно и от нашето, и от научно доказаното! Като се започне от това, че вока и другата посуда никога не се мие (подобрявало вкуса!!!), и се стигне до факта, че замирисали меса се маринират и предлагат, като са едва ли не деликатес (ама клиента не знае!!!)!

Който му се яде китайско, да си го прави вкъщи. Така ще е сигурен, че няма да бъде отровен с глутамат, натъпкан със сода, и месото му ще е меко, не защото е започнало да се разлага!

Единсвените заведения (азиатски), където цари чистота до стерилност, са Суши-ресторантите, и то тези, които са реномирани и имат какво да губят.
www.facebook.com/artandhobby

Потребителски аватар
desislawa
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 88
Регистриран на: ср яну 28, 2009 8:05 pm
:: 47 рецепти от desislawa

Мнение от desislawa » пет фев 13, 2009 11:04 pm

Не са само японските ресторанти.В Лондон например има много хубави китайски ресторанти и хигиената е под контрол.За Бг хигиената е под всякаква критика,но не само за китайските ресторанти .
А Колкото до месото,те обичат винаги прясна храна.Това за тях е много важно! Не знам в ресторантите как е имам наблюдения за др.азиатски кухни и знам че ползват прясно месо винаги и пресни зеленчуци.Содата я използват(китайци) за да се надуе месото и малкото парченце да изглежда голямо.А задължително месото го мият със сол.
Колкото за чинийте и другите посуда -мият ги европейки.Те нямат изгода да наемат азиатци,защото заплатата на един азиатски готвач е 3 по-висока от колкото на нормален готвач в държавата.Говоря за професионалисти.

Потребителски аватар
Galka43
чирак с черпак
чирак с черпак
Мнения: 10
Регистриран на: пон дек 08, 2008 3:11 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Galka43 » пон фев 23, 2009 1:50 pm

Когато варя боб , солта я прибавям към края.


Отговори