Как да не залепва по тавата

Ако търсите рецепта, идея или съвет - тук е мястото, където да попитате
Отговори
chippen
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 2
Регистриран на: чет май 31, 2012 9:20 pm

Как да не залепва по тавата

Мнение от chippen » чет май 31, 2012 9:23 pm

Интересува ме редовно си правя картофи на фурна, беля ги през това време загрява фурната, тя е раховец ако е от значение, като ги обеля слагам в тавата много малко мазнина овалвам ги добре всичките и ги слагам да се пекат, бъркам ги през 2,5 мин, но пак си залепват по тавата..

Дайте ми идея как да не залепват освен с фолио


velin
чирак с черпак
чирак с черпак
Мнения: 2
Регистриран на: пон мар 28, 2011 11:33 pm

Мнение от velin » чет май 31, 2012 9:40 pm

във тефлонова тава

Потребителски аватар
mami48
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 6242
Регистриран на: вт апр 14, 2009 9:40 pm

Мнение от mami48 » чет май 31, 2012 10:14 pm

Опитай с мазнина и малко булъон или вода,лично на мен никога не ми залепват - пека в обикновена тава, не е тефлонова.

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » пет юни 01, 2012 12:15 am

Прави ги върху хартия за печене - не залепват и тавата остава чиста. И недей да лепиш хартията с олио за тавата - чета понякога такива небивалици и мога само да се чудя на логиката им. Просто слагаш хартията, слагаш овкусените картофи върху нея, разпределяш ги равномерно и хоп във фурната. Чиста работа :thumup:
www.facebook.com/artandhobby


chippen
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 2
Регистриран на: чет май 31, 2012 9:20 pm

Мнение от chippen » пет юни 01, 2012 5:35 pm

Аз идеята ми е друга , понеже не обичам много олио да има искам да са по хрупкави не толкова като варени , а като сложа и вода това става , ето сега пак си правя с вода и олио но не много добре съм ги омесил на всякаде да има но пак позалепнаха и се като кашват като ги бъркам някой Това ме интересуваше искам с по малко олио да сстана т по като хрупкави и да не залепват

Потребителски аватар
mami48
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 6242
Регистриран на: вт апр 14, 2009 9:40 pm

Мнение от mami48 » пет юни 01, 2012 5:44 pm

Като искаш хрупкави не ги прави на фурна - след като си ги нарязал ги поръси със брашно,разбъркай ги добре и изпържи в добре загрята мазнина - стават страхотни,много хрупкави.

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » пет юни 01, 2012 6:03 pm

Е добре де, аз разбрах, че не са варени. Само с олио във фурната върху хартия за печене. Какъв е проблема? Хем коричка хващат, хем ако ги оваляш в подправки, си остават по тях (от рода на Country Potatoes). За да не останат сурови, можеш картофите първо да ги обелиш, после да ги свариш почти до готвност и тогава да ги нарежеш, овкусиш и запечеш. Начини за приготвяне на картофи са безбройни и една голяма част от тях може да бъде извършена върху хартия за печене :wink:
www.facebook.com/artandhobby

Потребителски аватар
xevi
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 407
Регистриран на: нед авг 05, 2007 12:34 pm
:: 108 рецепти от xevi
:: 706 снимки от xevi

Мнение от xevi » съб юни 02, 2012 3:50 pm

Аз приготвям картофките по този начин - печени във фурна, без мазнина. Не ги варя предварително, пека на силна фурна, не ги разбърквам и стават хрупкави отвън, мекички отвътре (зависи и от сорта). Понякога овалвам в галета/подправки, понякога само поръсвам със сол и червен пипер, зависи колко ми се занимава.
Има една подробност при слагането само на мазнина при печене във фурна, случва се в стремежа си да е достатъчно да не залепнат да се сложи повече олио, тогава обаче вместо да се изпичат картофите се запържват в най-външната си част и залепват за тавата. Когато слагам олио, капвам малко и с ръка намазвам тавата, но съвсем тънко, да се получи филм от мазнина. След това слагам картофите, нарязани, не намазнени и може да ги поръся със съвсем малко мазнина, но то е за вкус. Тавата ми не е особено незалепваща. Ако и така не стават и аз бих препоръчала каквото и Aliana казва - ползвай хартия за печене. Резултатът ще е какъвто желаеш и няма да има дълго миене на съдове после :)

Потребителски аватар
mamcheto61
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 185
Регистриран на: съб сеп 11, 2010 11:32 am
:: 195 рецепти от mamcheto61
:: 1056 снимки от mamcheto61
Местоположение: c.Cтрaнcко Хacковcко

Мнение от mamcheto61 » нед юни 03, 2012 12:16 pm

Aliana написа:Прави ги върху хартия за печене - не залепват и тавата остава чиста. И недей да лепиш хартията с олио за тавата - чета понякога такива небивалици и мога само да се чудя на логиката им. Просто слагаш хартията, слагаш овкусените картофи върху нея, разпределяш ги равномерно и хоп във фурната. Чиста работа :thumup:
:D :D ХАХАХА Рали..ми стар навик от соца бе душа..нъл мажехме вестници за да си опечем нещо в тавата..и аз много трудно свикнах с хартията за печене без да я мажа отначало..но сега направо се чудя как сме я карали без нея..чиста работа хем готвиш хем не миеш и стържеш тави.... :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:


Отговори