Коледно-Новогодишно меню [2011]

Дъра-бъра за всичко в кухнята
Потребителски аватар
vg
Администратор
Администратор
Мнения: 553
Регистриран на: съб авг 04, 2007 11:07 am
:: 3362 рецепти от vg
:: 218 снимки от vg

Коледно-Новогодишно меню [2011]

Мнение от vg » ср ное 16, 2011 6:05 am

Изтъркаля се годината и отново ни предстоят големите зимни празници Бъдни вечер, Коледа и Нова Година. Почнахте ли да планувате трапезата и да обмисляте идеи? Към традициите ли ще се придържате тази година или е време за нещо необичайно?

Ето в тази темичка може да споделяме как върви подготовката за празниците, да обменяме идеи и да покажем резултатите :chef:

:cook:
Екипът на "Веселият Готвач"


venrup
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 1
Регистриран на: ср фев 03, 2010 12:43 pm

Мнение от venrup » чет ное 17, 2011 9:50 am

Не само уважавам традициите, но ги обожавам! Поради тази причина, ще се придържам стриктно към тях, а за необичайните има около 330 дни :chef:

Потребителски аватар
cvetkQ
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 114
Регистриран на: пет окт 15, 2010 10:41 pm
:: 6 рецепти от cvetkQ
:: 2 снимки от cvetkQ

Мнение от cvetkQ » чет ное 17, 2011 8:47 pm

Аз не постя до коледните празници на бъдни вечер постя

Потребителски аватар
doroteia69
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 1
Регистриран на: съб ное 19, 2011 9:49 am

Мнение от doroteia69 » съб ное 19, 2011 10:12 am

Постът е за Душата не за устата :hungry:


Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » чет ное 24, 2011 10:19 am

Ние, както всяка година, ще комбинираме обичаите на няколко държави, за да се чувстват всички членове на семейството добре :) За празничните дни при нас са отредени ястията, които иначе са ни доста трудоемки, които са типично зимно-коледни или просто непознати. По празниците, когато има изобилие от ястия, спокойно експериментирам с новости. Така дори да не се харесат, никой не остава гладен :) А и най-вече тогава се купуват по-екзотични съставки, за които иначе през годината би било жалко, ако не се оползотворят. Като цяло коледните празници и предколедното време (адвент) за нас са свързани с гостувания, дълги и уютни "седенки", кулинарни ектравагантности, задушевни вечери. Печките са постоянно в действие и кухнята е сърцето на дома. Той и сезонът просто предразполага към уют - когато навън е студено и стъмва рано, ние се обкръжаваме с лампички, свещници, ухаещи на коледни подправки бисквити, потпури, ароматни масла във фенерите и топли цветове. У нас така или иначе винаги наминават гости, но през адвента е още повече - всеки знае, че нашите врати са отворени и винаги има нещо вкусно за почерпка :wink: Освен това и гостите носят я бисквити, я кексове, я мармалади или нещо сготвено - така и ние се срещаме с непознати за нас вкусотии :thumup:
www.facebook.com/artandhobby

Потребителски аватар
Elti
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 678
Регистриран на: чет окт 08, 2009 10:07 pm
:: 31 рецепти от Elti
:: 1236 снимки от Elti
Местоположение: Перник
Контакти:

Мнение от Elti » нед ное 27, 2011 10:25 am

Още миналата година ме е впечатли тази рецепта Торта Елха - BABY и тази Нова година съм решила това да тортата.
BABY, ни даде тази идеята много късно (мъмря я :)), та цяла година съм я помнила тази разкошна рецепта. Е, сега твърдо съм решила да я направя.
Другото меню е още в процес на сътворяване.
Изображение
Моето блог-местенце - http://elti-spodeleno.blogspot.com
Моята facebook страничка http://www.facebook.com/SpodelenoOtKuhnataNaElti

Потребителски аватар
xevi
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 407
Регистриран на: нед авг 05, 2007 12:34 pm
:: 108 рецепти от xevi
:: 706 снимки от xevi

Мнение от xevi » ср дек 21, 2011 3:58 am

Ние вече (или по-точно най-после) имаме идея какво ще е менюто на Бъдни Вечер и Коледа. Тъй като цяла година не се страхуваме да пробваме необичайни неща, празниците са ни време да се обърнем към традициите и да сложим на масата познатите български ястия.

За Бъдни Вечер ще има:
- Содена питка за Бъдни вечер или друга подобна содена питка
- Ошав - специален - това е което си правим последните няколко години и Павел много го харесва. Само сушените плодове не винаги са най-традиционните - на снимката гледам, че плува ананас :) Сушените плодове ще изберем на място в магазина.
- Сарми с месо и кисело зеле или Печени сарми със заливка. Със сигурност ще са зелеви сарми, но няма да са постни.
- Разядка *Орехи и чесън*, на мен ми става малко тежко от толкова чесън, но няма как да се изпусне :) Ние не слагаме олио, ядките са си достатъчно мазни.
- Бобена салата - най-обикновена бобена салата с лук и печени чушки.
- Тиквеник с готови кори

За Коледа ще е:
- доизяждане на сармите от Бъдни Вечер, както и тиквеника и каквото е останало :)
- Питка Дядо Коледа - много ни хареса тази питка, пак ще се прави
За Коледа може би ще е това, че го дават топличко и не е подходящо за много ядене.

За Нова Година ни е малко далеч да мислим, но плана е да има някаква капама, сиренени топчета, бисквитени топчета и баница с късмети, разбира се :)

Смятам всичко да изнапазаруваме в четвъртък и да не влизаме в магазин до след Коледа, че все са много пълни.

Гост
гост в кухнята
гост в кухнята

Мнение от Гост » ср дек 21, 2011 7:37 am

За Коледа ще хапнем питка с пара.

Потребителски аватар
cvetkQ
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 114
Регистриран на: пет окт 15, 2010 10:41 pm
:: 6 рецепти от cvetkQ
:: 2 снимки от cvetkQ

Мнение от cvetkQ » пет дек 23, 2011 10:41 pm

На трапезата ще има едно от най-важните неща питка

Di_dolina
чирак с черпак
чирак с черпак
Мнения: 1
Регистриран на: пон ное 21, 2011 12:58 pm

Мнение от Di_dolina » съб дек 24, 2011 12:03 am

Уф... с моя месоядник не постим никога. Даже и когато съм нямала време да сготвя ядем бързи НЕпостни неща. Освен това съм рожденничка на Бъдни вечер и от както свят светува ( или по - скоро от как се знам ) се прави трапезата с нечетните постни ястия, къди се и се използва за " разядка ". След 12 часа се слагат едни пържоли, едни месца, едни торти и рола.... Малко ме е срам, че съм в противовес с традицията, но от както съм се събрала с моичкия, май не изчакваме и полунощ... :ooppss: ... и така... Постното, което толерира на масата е салата. :)


Отговори