Трайност на готвени ястия и печива

Дъра-бъра за всичко в кухнята
Отговори
Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Трайност на готвени ястия и печива

Мнение от Aliana » пет ное 11, 2011 10:21 am

Здравейте, милички :)


В неделя заминавам за 8 дни, а синът ми остава сам в къщи. Какво мога да сготвя и да опека, което да е трайно в хладилника? Прочетох някъде, че по-сухите ястия издържали по-дълго :? Т.е. мусака например би издържала по-дълго от супа, вярно ли е? А печивата? Изграе ли роля дали са с яйца или не? Защото козунаците са с много яйца, но и те могат да се съхраняват с дни....
Аз съм много страхлива в това отношение, по принцип и готвя все така, че да се изяжда на едно хранене. Наченат пакет кашкавал например изхвърлям след 2-3 дни, защото все си мисля, че може да е почнал да се разваля. Сега естествено ме глождят съмнения относно трайността на манджите. Яйца и риба няма да приготвям. Мислех за картофена манджа или гювеч, да има да хапва след училище, а вечер ще се храни при брат ми, не го мисля за това.

Ще се радвам да споделите по колко време сте съхранявали различни ястия. :love:
www.facebook.com/artandhobby


mis_val
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 67
Регистриран на: вт апр 19, 2011 10:07 am
:: 6 рецепти от mis_val
:: 152 снимки от mis_val

Мнение от mis_val » пет ное 11, 2011 10:54 am

Здравей Рали!
Личен опит не мога да споделя,но когато бях студентка моята съквартирантка редовно си носеше буркани със супи и по-течни ястия.На мен ми беше интересно как така не и се развалят(носи си ги в понеделни и си ги хапва до петък) и тя ми обясни,че майка й,каквото готви през седмицата заделя по едно бурканче,заварява го за капачка и така през съответната седмица заделя храна за следващата.Това е от мен.Надявам се да съм ти била полезна.

Потребителски аватар
mamcheto61
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 185
Регистриран на: съб сеп 11, 2010 11:32 am
:: 195 рецепти от mamcheto61
:: 1056 снимки от mamcheto61
Местоположение: c.Cтрaнcко Хacковcко

Мнение от mamcheto61 » пет ное 11, 2011 1:00 pm

mis_val написа:Здравей Рали!
Личен опит не мога да споделя,но когато бях студентка моята съквартирантка редовно си носеше буркани със супи и по-течни ястия.На мен ми беше интересно как така не и се развалят(носи си ги в понеделни и си ги хапва до петък) и тя ми обясни,че майка й,каквото готви през седмицата заделя по едно бурканче,заварява го за капачка и така през съответната седмица заделя храна за следващата.Това е от мен.Надявам се да съм ти била полезна.
:thumbsup: точно този съвет ще ти дам и аз Рали,който ти е дала мис Вали-стерилизирана храна в буркани..Аз имах студент и така практикувах,наготвя нещо било супа,ориз,пържени кюфтета,а бе всичко и пълня буркани и стерилизирам 10-15 минутки за капачка и той си ги съхраняваше в хладилника и така имаше ядене за една седмица.По същия начин практикувах и със свекъра когато почина свекървата и като отидехме събота и неделя на село да го ошетаме му готвех по този начин та до другата събота..За храни в хладилник повече от 3-4 дена да се съхраняват и аз не знам.Другия начин е замразено в кутии и после претопляне в микровеле или на фурна,но има храни които си губят качествата,стричват се и не стават после за ядене.. :thumbsup: дано и аз съм ти помогнала.

Потребителски аватар
tillia
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 510
Регистриран на: ср фев 20, 2008 8:23 pm
:: 721 рецепти от tillia
:: 2770 снимки от tillia
Контакти:

Мнение от tillia » пет ное 11, 2011 7:39 pm

Рали, зависи много и от ястията, които искаш да направиш.3 дни спокойно можеш да оставиш храна в хладилника. Предполагам, че затоплянето няма да затрудни младежа. За 1-я ден може да направиш мусака със заливка; За 2-я - пълнени чушки, с кайма или постни;за 3-я на пържените или печени кюфтета им няма нищо за това време. За след това най-добре консервирай храната, както съветват по-горе момичетата.Но сложи съответното ястие в по-малки бурканчета - 200 или 400 мл, така че да се стопли само количеството, което детето ще изяде на едно ядене. :love:
http://da-gotvim-s-tillia.blogspot.com/
http://www.snimka.bg/?profile,albums

Истината е въпрос на гледна точка !
Изображение Изображение


Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » съб ное 12, 2011 6:07 pm

Здравейте, момичета!

Прочетох ви съветите, но ми беше късно да заварявам буркани. А и Патрик категорично отказа да му готвя каквото и да било. Вечер щял да яде при брат ми и да си взима от там за другия ден на обяд. Сутрин сандвичи щял да си прави. Я си направи - я не... той не е от ящните и си мисля, че ще си падне на късмета, да няма кой да върви след него с чинията и да му натяква. Разбрах се със снахата, че тя ще готви в повече. Аз интернет няма да имам и няма да мога да ви следя. Благодаря ви за съветите! Живи и здрави докато ви намеря отново тук :love:
www.facebook.com/artandhobby


Отговори