600 лева заплата на месец е...?

Архив с приключилите анкети
Потребителски аватар
Pavel
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 908
Регистриран на: нед авг 05, 2007 11:04 am
:: 26 рецепти от Pavel
:: 393 снимки от Pavel
Контакти:

600 лева заплата на месец е...?

Мнение от Pavel » съб окт 23, 2010 6:36 am

Изображение
Aut viam inveniam aut faciam


Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » ср окт 27, 2010 2:13 pm

Здревейте!

Аз не съм гласувала в тази анкета, защото нямам поглед върху нещата. Но си говорихме с брат ми, който допреди половин година си беше в БГ, и той ми каза, че 600 лева там са колкото 600 евро тук - много за умиране - малко за живеене. Интересно ми е има ли конкретен повод, за който е зададена анкетата?
www.facebook.com/artandhobby

Потребителски аватар
xevi
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 407
Регистриран на: нед авг 05, 2007 12:34 pm
:: 108 рецепти от xevi
:: 706 снимки от xevi

Мнение от xevi » нед ное 21, 2010 12:17 pm

Поводът за тази анкета е, че с Павел винаги спорим колко пари са достатъчни за живеене в БГ и решихме да се допитаме до повече хора да решим въпроса :)

Аз, естествено съм права :P

Потребителски аватар
Elti
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 678
Регистриран на: чет окт 08, 2009 10:07 pm
:: 31 рецепти от Elti
:: 1236 снимки от Elti
Местоположение: Перник
Контакти:

Мнение от Elti » нед ное 21, 2010 6:06 pm

Има една приказа, че на хората парите все не им стигат - на едни не им стигат за хляб, на други за...самолет.
Но, xevi, права си, че за нормално живеене 600лв. не стигат - и мое мнение.
:)


Потребителски аватар
akva7
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 403
Регистриран на: нед фев 21, 2010 10:14 pm
:: 15 рецепти от akva7
:: 107 снимки от akva7
Местоположение: София

Мнение от akva7 » нед ное 21, 2010 7:02 pm

600лв са много и малко пари,зависи за какво ти трябват.
Ако са само за джобни-добре,но ако с тях трябва да покриваш разходите на 4 членно семейство,да отделяш за погасяване на заеми,то тогава няма да ти стигнат.Живееш добре,ако работиш и работодателя ти плаща,защото напоследък мн.хора не са си получили заплатите за месеци назад.Българина е мн.търпелив и доверчив човек.Вечно се надява,че нещата ще се оправят,да,ама не !!! :thumdown: :thumdown: :thumdown:

Потребителски аватар
STELKINA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 348
Регистриран на: съб авг 15, 2009 8:38 pm
:: 45 рецепти от STELKINA
:: 222 снимки от STELKINA
Местоположение: милано родом от сливен

Мнение от STELKINA » нед ное 21, 2010 9:51 pm

Здравейте
И аз не гласувах по простата причина , че от 12 години не живеем в БГ.
Като си идем лятото не ни стигат 4 пъти по толкова но все пак сме напочивка :) разбираемо е . Иначе съм на същото мнение като Elti

Потребителски аватар
ma_rri_na
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 220
Регистриран на: ср окт 15, 2008 9:55 pm
:: 106 рецепти от ma_rri_na
:: 653 снимки от ma_rri_na
Местоположение: Варна

Мнение от ma_rri_na » нед ное 21, 2010 11:18 pm

Не съм гласувала, защото трябва да се има в предвид чия заплата?

В България нископлатената работа се извършва в 75% от случаите от жени , а в случай че живееш в малък град това е просто заплата мечта!
А дали стигат - това е друг въпрос !
Не стигат в никакъв случай , нека да сметнем грубо:
- само за един член от семейството - ток 30 лв., вода10 лв., телефон 30лв,кабелна, сателит - 10 лв, интернет - 10 лв, храна по 10 лв. на ден - общо 300 лв, за дрехи, други нужди - данъци, поправки по жилището, колата, ремонти , транспорт , фонд " и аз съм човек" , други занимания, фонд "почивка" - преценете сами т.е остават не повече от 200 лв., ако е дву или три членно семейство ?
- излиза, че парите които влизат в семейството трябва да са по голямо или почти равно на 1800 лв. за тричленно семейство на месец.
От кое перо пестим ?

Потребителски аватар
milena75
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1677
Регистриран на: чет юни 17, 2010 11:59 am
:: 64 рецепти от milena75
:: 279 снимки от milena75

Мнение от milena75 » нед ное 21, 2010 11:49 pm

600 лв. на месец са обидно малко! За съжаление много хора са принудени да се задоволяват и с много по-нищожни суми. В селото, където живеят свекър ми и свекърва ми средната заплата е 250--300лв. Като отидем там и влезем в някой магазин ни гледат като абсолютни богаташи(а ние съвсем не сме такива). Веднъж ми се наложи да потърся консерва риба тон, казаха ми, че такива"деликатеси" тук не зареждат, защото са много скъпи(за сведение във Варна качествена такава струва не повече от 2-3 лв, а може да се намери и за по-малко на някоя промоция). Как да им обясня, че парите, които те получават за месец, на нас не ни стигат само за сметките, какво остава за храна и други разходи. Жалкото е, че всички ние се задоволяваме с малко и си казваме - като искаме повече да сме отишли в чужбина. Мисля, че трябва самите ние да се научим, че заслужаваме повече и да търсим начини да го получим тук, а не някъде навън в неизвестното. Преди няколко години на едно коледно парти бившата ми работодателка каза - знам, че заплатите ви са ниски, но все пак бъдете доволни, че ги имате, другаде и толкова нямаше да ви дадат. Става въпрос за един частен ВУЗ, в който работят юристи, икономисти, архитекти, филолози-все хора, които не се задоволяват с трохи. Аз лично на това коледно парти за себе си взех решение, че ще си намеря друга работа и много скоро го направих, оказа се, че не само, че има кой да даде много повече пари, но и да предложи по-добри условия! Така че изводът е - заслужаваме толкова колкото сме готови да си извоюваме, понякога дори и да трябва да рискуваме!

Потребителски аватар
Pavel
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 908
Регистриран на: нед авг 05, 2007 11:04 am
:: 26 рецепти от Pavel
:: 393 снимки от Pavel
Контакти:

Мнение от Pavel » пон ное 22, 2010 1:24 am

Под-въпросът на анкетата беше, дали тези пари са достатъчни за да живее нормално човек в България. Другата тема - кой колко заслужава е много по-сложна, аз не се наемам да казвам колко заслужава един учител, общ работник или адвокат например. Принципно би трябвало човек с честен (какъвто и да било) труд 8 часа на ден да получава достатъчно за да живее, а не някакси да преживява.

Лично мое мнение е, че с тези заплати от 200-300 лв е трудно или направо невъзможно да се покриват разходи за наем (изплащане на жилище - абсурд), битови сметки, храна, дрехи, лекарства... да не говорим за отглеждане на деца, цигари, "аз съм човек", "почивка" и т.н. Според мен хората в такова положение свързват двата края с някаква помощ отстрани - било то градинката на двора, взимане на подкупи, живеене в жилището на родителите, спестявания... прав ли съм според вас?
Aut viam inveniam aut faciam

Потребителски аватар
milena75
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1677
Регистриран на: чет юни 17, 2010 11:59 am
:: 64 рецепти от milena75
:: 279 снимки от milena75

Мнение от milena75 » пон ное 22, 2010 12:38 pm

Аз мисля, че всеки се разпростира според чергата си. Хората, които получават тези пари, не разполагат с по два мобилни телефона прюс домашния, не натрупват сметки за ток от по 200лв, топлят се на събрани дърва, не карат скъпи коли и т.н. А що се отнася да това кой какво заслужава моето мнение е, че всеки от общия работник до най-големия бизнесмен трябва да получава толкова колкото му е необходимо да живее нормално, а не да живурка и просто да преживява. За това и всеки трябва да се стреми към работа, която да го удовлетворява, независимо каква е, но не и да се примирява.


Отговори