Как тече денят на Веселите готвачи? - Ноември '10

Всичко НЕ свързано с ядене и пиене :)
Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » нед ное 21, 2010 8:41 am

Изображение

Въведение Богородично: Ден на християнското семейство


Въведение Богородично се празнува и като ден на християнското семейство и християнската младеж - това е един от големите вселенски празници, който в църковните песнопения се назовава "предвестник на Божието благоволение към хората".

Въведение Богородично ни напомня за влизането на Светата Дева в Йерусалимския храм. Когато Мария навършила три години, благочестивите й родители Йоаким и Ана изпълнили обещанието си, дадено пред Бога, и оставили дъщеря си в храма - да служи на Господа и да се подготвя за великото си предназначение на Божия майка.

Според преданието, Богородица била обречена от родителите си на Бога още преди рождението си. Когато навършила три години, те я завели в Йерусалимския храм. Със запалени свещи всички близки я съпроводили през града до храма. Светата Дева била поставена на първото стъпало и за почуда на всички, неподдържана от никого, тя се изкачила свободно по 15-те стъпала и се спряла на най-горното. Първосвещеник Захария - баща на св. Йоан Кръстител - я посрещнал, благославяйки я. Той я въвежда в светилището на 21 ноември.

Когато достигнала възрастта, на която младите възпитанички на храма трябвало да се върнат в света и да се омъжат, тя била "дадена" на престарелия си родственик Йосиф, който оттук нататък трябвало да бди над нея.

Според църковния ни календар Въведение Богородично попада в периода на Коледните пости. На този ден по време на вярващите приемат Свето причастие, а с него и нови сили за духовен растеж и борба със злото – в себе си и в света.

Този ден Църквата е приела и за Ден на християнското семейство. Семейното ходене на църква днес символизира влизането на тригодишната Мария в храма и напомня на родителите за духовните им задължения към децата. Защото семейството е най-доброто училище, което може да даде първите познания за Бога и Православието, за християнските добродетели, на които векове се е крепял българският род.

В миналото този ден се е чествал в много ограничен кръг - само с родителите и ония от децата им, които не са встъпили в брак. Всички те отивали заедно в храма, за да измолят за семейството си здраве и благоволение. След това в дома, събрани около огнището, на чаша вино, топла пита и вкусна гозба, чествали - освен празника Въведение Богородично - и здравата връзка помежду си. Масата оставяли неразтребена, за да дойде Богородица през нощта, да си хапне и да благослови дома.

:flow1: :flow1: :flow1: :flow1: :flow1: :flow1: :flow1: :flow1: :flow1: :flow1: :flow1: :flow1: :flow1: :flow1: :flow1: :flow1: :flow1: :flow1: :flow1: :flow1: :flow1:

Добро утро Весели готвачи :)

Да почетем деня на семейството - за мен всеки ден от живота ми е посветен на него. Защото когато в семейството всичко е наред, човек е спокоен и в работата, и в живота си.

Ивка, благодаря за поздравите :hug:

На всички желая хубав, усмихнат и празничен почивен ден. ОБИЧАЙТЕ СЕИзображение

Изображение
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение


Потребителски аватар
milena75
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1677
Регистриран на: чет юни 17, 2010 11:59 am
:: 64 рецепти от milena75
:: 279 снимки от milena75

Мнение от milena75 » нед ное 21, 2010 10:38 am

Честит ден на християнското семейство и от мен! Да се обичаме и намираме опора един в друг! И дано да успеем да научим децата си да почитат тези празници, мъдростта, която те носят в себе си да е тяхна ценност и да им дава вяра и надежда в трудни мигове!
Днес дъщеря ми(тя е на 6 години) ни събуди с една много хубава картичка, нарисувана от нея, на която сме тримата с баща й и с това стихче:
Ето една ръка на мама,
ето една ръка на тати.
Като мене няма, няма
по-щастлива на земята!
В петък в детската градина бяха организирали тържество за празника, беше много вълнуващо за децата, а и за родителите :clap: Накрая всички се хванахме на хоро :), после се черпихме с приготвени от майките питки, баници и други лакомства. Браво на учителките за чудесната идея да организират такъв чудесен празник! :thumup:

Потребителски аватар
vyra59
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1616
Регистриран на: пон авг 16, 2010 8:22 am
:: 25 рецепти от vyra59
:: 43 снимки от vyra59
Местоположение: Плевен

Мнение от vyra59 » нед ное 21, 2010 1:19 pm

Здравейте мили :clap: :chef: !!!
Честит празник-ден на християнското семейство! Да запазим в себе си духа
на християнството, да бъдем по-добри и мъдри! Бони и Ивче, благодаря ви
за пожеланията и за загрижеността! Надявам се всичко да е добре. Желая
ви един хубав ден!
Изображение
Не е важно какви обувки носиш, важно е какви крачки правиш!
Изображение

Потребителски аватар
lady_LANA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 555
Регистриран на: ср окт 20, 2010 4:37 pm
:: 98 рецепти от lady_LANA
:: 177 снимки от lady_LANA
Местоположение: Гърция

Мнение от lady_LANA » нед ное 21, 2010 4:31 pm

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК и от мен, милички:) Бъдете винаги усмихнати и да знаете, че задружното семейство никога не пада духом:) Здраве на всички и показвайте на любимите си хора, че ги обичате и уважавате:)
:love:


[img][img]http://s15.rimg.info/4cd029e71d7a4c4851 ... ea6931.gif[/img][/img]
Изображение
"Когато не ти остане нищо друго ,освен любовта,само тогава разбираш ,че любовта е достатъчна!"


Потребителски аватар
magi71
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1507
Регистриран на: ср юли 16, 2008 7:05 pm
:: 537 рецепти от magi71
:: 950 снимки от magi71
Местоположение: Велико Търново
Контакти:

Мнение от magi71 » нед ное 21, 2010 7:45 pm

Изображение

Здравейте, честит празник на всички!:flow1: :flow1: :flow1:

Снощи имахме гости - добре си полафихме, пийнахме и хапнахме с комшийте. Поне си оправих настроението след като компа на дъщерята/стария стационарен/ вчера не се включи, утре ще го носим на майстор :( Днес с малкия правихме компания на нашия татко в пътуването му до Шумен. Вече успях да извъртя една пералня, и дори подстригах малкия, че утре ще ги снимат за календари за 2011г.

Дано всички да сте добре :hug: Пожелавам ви хубава неделна вечер!

Изображение

Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » пон ное 22, 2010 7:06 am

Изображение

<object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/Dn-F596rBgA?fs ... ram><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/Dn-F596rBgA?fs=1&hl=bg_BG" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>

Добро утро :)

Свеж и усмихнат ден и хубава седмица на всичкиИзображение
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение

Потребителски аватар
magi71
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1507
Регистриран на: ср юли 16, 2008 7:05 pm
:: 537 рецепти от magi71
:: 950 снимки от magi71
Местоположение: Велико Търново
Контакти:

Мнение от magi71 » пон ное 22, 2010 8:47 am

Добро утро и от мен на всички! Бони, мерси за хубавото кафенце :)

Изображение

Потребителски аватар
lady_LANA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 555
Регистриран на: ср окт 20, 2010 4:37 pm
:: 98 рецепти от lady_LANA
:: 177 снимки от lady_LANA
Местоположение: Гърция

Мнение от lady_LANA » пон ное 22, 2010 8:59 am

Изображение


ДОБРО УТРО! Хубава седмица на всички:)
Изображение
"Когато не ти остане нищо друго ,освен любовта,само тогава разбираш ,че любовта е достатъчна!"

Потребителски аватар
elityyy79
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 111
Регистриран на: нед ное 15, 2009 2:23 pm
:: 104 снимки от elityyy79
Местоположение: Пловдив

Мнение от elityyy79 » пон ное 22, 2010 3:30 pm

Здравейте,аз пак се бях позагубила,от тук.Миналия месец ставахме кумове и ми беше адски много натоварен.Но вече всичко отмина,прекарахме страхотно и сега вече ще имам повечко свободно време за любимия ми сайт!А,между другото започнах да се настройвам празнично,Коледа ми е най-любимия семеен празник! Цялото семейство с нетърпение очакваме другия месец! На всички пожелавам,лека и спорна седмица! :winkiss: :)

lu4a
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 387
Регистриран на: ср сеп 30, 2009 2:22 pm
:: 21 рецепти от lu4a
:: 474 снимки от lu4a
Местоположение: пещера

Мнение от lu4a » пон ное 22, 2010 5:26 pm

Писах и преди, но нещо стана и не се публикува или го пуснах в друга тема. Както и да е . Бях на семинар с колектива в Златоград - страхотно място. Ще ви разходя малко сега с линк, от тази снимка към края. Случихме страхотно време! :thumup:
http://www.album.bg/lu4a/images/25931270/
Изображение
Изображение


Заключена