Как се обезкостява сурова риба?

Ако търсите рецепта, идея или съвет - тук е мястото, където да попитате
Отговори
Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Как се обезкостява сурова риба?

Мнение от Aliana » вт фев 02, 2010 4:26 pm

По-специално копърка имам пред вид, макар че и за друга ще ми е от полза.

Четох в една турска рецепта: "копърката се приготвя по следния начин - отстраняват се главата и костите, измива се, посолява се..." и т.н. , сладва приготвянето.

Виждала съм по телевизията един готвач, като хване главата на рибата, леко я срязва и с едно дърпане изважда целия скелет (звучи много садистично :oops: , но незнам как точно да го обясня иначе).

Знае ли някой, как става?

Благодаря ви предварително!
www.facebook.com/artandhobby


Потребителски аватар
gigi.2000
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 840
Регистриран на: нед юни 07, 2009 11:54 pm
:: 15 рецепти от gigi.2000
:: 39 снимки от gigi.2000
Местоположение: Русе,Щръклево

Мнение от gigi.2000 » вт фев 02, 2010 5:43 pm

Рали, аз ли нещо не разбрах:искаш да обезкостиш копърка?Тя не е ли твърде дребна,за да се обезкостява?Или може би говорим за различни риби?Мъжът ми е рибар и често ми се налага да дера и обезкостявам костур,защото тази риба по друг начин не може да се чисти.Много е вкусна и не бих я хвърлила,макар,че първия път,като ми донесе,едва се сдържах да не почерпя кварталните котки.

Но...според ''Минимално допустимия размер за улов'' не бива да се лови костур с размер под 12 сантиметра.Така,че аз съм обезкостявала риби с дължина примерно една педя.И при това, не точно като готвача,който си гледала,а малко по-аматьорски.Но все пак пиши за колко голяма риба става дума.

Да речем ,че рибата е почистена от глава,вътрешности и перки.Ползвам филетиращ ножИзображение,защото острието му е гъвкаво.Цепвам кожата по цялата дължина на гърба така,че да се оголи гръбнака,забелвам малко ъгълче кожа от горната страна на рибата,където е била главата.После слагам рибата на работния плот,хващам онова забелено ъгълче,и плъзгам ножа между месото и кожата,но от онази страна,която е към плота.Обръщам и повтарям с другата страна.Точната дума е ''отцепвам'' кожата,надявам се да си ме разбрала,че красноречието нещо ме напусна :wink: .Ако искаш да извадиш костите,които са около корема,подпъхваш ножа под няколко кости( перпендикулярно на тях в близост до гръбнака),притискаш ги с палец към ножа и ги издърпваш.Ако рибата не е съвсем прясна,в смисъл,престояла е няколко часа,се обезкостява по-лесно.

Ох,колкото чета,все по-неразбираемо ми става :oops: .Много се надявам ти да разбереш :thumup: .Пиши после какво се получава.

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » ср фев 03, 2010 9:18 am

Здравей, миличка!

Колко време си отделила само! :oops: Благодаря ти!

Разбрах каквото си обяснила и ще се опитам да го приложа. Става въпрос точно за копърка, не съм объркала нищо... Слагам снимка да видиш, как би трябвало да изглежда готово. Копърките са отворени, което означава, че наистина са без кости. Ще гледам да ги направя и аз, обаче при неуспех ще ги пържа, няма друг начин :D

Изображение


Ако някой се сеща за други трикове - пишете. Макар че разбрах достатъчно, за да се реша да се наема :thumup:


Поздрави и благодаря още веднъж!


:flow1: :flow1: :flow1: :flow1: :flow1: :flow1:
www.facebook.com/artandhobby

Потребителски аватар
gigi.2000
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 840
Регистриран на: нед юни 07, 2009 11:54 pm
:: 15 рецепти от gigi.2000
:: 39 снимки от gigi.2000
Местоположение: Русе,Щръклево

Мнение от gigi.2000 » ср фев 03, 2010 9:58 am

Здравей,Рали.Радвам се,че си ме разбрала :clap: .

Предполагам,че на копърката ще и е достатъчно да я цепнеш през
корема и да извадиш гръбнака.Макар,че нейните кости са по скоро ''косми'' и при кулинарна обработка се стапят.

Сигурно после ще пуснеш рецептата,а? :roll: :winkiss:


Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » ср фев 03, 2010 10:59 am

Иве, аз рецептата и сега мога да я пусна, без да съм я пробвала...
Трябва да накарам да ми запишат превода, че аз турски незнам, а вчера само устно ми я преведаха.

Само да се наканя :)

Поздрави!
www.facebook.com/artandhobby

marian
мераклия с бъркалка
мераклия с бъркалка
Мнения: 9
Регистриран на: пон окт 05, 2009 4:12 pm

Мнение от marian » чет фев 04, 2010 4:33 pm

Здравеи РАЛИ. КОПАРКАТА е много малка риба аз мислиа,че ако я почистиш добре е достатачно мажа ми е голиам рибар и спорет него след приготвянето и костите се топят.Дано сам ти била полезна.

airita
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 1
Регистриран на: съб фев 13, 2010 1:06 am

Мнение от airita » съб фев 13, 2010 1:25 am

На мен ми се струва че на снимката рибката е сардела.Може би ще трябва да избереш колкото може по едри рибки копърка.Ако внимателно хванеш рибката и се опиташ откъм гърба да откъснеш главата,но не много силно,дърпайки към корема костта се отделя.Надявам се да си ме разбрала.


Отговори