Как тече денят на Веселите готвачи? - Януари '10

Всичко НЕ свързано с ядене и пиене :)
Потребителски аватар
ninka71
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 960
Регистриран на: нед май 10, 2009 1:56 pm
Местоположение: Sofia

Мнение от ninka71 » нед яну 17, 2010 1:11 pm

ЧЕСТИТ ИМЕН ДЕН НА ВСИЧКИ ИМЕННИЦИ!!! :flow2: :flow2: :flow2: Иве,ЧЕСТИТ РОЖДЕН ДЕН НА ТВОЯТА ДЪЩЕРИЧКА!!! Нека расте здрава,с много късмет в живота и щастливо детство!!! :happybd: :happybd: :happybd: :celebrate:
Изображение

Животът е само един миг между две вечности
Платон


Потребителски аватар
krisi
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 351
Регистриран на: пет фев 20, 2009 5:12 pm
:: 75 рецепти от krisi
:: 323 снимки от krisi
Местоположение: Sveti Vlas

Мнение от krisi » нед яну 17, 2010 5:40 pm

Честит именден???
Изображение

Православната църква почита днес паметта на Преподобния Антоний Велики, празникът е наричан от народа Антоновден.
Антоний Велики е роден около 251 година след Христа в Египет, в семейството на заможни и благочестиви родители. Според житиеписеца му Атанасий Александрийски светецът прекарва 20 години при пълно усамотение в една изоставена постройка в пустинята. При него идват болни и страдащи хора, с които беседва с часове.
На 104 години Антоний излиза в открит диспут с привържениците на арианското учение и ги побеждава. Успехът му е наречен тържество на християнството. На следващата година светецът умира, погребан е на тайно място. По-късно мощите му са открити и тържествено пренесени във Виена.
Според българската народна традиция Антоновден се празнува за предпазване от болести. На този ден жените не предат, не плетат, не варят боб и леща, за да не разсърдят чумата, шарката и "синята пъпка".
Специално омесени за празника содени питки, намазани със сметана, се раздават на близки и съседи за здраве, а една се оставя на тавана "за белята, за лелята", както е била наричана чумата. Затова Антоновден е известен още и като Лелинден.
В народните представи живеят двама братя близнаци, ковачите Андон и Атанас, които първи изобретяват ковашките клещи. Затова Антоновден и Атанасовден /на 18 януари/ са един след друг и се честват като празници на ковачи, железари, ножари, налбанти.


На празнуващите днес желая
много здраве, щастие,
лични и професионални успехи
и нека свети Антоний да ги закриля
от всякакви лоши помисли и злини


:celebrate: :beer: :celebrate: :beer: :celebrate: :beer:

monito
готвач с точилка
готвач с точилка
Мнения: 115
Регистриран на: вт ное 10, 2009 11:24 am
:: 1 снимки от monito

Мнение от monito » нед яну 17, 2010 7:13 pm

ИВЕ,ЧЕСТИТ РОЖДЕН ДЕН на дъщеря ти,да е жива и здрава и много да ви радва и само хубави неща да топлят нейната душа.ЧЕСТИТ ИМЕН ДЕН на всички именници,весел празник на всички.

Потребителски аватар
gigi.2000
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 840
Регистриран на: нед юни 07, 2009 11:54 pm
:: 15 рецепти от gigi.2000
:: 39 снимки от gigi.2000
Местоположение: Русе,Щръклево

Мнение от gigi.2000 » нед яну 17, 2010 9:08 pm

Честит празник на всички,които празнуват имен ден днес!Желая ви здраве,вечни приятелства и неугасваща любов!Наздраве!
Много благодаря на всички ,които ме поздравяват за моя празник!Бони,малката Рени изтанцува един танц с новото си ''растящо'' бебе на твоето музикално поздравление :flow2: . Общуването с вас,момичета,ме кара да си мисля,че светът е по-добър,отколкото ми изглежда напоследък :hug: .
Последна промяна от gigi.2000 на пон яну 18, 2010 9:19 pm, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
krisi
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 351
Регистриран на: пет фев 20, 2009 5:12 pm
:: 75 рецепти от krisi
:: 323 снимки от krisi
Местоположение: Sveti Vlas

Мнение от krisi » пон яну 18, 2010 7:43 am

Добро утро, момичета?

Изображение

Хайде на кафенце, мили веселушки :love:

Честит Атанасов ден!!! :celebrate:

Зимен свети Атанас - в народните вярвания свети Атанас е представен като властелин на снеговете и ледовете. Облечен с копринена риза, той отива в планината на своя бял кон и се провиква: "Иди си, зимо, идвай, лято!" Затова празникът е известен и като Среди зима. Атанасовден се почита, както и Антоновден, като патронен празник от ковачи, железари, ножари и налбанти, а заедно с това и като празник в чест на чумата и шарката. За омилостивяване на болестта се пекат питки, които се надупчват с вилица, за да не се "надупчат" децата от шарка. Жените спазават същите забрани , които се характеризират за Антоновден.

На Атанасовден в Тракия се коли черно пиле или кокошка, приготвя се с ориз и се раздава на комшии и близки против болести. Перата се запазват, защото се вярва, че притежават лечебна сила. В някои райони на страната моми и ергени излизат на поляните, връзват се люлки, люлеят се , пеят, играят хора.

Православната църква на този ден почита свети Атанасий Велики (293/298-373). На 23 години той участва във Вселенския събор в Никея, а по-късно става архиепископ на град Александрия. Прозвището "Велик" Атанасий придобива в борбата си срещу учението на свещеника Арий (280-336), отричащ същността на Бог-Отец и Бог-Син. Затова Александрийският епископ е наречен "баща на православието".



:celebrate: :beer: :celebrate: :beer: :celebrate: :beer:


Днес малкия е на детска градинка, но нещо не му се става защото от коледната ваканция не е ходило детето и свикна да спи до късно.
Е хайде да не се отплесвам много :P
Желая ви една незабравима седмица :wink:
Последна промяна от krisi на пон яну 18, 2010 9:23 am, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
zvezdichkata
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 190
Регистриран на: вт дек 01, 2009 4:32 pm
:: 18 рецепти от zvezdichkata
:: 51 снимки от zvezdichkata

Мнение от zvezdichkata » пон яну 18, 2010 8:11 am

Добро утро на всички!
Хайде на закуска!

Изображение

Весел ден от мен! :)

Потребителски аватар
magi71
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1507
Регистриран на: ср юли 16, 2008 7:05 pm
:: 537 рецепти от magi71
:: 950 снимки от magi71
Местоположение: Велико Търново
Контакти:

Мнение от magi71 » пон яну 18, 2010 9:19 am

Добро утро! Мерси за почерпката веселушки!
При нас е доста снежно, продължава да вали и трупа и Гого е много щастлив. Татко му отиде да го води на градина, може и да се позамярат с топки:D Аз готвя, след малко ще простирам и после ще отида до работата малко да поотикам документите.
Честит имен ден на Атанасовците и Насковците!:beer:

Пожелавам ви спорна нова седмица!

lu4a
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 387
Регистриран на: ср сеп 30, 2009 2:22 pm
:: 21 рецепти от lu4a
:: 474 снимки от lu4a
Местоположение: пещера

Мнение от lu4a » пон яну 18, 2010 9:26 am

Добро утро, ЧЕСТИТ АТАНАСОВДЕН! :beer:
И при нас е снежно, един час се тътрихме до детската градина, защото Митето иска да се търкаля в снега, да прави снежни топки. И на мен ми беше весело, защото тази зима мина без сняг.
Весел снежен ден на всички!
Изображение
Изображение

monito
готвач с точилка
готвач с точилка
Мнения: 115
Регистриран на: вт ное 10, 2009 11:24 am
:: 1 снимки от monito

Мнение от monito » пон яну 18, 2010 10:05 am

Добро утро,при нас още няма сняг,започна да вали към 8ч. когато заведох детето на градина и то много малко едва едва е побеляло,даже вече май го обръща на дъжд.На това време хич не ми се излиза,ама днес ми е датата за подпис на борсата и няма начин,след това ще мина до козметичката,ако може да ме вземе,че не съм си записала час(малко да ми оформи веждите,че аз като го правя ме боли много,а тя е по внимателна).После се прибирам и всичко по реда си чистене,готвене,пералня и т.н.Хайде лек ден от мен и ЧЕСТИТ ИМЕН ДЕН на всички празнуващи днес.

korneliq
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 101
Регистриран на: нед дек 16, 2007 2:25 pm
:: 744 рецепти от korneliq
:: 388 снимки от korneliq

Мнение от korneliq » пон яну 18, 2010 10:07 am

ЧЕСТИТ ИМЕН ДЕН НА ВСИЧКИ, КОИТО ПРАЗНУВАТ !!!

Да сте живи и здрави !!! Да спретнете големи софри и да се почерпите с любимите хора. На трапезата задължително трябва да има пита, пиле и свинско с бамя.

:elha: :celebrate: :elha: :beer: :elha: :flow2: :elha: :flow1: :elha: :flow2: :elha: :elha: :celebrate: :elha: :beer:


Заключена