Пастет

Кое е полезно и кое не? Вкусотии, вкусотии, но как да отслабнем?
mamma_mia
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 6
Регистриран на: пет сеп 18, 2009 4:19 pm

Пастет

Мнение от mamma_mia » пет сеп 18, 2009 4:31 pm

Здравейте,
моля да ми разясните,защо е вреден пастетът?
Какво толкова има в него?

Мерси :)


Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » пет сеп 18, 2009 5:15 pm

Здравей!

Черен дроб и продукти от черен дроб съдържат много витамин А, който, за разлика от други витамини, не може да бъде изхвърлен от организма, в случай, че има предозиране. Затова по време на бременност се забранява да се консумира черен дроб и пастет. (Преди 15 години само съветваха да се намали количеството, междувременно е съвсем забранено).

Черният дроб е така да се каже бунището на организма. Всякакви погълнатi химии, отрови, антибиотици, се филтрират и неутрализират от черния дроб. Не само при човека, а при всяко животно, имащо черен дроб.
При съвременният начин на гледане на животни - с буквално претъпкване със соя и антибиотици - черните им дробове са пълни с тези боклуци. Макар че в пастета има само малък процент дроб и в него се съдържат почти всички елементи на Менделеевата таблица...


Освен това - колкото по-фин е пастетът, толкова повече мазнини съдържа. Дробът сам по себе си има 5 г мазнини на 100 г продукт. Но в пастета има 40 г на 100 г!!!!! Т.е. - половината от това, което си мажеш на филията е мазнина!


Въпреки това - така конкретно изразено, че пастетът е вреден, чувам за първи път, макар че аз лично не съм яла от поне 20 години...

Ако е направен от домашно гледани животни и се знае, че са здрави, мисля, че който обича, може да си позволява... е, с мярка, ама тя мярката важи за всичко :)


Поздрави!
www.facebook.com/artandhobby

mamma_mia
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 6
Регистриран на: пет сеп 18, 2009 4:19 pm

Мнение от mamma_mia » пет сеп 18, 2009 5:26 pm

Мерси Алиана,
а за дете на 2години е немислимо да се дава,така ли да разбирам?

Изобщо и възрастни и малки деца?

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » пет сеп 18, 2009 5:31 pm

Аз лично не бих му дала, но сигурно ще чуеш много доводи и аргументи, и ЗА и ПРОТИВ.

Черният дроб на детето не е дорасъл да се справя с натоварвания от този род - разграждане на антибиотици, внесени с храната. Но ако имаш достъп до домашен дроб - тогава може би няма проблем. Чистият дроб съдържа много витамини, но количеството дроб в пастета? Незнам...
Като сравнявам какво му доставя пастета и какво може да му навреди - аз не бих дала пастет на моето дете, както и не му давам де, то не е само на теория :)

Но все пак - всеки решава за себе си :)

Поздрави!

:)
www.facebook.com/artandhobby


mamma_mia
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 6
Регистриран на: пет сеп 18, 2009 4:19 pm

Мнение от mamma_mia » пет сеп 18, 2009 7:33 pm

Благодаря :)
Няма да му дам...след като видях че има и Е 250 :/
А лютеница намазана на хляб мога ли да давам?

Изобщо освен сирене за намазване на филия ,какво друго мога да му правя? По-полезно :)

Потребителски аватар
desislava76
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 420
Регистриран на: ср яну 07, 2009 10:55 am
:: 92 рецепти от desislava76
:: 29 снимки от desislava76
Местоположение: Географски център на България

Мнение от desislava76 » пет сеп 18, 2009 7:41 pm

Ангелова здравей.
Моето дете е на 1 г и 5 месеца и яде абсолютно всичко.Включително и филия с лютеница и всевъзможни сандвичи печени на парти грила.А доколкото за черния дроб аз не съм давала,само пюренца на Ганчев с черен дроб в тях.Ааа и пастет не съм давала още.Това е от мен,ако имаш още въпроси не се притеснявай и питай.
Изображение

mamma_mia
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 6
Регистриран на: пет сеп 18, 2009 4:19 pm

Мнение от mamma_mia » пет сеп 18, 2009 8:53 pm

Благодаря много :)
Понеже онзи ден купих пастет на чешка фирма Хане и пише детски :?
Но като видях Е 250 и се усъмних.
Просто се чудя какво да му мажа на тези филии за да му хареса,защото не ще да ги яде.А мен ме улеснява за някой ден за следобед да му давам,вместо да му бъркам разни грисове и ядки :oops:

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » съб сеп 19, 2009 11:19 am

Знам ги тези детски пастети, има ги и на сръбските фирми за пилешки пастети, там са с един Доналд Дък на кутията. Всички химии, които ги има в другите, ги има и там, само няма консерванти...

Незнам твоето дете какво харесва, моят син ядеше тъмен хляб, но от фино смляно пълнозърнесто брашно, а му намазвах от плодовите, месните или зеленчуковите пюренца, които той си харесваше. Филийките и без това си бяха много тънки, а аз ги нарязвах на много малки хапки, почти като кубчета. Друго, което ядеше - разбивах яйца, малко мляко вътре слагах, потапях филииките да се напоят и ги опичах във фурната, на хартия. После им изрязвах запечените хрупкави кори, и пак така - с плодово или зеленчуково пюре намазани и нарязани на хапки. Моето като видеше цяла филия - и стисваше устата! :roll: Какво ли си е мислело - толкова много ще трябва да ям? НЕЕЕЕЕ! :D



:flow1: :flow1: :flow1: :flow1: :flow1:
www.facebook.com/artandhobby

Потребителски аватар
Galya68
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 132
Регистриран на: вт май 05, 2009 8:05 pm
:: 30 рецепти от Galya68
:: 45 снимки от Galya68

Мнение от Galya68 » съб сеп 19, 2009 3:56 pm

От толкова много и различна информация,човек не знае на кое да вярва.Вчера попаднах на една статия на испанската диетоложка Хемма Наварро,написана по повод началото на учебната година.Та ето какво казва тя за пастета:"За да работи добре умът на децата ни,трябва да се стремим да им поднасяме такава храна,която да раздвижва невроните им.14% от децата от 2 до 6 годишна възраст показват недостиг на желязо,елементът,който е задължителен,за да се развиват умствените способности.Много добро средство за набавяне на желязо в организма на малките деца е филийка намазана с пастет,основно ястие с риба тон,шунка и т.н.Освен,че е богат на желязо,пастетът е много важен източник на фолиева киселина и витамин В(12),които са главните за правилното функциониране на невроните и за стимулиране на паметта."
Между другото,цялата информация,която намерих в Интернет за пастета е,че е полезен и за деца и за възрастни.Рали,да не са стари изследвания тези,на които си попаднала?Единственият случай,в който не се препоръчва употребата на пастет е при наднормено тегло,но затова пък са пастетите "light",с намалено количество мазнини.Особено пастетите за деца са с витамини А,Д,Е....все необходими за нормалното развитие.Това е което препоръчват лекарите,пък всеки родител решава какво да предложи на детето си.
Радвай се на живота.По-късно е,отколкото си мислиш!

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » съб сеп 19, 2009 5:18 pm

Гале, ако отидеш да купиш пастет в БИО-магазините - никой няма нищо против. Нали това писах горе - ако има домашно гледано животно - нека пробва. Витамините в пастета идват от дроба, не от останалите добавки. Информацията ми не е стара, а съобразена с реалността - конвенционалните магазини и тяхната стока НЕ са подходящи за малки деца, точно затова има фирми за детски храни, където е от контролирани посеви, ферми и т.н.

А останалото е въпрос на личен избор. ЛИЧНО аз не консумирам и не предлагам нито на семейството си, нито на гостите си храни с консерванти, глутамат и какви ли не Е-номера. Но тава сме го дъвкали в други теми.

Детенцето за което става дума е малко, на 1,5 години и мисля, че на такива малки деца изобщо не се предлага пастет или дроб. Преди малко бях на покупки и погледнах по рафтовете с детски (не бебешки) храни. Няма пастети нито на Хипп, нито на Алете, нито на Нестле, нито на Био-Био.... има грубо мляно месо: телешко, пилешко и пуешко. Но пастети няма.

Диетоложката е права - не само децата, всички имат нужда от витамини. Но при нормалната продукция черният дроб е пълен с антибиотици, а пастетите с още допълнителни ненужни неща.

Сега се зачетох по медицинските и педиатрични страници.
Значи - по време на бременност е забранено (естествено лекарите не седят до теб да те контролират :wink: ) на деца до 1 година категорично, след това много рядко и по малко, и само био-качество. Това е резюмето.

Аз горе вече писах и пак го пиша - всеки може да се информира и въз основа на информацията да си вземе решение :)

Което може да се пробва - да се смели сварено месо за намазване на филията. Аз ги купувах готови смлени, тогава нямаше чак такова разпространение на Еко- и Био-магазини и само детските продукции бяха действително контролирани. Днес всеки може да купи био-месо и да го смели, излиза по-евтино от бурканчетата.

Поздрави!
www.facebook.com/artandhobby


Отговори