Интересно ми е...

Всичко НЕ свързано с ядене и пиене :)
Отговори
Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Интересно ми е...

Мнение от Aliana » вт ное 24, 2009 1:40 pm

... защо умалявате названията на храните и хранителните продукти?

Салатка, супичка, манджичка, сокче, яхнийка, картофки, зеленце, месце, млекце, майонезка, солчица, туршийка, саламче, сиренце и т.н. и т.н. и т.н. ....

Каква е целта на такъв начин на изразяване?


И още нещо ми е интересно:

Защо когато пишете за децата си, пишете в множествено число, първо лице:

Ние сме болни
Ние сме на кашички
Ние сме още с памперс
Ние имаме зъбки
Ние проходихме


Просто искам да разбера защо се прави това...


Поздрави!

:flow1: :flow1: :flow1:
www.facebook.com/artandhobby


BRIDA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 656
Регистриран на: вт авг 25, 2009 11:14 pm
:: 156 рецепти от BRIDA
:: 269 снимки от BRIDA

Мнение от BRIDA » пет ное 27, 2009 12:16 am

С умалителните форми се изразява субективно-оценъчно отношение. Говорещият внася в номинативния акт емоционална отсянка, изразяваща се най-често в положителна посока – нежност, гальовност. Този семантичен нюанс е характерен за по-широк кръг от думи!

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » пет ное 27, 2009 1:14 am

:shock:

И като застане някой на компютъра да пише какво е сготвил днес, си казва: о, дай да вкарам емоционална отсянка в номинативния акт и да му предам положителен семантичен нюанс? :?

Аз не търся дефиниция на умаляването, на мен ми е ясно, че с умалителни имена биват наричани мили и/или обични неща - бебенце, детенце, котенце, кученце, цветенце.

Точно затова ми е интересно защо възрастни хора наричат нормални порции храна с умалителни имена... Изпитват умиление ли, нежност и любов към тях, любуват им се, закрилят ги, изпадат в затаена съзерцателност?

Аз говоря общо пет езика, мъжът ми четири, различни от тези, които говоря аз. И в никой от тези езици не съществува този навик, храна да се нарича с умалителни имена, освен когато става въпрос за приготвяне на умалени размери от нещо, което по принцип е голямо. Това го има и в българския: баница - баничка, пита - питка, хляб - хлебче.

Но какво е "сготвих една супичка"? Супа, сготвена в напръстник?
Или туршийка? В бурканче от бебешка храна?

Питах открито нещо конкретно, защото НАИСТИНА ми е интересно - на мен лично ми е чужд такъв начин на изразяване. Искам да разбера психологията зад факта, да мога да си го обясня.
www.facebook.com/artandhobby

BRIDA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 656
Регистриран на: вт авг 25, 2009 11:14 pm
:: 156 рецепти от BRIDA
:: 269 снимки от BRIDA

Мнение от BRIDA » пет ное 27, 2009 11:01 am

Горе написаната дефиниция излага характера на умаляването....,а защо в нета се пише така?-защото човек пише така както говори(както става дума за разговорната форма във форума),умаляването на думите се дължи на мн.диалектни форми в бълг.ез.
А колкото до мн.число(майка-дете) и еденичното действие(ДЕТЕТО),изразите:
Ние сме болни
Ние сме на кашички
Ние сме още с памперс
Ние имаме зъбки
Ние проходихме- се обясняват с чуството на взаимност,детето го храни майката,сменя му памперса,изживява всеки един момент и съпричасността с действието се изразява с мн.число.Когато детето порасне.....мн.число отпада/това е моето мнение/


BRIDA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 656
Регистриран на: вт авг 25, 2009 11:14 pm
:: 156 рецепти от BRIDA
:: 269 снимки от BRIDA

Мнение от BRIDA » пет ное 27, 2009 11:08 am

Забравих да спомена,че за храната....супичките и т.н нямам обяснение :?
и считам,че не е првилно...но всеки се изказва така както иска....важното е да се прави разлика между книжовната и разговорна форма,където мястото го изисква.....

Потребителски аватар
quick_v
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 337
Регистриран на: чет апр 16, 2009 1:54 pm
:: 22 рецепти от quick_v
:: 96 снимки от quick_v
Местоположение: Гърция

Мнение от quick_v » пет ное 27, 2009 4:20 pm

Аз нямам някъкво логично обяснение защо говоря за храна с умалителни имена,може би ми е останало като навик когато сина ми беше бебе и за да го приканя да хапне нещо съм казвала"Хайде да хапнеш супичката,гозбицата или филийката и т.н."А според мен говоря по този начин,защото нашия език(българския)го позволява,знам ли :? Но за себе си смея да твърдя че никога не съм говорила за детето ми в множественно число"Ние спим или ние ядем,или ние еди-каво си"и винаги ми е звучало странно като го чуя.Обаче сега си мисля,че като казвам супичка аз го казвам,защото ми е лигаво така и дори като се лигавя изговарям такива букви дето изобщо не съществуват в нашата азбука......дори няма как да ги изпиша :D Но съм сигурна,че ако си поставя за цел мога и да спра да изговарям по този начин храните и да ги наричам с правилните имена :roll:

Потребителски аватар
irinchicata
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 342
Регистриран на: ср авг 12, 2009 10:51 am
:: 49 рецепти от irinchicata
:: 187 снимки от irinchicata

Мнение от irinchicata » вт дек 01, 2009 9:29 pm

Според мен сте се задълбочили в проблеми,които можете да замените с други :winkiss:


Отговори