Любопитно!Знаете ли,че.....

Всичко НЕ свързано с ядене и пиене :)
Потребителски аватар
Galya68
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 132
Регистриран на: вт май 05, 2009 8:05 pm
:: 30 рецепти от Galya68
:: 45 снимки от Galya68

Мнение от Galya68 » вт окт 06, 2009 8:33 pm

Прочетох много интересни неща за аргановото масло(олио).Не ме учудва,че е толкова скъпо-около 170? за литър.Дървото дава плод едва след петата година след засаждането.От 100 кг плод се изваждат само 3 кг ядки,от които се добива олиото.Целият процес се извършва на ръка-няма фабрики за производство.Аргановото олио съдържа толкова полезни вещества,че чак звучи нереално-само вит.Е е три пъти повече отколкото в маслиненото олио.Имаше коментари от хора,които са пробвали да вземат сутрин на гладно по две чаени лъжички в продължение на един месец и казват,че още на първата седмица са почувствали благотворното му влияние.А за действието му като козметично средство(за тази цел се използва друг вид арганово масло) имаше повече от 300 мнения и всичките говореха за "чудо" едва ли не.Искам да попитам Рали като го е ползвала и има представа,как да позная дали маслото,което купувам,е истинско.Има ли някакъв знак на етикета,сертификат....Много ме заинтригува,определено.Открих на две места ,като на едното продават 100мл за 18?,а на другото-за 11?.Рали,можеш ли да ме ориентираш?
Радвай се на живота.По-късно е,отколкото си мислиш!


Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » ср окт 07, 2009 9:13 am

Гале, здравей, миличка! :)

Олиото, което се купува в скъпите деликатесни магазини, има отлични вкусови качества. Но не мога да ти кажа, дали е чисто. Понеже е толкова скъпо и се произвежда в малки количества, често бива разредено с неутрални на вкус видове олио, например от рапица, които никак не са вредни, напротив, но все пак не са арган. И биват дооцветени с каротин. Това поне твърдят мароканците. Не вярвам това да се прави от производителките, те няма как да си набавят олио за разреждане. По-скоро изкупителните фирми го правят.
Най-сигурният начин естествено е да знаеш какъв аромат и вкус има чистото арганово олио, така ще можеш да разбереш, ако се е шмекерувало.
Аз преди поръчвах на познати мароканци да ми донесат. Но и не всеки мароканец има директен достъп до качествено арганово олио. Само в южната част на страната растат тези дървета. Но пък всеки мароканец знае вкуса на оригинала и може да го различи от некачественото. Аз все още си го набавям чрез контакти, чрез семейството на мъжа ми, така е и значително по-евтино. За 500 мл давам около 25 евро и го използвам само като лекарство и за козметика. С купешкото от деликатесните магазини правя салати и ястия.

Ако познаваш мароканци - все пак в Испания те са много, разпитай кой би могъл да ти донесе. Можеш да питаш в някой марокански магазин, няма значение дали хранителен или за дрехи, като погъделичкаш чувството за чест на съдържателя :wink: Казвай, че ти трябва за лекарство на малко дете - така не им минава през ума да те излъжат за качеството.

Друго, което мога да ти предложа - аз имам достъп до качествен арган - пиши ми ЛС.

При всички случаи - арган си струва да се пробва и да се ползва.


Тук едно видео без много думи - за това как се добива аргановово олио. Добавянето на вода не е измама, а така олиото се отделя от сухото вещество на ядката. Тъжното е, че цените, които ние плащаме като крайни потребители, не достигат до тези жени. Това е още една причина, защо предпочитам да купувам на частно.

http://www.youtube.com/watch?v=wv2_lQWU ... re=related

Междувременно има и малки женски кооперативи, които и директно бутилират. Ето тук.

http://www.youtube.com/watch?v=NYT81ZIuFjg
www.facebook.com/artandhobby

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » ср окт 07, 2009 2:24 pm

Много интересни факти за вашият сън.


1. Една трета от живота си прекарвате в сън.

2. При средна продължителност на живота си Вие ще прекарате около 6 години сънувайки. Това са повече от 2,100 дни прекарани в друга реалност!

3. Сънища има от както има и хора. През времето на Римската империя забележителните и смислови сънища са изпращани в Сената за анализ и тълкуване.

4. Всеки сънува. ВСЕКИ! Само защото не помните съня си не значи, че не сънувате.

5. Сънищата са крайно необходими. Липсата на сън може да означава недостатъчност от протеини или личностно разтройство.

6. Сънуваме средно 1-2 часа на нощ. А често дори имаме по 4-7 часа сън за нощ.

7. Слепите хора също сънуват. Какви визулани картини се появяват в техните сънища зависи от това дали са слепи от рождението си или са загубили зрението си по-късно. Но визуланите картини не са единственото усещане на което се основава съня. Звуци, усещания, и миризми стават свръхчустителни за слепите хора и техните сънища се базират на тези усещания.

8. Пет минути след като свърши съня, половината от него се забравя. След 10 минути, 90% са загубени.

9. Думата сън* се основава на Средно Английската дума "dreme" което означава радост и музика.

10. В сънищата на мъжете присъстват повече мъже, докато жените сънуват еднакво мъже и жени.

11. Изследванията показват, че нашите мозъчни вълни са много по-активни по време на сън отколкото докато сме будни.

12. Сънуващите които са събудени веднага след БДО (бързо движение на очите), могат да възпроизведат техните сънища много по ярко отколкото онези, които спят през цялата нощ необезпокоявани.

13. Филосовски говорейки, изследователите са открили, че по време на БДО, мъжете получават ерекция, а при жените има увеличение на кръвния поток във вагината - без значение какво е съдържанието на съня. Всъщност, "мокрите сънища" не е задължително да съвпадат със сънища със сексуално съдържание.

14. Хората които отказват цигарите имат по-дълги и по-силни сънища.

15. Малките деца не сънуват за себе си. Те не участат в собствените си сънища докато не достигнат възраст от 3-4 години.

16. Докато хъркате, не може да сънувате.

17. Кошмарите са нещо често за децата, обикновено започват около 3 годишна възраст и продължават да се появяват до 7-8 година.

18. При анкета, 67% от Американците са преживели Deja Vu** в сънищата си, появяващи се по-често при жените отколкото при мъжете.

19. Около 3% от възрастните страдат от нощна апнеа (спиране на дишането, задържане на дъха). Това лечимо заболяване води до необяснена умора и неефикастност.


* на английски
** Повторно изживяване - внезапното чувство, че преживяваме моментната ситуация не за първи път, макар че съзнателно знаем, че не е възможно да сме я изживели преди това.
www.facebook.com/artandhobby

cveteto
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 2
Регистриран на: чет яну 17, 2008 7:52 pm
:: 24 рецепти от cveteto
:: 44 снимки от cveteto

Мнение от cveteto » чет окт 08, 2009 7:59 pm

Да маразм крепчал уже на форуме по йоге начинают пинать соседей! Да причин для обид достаточно с той и другой стороны но почему они появились? В последнее время в интернете встречается много информа Думаю одна из лучших групп которые когда-то существовали!!!! Классика господа да и только=) Если кто не знает про The Doors вот некоторые песни которые каждый меломан должен прослушать Rider
Последна промяна от cveteto на съб яну 09, 2010 11:49 pm, променено общо 3 пъти.


Потребителски аватар
MANI
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 390
Регистриран на: вт дек 30, 2008 8:09 am
:: 170 рецепти от MANI
:: 436 снимки от MANI

Мнение от MANI » чет окт 08, 2009 9:55 pm

Аз днес навърших 2 години от както съм ги спряла цигарите,но не ми се удължи сънят :D,само първата годинка качих килца :P
http://www.radikal.ru]Изображение

cveteto
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 2
Регистриран на: чет яну 17, 2008 7:52 pm
:: 24 рецепти от cveteto
:: 44 снимки от cveteto

Мнение от cveteto » чет окт 08, 2009 10:22 pm

Состояние ЧВН в обыденной жизни Об чем речь ребята? По-моему нонсенс какой-то. Покажите мне пальцем человека который достигнул УСТОЙЧИВОГО состояния ЧВН в своей практике. Я верю есть такие. Но Ничего никуда не исчезает мил человек. а лишь переходит в др. состояниеда это просто логичней и всё. Ээ Это кому как. По мне так совсем не логично. Вы хоть как-то можете обосновать свою точку
Последна промяна от cveteto на съб яну 09, 2010 11:03 pm, променено общо 3 пъти.

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » пет окт 09, 2009 12:25 am

Хората които отказват цигарите имат по-дълги и по-силни сънища

а не по-дълъг сън , Пети! :D :D :D :D

За по-дълъг сън - изхвърли будилника :roll: или други пречещи фактори.

Ама аз доколкото разбирам, се отнася до акутната фаза на абстиненция, не завинаги.... :/
www.facebook.com/artandhobby

Потребителски аватар
Galya68
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 132
Регистриран на: вт май 05, 2009 8:05 pm
:: 30 рецепти от Galya68
:: 45 снимки от Galya68

Мнение от Galya68 » пет окт 09, 2009 11:39 am

Соковете – полезни, но кога?
Много хора смятат сока за натурален и съответно полезен продукт, който може да се пие в неограничени количества. Но това невинаги е така.

1. Често в соковете се съдържа много захар, а и калории. Експерти са установили, че в опаковка от 250 г може да се съдържат до 6 ч. л. захар. Един литър сок от грозде съдържа 1100 ккал, а 1 литър сок от ябълки – 900 ккал. Повечето сокове засилват апетита и с това способстват за натрупването на излишни килограми. Прекомерното количество захар може да доведе до появата на диабет.

2. Върху някои напитки пише, че са произведени “без захар” или “ с ниско съдържание на захар”. Понякога обаче захарта в тях е заменена с изкуствени подсладители, които въпреки че не съдържат калории с нищо не са по-добри от захарта.

3. В повечето сокове се съдържат много киселини, които способстват за разрушаването на зъбния емайл. Киселите сокове извеждат калция от организма и затова те трябва да с употребяват много внимателно – особено при остеопороза.

4. Голямото количество сок, поето за кратко време, може да доведе до хронична диария.

5. Съществуват противопоказания за употребата на сок. Например язвен колит, гастрити с повишена секреция, панкреатити, язва и други.


100% натуралните сокове се срещат рядко в магазините и обикновено можете да ги познаете по по-високата цена. Най-разпространеният начин за обработването и производството на сокове е концентрацията. Концентратът от сок у нас почти винаги се доставя от друга страна, на място в него се добавя вода и след това той се пуска в продажба. За съжаление в процеса на концентрация под въздействието на високата температура се разрушава половината от витамин С, разсейват се ароматните вещества, а някои аминокиселини и въглехидрати променят своята структура и вече не са полезни за организма.
При възстановяването на сока в него се добавя не само вода, но и захар или нейни заместители, лимонена киселина, натурални ароматизатори, дори консерванти.

Нектарът също се получаваот възстановени сокове. Той е изкуствена напитка, направена от концентрат, захар и вода. Понякога в нектарите се добавят лимонена или аскорбинова киселина (витамин С), натурални ароматизатори. Количеството натурален сок в нектарите е 25-50%. Нектарите се делят на няколко вида:
- нектари, получени от класическите сокове (портокалов или ябълков) чрез разреждане с вода и добавяне на захар
- нектари, които се получават от сока на лимон, маракуя, които са с толкова тръпчив вкус, че могат да се пият само след добавяне на захар или в смес с други сокове.
- нектари от банани, праскови, вишни които приличат повече на пюре.

Ето и повече информация за най-популярните сокове

Портокалов сок
Богат е на витамин С, различни минерали и антиоксиданти. Според някои изследвания неговата всекидневна употреба намалява вероятността от заболяване от рак на стомаха, устата и гърлото с до 50%. Дерматолози препоръчват дори да намазваме с него кожата си при пребиваване на силно слънце, тъй като това способства за намаляването на вредното въздействие на слънчевите лъчи.

Сок от нар
Нарът е богат на аскробинова киселина. Сокът от него е препоръчителен при изтощаване, малокръвие, атеросклероза, респираторни инфекции, бронхиална астма, ангина и радиационно облъчване. Той помага и при захарен диабет и стомашно-чревни разстройства.

Доматен сок
Подходящ е при разстройства в обмяната на веществата и сърдечно-съдови заболявания. Съдържа много калий, необходим за поддържането на сърдечния мускул.

Сок от ананас
Той съдържа уникалното вещество бромелаин, което способства добре за изгарянето на мазнините. Този микроелемент притежава и подмладяващ ефект. Специалистите препоръчват употребата на сок от ананас при заболявания на бъбреците и ангина.

Сок от грейпфрут
Той също помага в борбата с наднорменото тегло, като подобрява храносмилането, активизира дейността на черния дроб и възпрепятства образуването на мазнините. При редовната потреба на този сок нивото на холестерол може да намалее до 18%.

Сок от зеле
Сокът от зеле е полезен при хемороиди, болести на дихателните пътища, на черния дроб. Малко известен факт е, че съдържанието на витамин С в зелето е повече в сравнение с това в лимоните. Този сок облекчава болките в областта на корема и извежда шлаката и холестерола.

Сок от тиква
Полезен е при нарушаване на обмяната на веществата, затлъстяване, захарен диабет, камъни в бъбреците и пикочния мехур. Препоръчва се особено на мъже, страдащи от възпаления на простатата.

Ябълков сок
Притежава диуретично действие. Особено полезен е за хората на умствения труд - резултатите от изследвания показват, че веществата, съдържащи се в него, защитават клетките от оксидантен стрес, който води до нарушаване на паметта и намаляване на мисловния капацитет. Сокът се препоръчва и при инфекциозни заболявания, настинка и гнойни рани.

Сок от краставици
Той е най-широко използвания в козметиката сок – смята се, че намалява слънчевите петна, прави луничките по-незабележими и помага в борбата с мазната кожа, а има и избелващ ефект.

Сок от картофи
Сокът помага при възпалителни процеси, изгаряния, стомашни кръвотечения, кожни заболявания (дерматит, екземи, гъбични поражения) - марлена превръзка се напоява със сока от картофи и се поставя върху възпаленото място.

Сок от праскови
Подобрява работата на черния дроб, способства за преработването на мазната храна, повишава съдържанието на хемоглобин в кръвта, съдържа голямо количество бета-каротин (витамин А), калций, витамин В2. Този сок се препоръчва при сърдечно-съдови заболявания и анемия.

Лимонов сок
Поддържа в норма артериалното налягане и е профилактично средство срещу инфаркт, инсулт и други заболявания на сърцето. Има и силно антисептично, противовъзпалително и имуноукрепващо действие. В съчетание със сока от чесън той се прилага дори за потискане на някои симптоми на СПИН.

Препоръки при приготвянето на сокове:
1. Използвайте само пресни плодове и зеленчуци без червеи и гнили части.
2. Приготвяйте соковете сами.
3. За максимален ефект ги пийте на малки глътки, не по-късно от 10 минути след тяхното приготвяне.
4. Плодовете и зеленчуците трябва да се почистват непосредствено преди приготвянето на сока.
5. Соковете да се пият поне 30 минути преди хранене.
6. Сокът от плодове с костилки (сливи, праскови, кайсии) не трябва да се смесва с други сокове.
7. Не е задължително да се белят плодовете с тънка люспа (ябълки, круши кайсии)
8. Не правете сок от меки плодове папая, авокадо, манго, смокини, банани.
9. Петната от сок по дрехите могат да се премахнат с помощта на сода или растителна мазнина.


(здраве) :thumup: :thumup:
Радвай се на живота.По-късно е,отколкото си мислиш!

Потребителски аватар
MANI
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 390
Регистриран на: вт дек 30, 2008 8:09 am
:: 170 рецепти от MANI
:: 436 снимки от MANI

Мнение от MANI » пет окт 09, 2009 8:02 pm

Ами да от самосебеси :D Аз бях 40кг за 1-2 месеца станах 50 и сега 2 години по-късно съм 45кг,но не съм пазила диети.Мисля,че спирането на цигарите е едно от най-правилните ми решения.Чувствам се прекрасно наистина, който има воля нека да се пробва,няма да сбърка :thumup: Аз ги спрях защото искам да ми се изчисти 2-3 години организма,пък и мн.мразя да видя бремена жена със цигара.Повечето казват,че не могат да ги спрат и за да се застраховам някой ден да не изпадна в такава ситуация ги спрях предварително.Това беше моят стимул :love:
http://www.radikal.ru]Изображение

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » съб окт 10, 2009 6:55 pm

Браво, Пети! :thumup: :thumup: :thumup:
www.facebook.com/artandhobby


Отговори