Градина

Всичко НЕ свързано с ядене и пиене :)
Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Градина

Мнение от Makaweli » съб сеп 27, 2014 12:16 pm

Момичета, не намерих в темите досега специална тема за градината - цветна, овощна, зеленчукова, зелена морава за отмора и т.н. Има толкова много неща, които можем да споделим тук и със сигурност да споделим много полезен опит :)

Ако не съм се справила в търсенето и има подобна тема, моля нека админите ни помогнат и обединят темите :thumup:
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение


Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » съб сеп 27, 2014 12:22 pm

Изображение

Знаете ли, че е възможно да си имате собствено растение, захванато от семка на авокадо? И това никак не е трудно, ако следвате няколко прости стъпки. Като за начало се нуждаете от едно много добре узряло авокадо. След като хапнете самия плод (притежаващ множество полезни свойства), запазете голямата семка, която сте отстранили от него.
- Измийте я с топла вода, за да може леко да омекне. После в обвивката й забийте няколко пръчици.
- Напълнете чаша с вода и поставете семката от авокадо, така че по-широкият й край да бъде потопен във водата. Като опора ще ви послужат клечките, които вече сте забили в нея.
- Периодично доливайте водата, за да може винаги долният край на семката да бъде потопен в нея.
- След известно време ще забележите как обвивката й започва да се пука и семката покълва.
- Махнете я от водата и отстранете забитите клечки.
- Вече може да посадите семката в саксия с подготвена почва, така че покълналото растение да е изцяло над повърхността на пръстта.
- Поливайте я редовно и я дръжте на светло и топло място, за да се радвате на собствено домашно растение от авокадо.

Изображение

http://saveti.framar.bg/%D0%BF%D0%BE%D1 ... 0%B8%D1%8F
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение

Потребителски аватар
Sirena
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 3898
Регистриран на: пет юли 11, 2008 8:31 pm
:: 17 рецепти от Sirena
:: 171 снимки от Sirena
Местоположение: Варна

Мнение от Sirena » съб сеп 27, 2014 2:06 pm

Бони, страхотна темичка :clap:
Това с авокадото една година го пробвах, но изгни, може би семката не е била читава :(
"Бъди себе си, има достатъчно други хора."

Потребителски аватар
tillia
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 510
Регистриран на: ср фев 20, 2008 8:23 pm
:: 721 рецепти от tillia
:: 2770 снимки от tillia
Контакти:

Мнение от tillia » съб сеп 27, 2014 6:13 pm

И аз пробвах тази пролет. Използвах бебешко бурканче, за да го закрепя и го държах на перваза на източен прозорец. Доста бавно излязоха корените, разви се добре, но точно в деня, в който бях решила да го насадя, дъщерята го бутна :cry: и то се разцепи на две. Стръкчето остана на едната половина от ядката, посадих го, но не стана. Ще пробвам пак.
http://da-gotvim-s-tillia.blogspot.com/
http://www.snimka.bg/?profile,albums

Истината е въпрос на гледна точка !
Изображение Изображение


renito
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 19
Регистриран на: пет яну 20, 2012 5:01 pm
:: 58 рецепти от renito
:: 1669 снимки от renito

Мнение от renito » съб сеп 27, 2014 10:27 pm

Аз посях две костилки без да ги потапям във вода (направо в пръстта). Зарових ги наполовина (само по-широката част). Поникнаха и двете, но толкова бавно, че почти бях решила, да ги изхвърля:) Когато, обаче костилките се пукнаха и семките покълнаха започнаха да растат много бързо. В момента са високи около 30-40 см. Едното още е на терасата (ще трябва да го прибера, взеха да му падат листата), другото което е вътре (до прозореца и на топло), изглежда чудесно:)

Потребителски аватар
tillia
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 510
Регистриран на: ср фев 20, 2008 8:23 pm
:: 721 рецепти от tillia
:: 2770 снимки от tillia
Контакти:

Мнение от tillia » нед сеп 28, 2014 12:12 am

Рени, добре че сподели! Ще пробвам по твоя начин! :)
http://da-gotvim-s-tillia.blogspot.com/
http://www.snimka.bg/?profile,albums

Истината е въпрос на гледна точка !
Изображение Изображение

Потребителски аватар
xevi
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 407
Регистриран на: нед авг 05, 2007 12:34 pm
:: 108 рецепти от xevi
:: 706 снимки от xevi

Мнение от xevi » нед сеп 28, 2014 6:41 am

И мен ме ентусизирахме момичета, и аз ще пробвам да посадя авокадо. Имам огромен неуспех с опитите да поддържам живи каквито и да е било растения, последно успях да уморя няколко стръка кориандър, така че стискайте ми палци :)

Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » нед сеп 28, 2014 9:34 am

Рени, снимай ако може и ни покажи как изглеждат растенията - много ми е интересно :)

И аз ще си посадя семка, дано е успешно :thumup:
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение

renito
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 19
Регистриран на: пет яну 20, 2012 5:01 pm
:: 58 рецепти от renito
:: 1669 снимки от renito

Мнение от renito » нед сеп 28, 2014 11:06 am

авокадо.jpg
авокадо.jpg (252.51 KиБ) Видяна 10091 пъти

Момичета, това е от терасата (с опадалите листа):) Другото е на работното ми място и в момента не мога да го снимам. Четох в интернет, че когато растението стане около 50 см. му се отрязва върхът (за да се разклони) . След около 4-5 години може и да почна да бера авокадо (така поне пишеше):):)

Потребителски аватар
xevi
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 407
Регистриран на: нед авг 05, 2007 12:34 pm
:: 108 рецепти от xevi
:: 706 снимки от xevi

Мнение от xevi » нед дек 28, 2014 2:55 am

Пробвах с 2 костилки - едната в чашка с вода, другата сложих директно в саксийка с пръст (направих го през септември когато съм писала).
11.jpg
11.jpg (61.11 KиБ) Видяна 9812 пъти
10.jpg
10.jpg (69.25 KиБ) Видяна 9812 пъти
Изобщо не поникнаха и през ноември реших, че няма да се получи, така че изхвърлих това от чашката, другото оставих тъй като така или иначе не ми трябваше саксийка. Преди няколко дена то взе че поникна :)
1.jpg
1.jpg (51.49 KиБ) Видяна 9812 пъти
Може да му е трябвало по-топло време, но сега расте много бързо :)


Отговори