Всичко за детето

Всичко НЕ свързано с ядене и пиене :)
Потребителски аватар
ninka71
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 960
Регистриран на: нед май 10, 2009 1:56 pm
Местоположение: Sofia

Всичко за детето

Мнение от ninka71 » ср окт 17, 2012 10:21 am

Здравейте!

Мили момичета,отварям една нова тема,в която,много бих искала да бъдем на сто процента активни и искренни в съвети и предложения,мнения и препоръки.Защото се касае,за най-важното и велико чувство в човечеството,а именно-грижата и любовта към децата ни!Няма значение,на каква възраст са нашите съкровища-ТЕ са ВСИЧКО за нас!И грижата и любовта!Тревогата и радостта!
Сълзите в очите ни!Те са НАШИТЕ ДЕЦА!
В забързаното ежедневие,губиме най-важните мигове от тяхното приказно детство,не успяваме да достигнеме до детските сърчица,дори не се стараем да вникнем в тях,за да прочетем,че,освен радост,в него се крие и болката,от нещо изгубено...от нещо,от което,ТО,е имало нужда,но ти дори не си забелязала.Губиме контакт с тях.А това,води до страшни последствия,за голямо съжаление!
Затова,тук,в тази тема,предлагам да се впуснем в един приятелски ход ВСИЧКИ ЗАЕДНО!
Да споделим,освен рецепти от детската кухня и първите и неповторими думички,качества и умения,до психологическата намеса,на нас възрастните,към вече порастналите малки-големи,момичета и момчета.
Или,казано по-кратко-ВСИЧКО за ДЕЦАТА!
Имате думата ВИЕ,мои приятелки!
Искам,имам нужда от ВАШИТЕ съвети,препоръки,предложения и каквото и да е,свързано с НАШИТЕ ДЕЦА!
От мен,за сега е това!
С пожелание-ВСИЧКИ,ВСИЧКИ малки и големи дечица,да са ни живи и здрави!Да растат с късмет в живота и истинско щастие!

Един човек посадил роза.
Той искал тя да израстне красива,затова я поливал често и се грижел добре за нея.
Един ден,точно преди да разцъфне,той решил да й се полюбува отблизо и започнал да я разучава внимателно.

Видял пъпката,която скоро щяла да разцъфне в красиво цвете и усмивка се появила на лицето му.
Очаквал този момент с нетърпение.След това забелязал и тръните по стеблото на цветето.
Помислил си:"Как е възможно такова красиво цвете да е обградено с толкова много остри тръни?"
Натъжен от тази мисъл,той забравил да полива цветето и точно преди от мъничката пъпка да се яви прекрасна роза...тя увяхнала.

Изображение
Изображение

Животът е само един миг между две вечности
Платон


Потребителски аватар
ninka71
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 960
Регистриран на: нед май 10, 2009 1:56 pm
Местоположение: Sofia

Мнение от ninka71 » чет окт 18, 2012 11:15 am

Правила за съставяне на дневно меню за деца от 3 до 7 години
Изображение

1. Сутрешна закуска:
• основен компонент на закуската – 100 – 150 г
каша от овесени ядки, мюсли, корнфлейкс, макаронени изделия, сандвич, баница, кифла, попара със сирене
• напитка – 200 г
прясно мляко, билков чай, сок (плодов, зеленчуков)
• добавка (или подкрепителна закуска в 10.00 ч.) – 50 – 100 г
пресен плод или зеленчук

2. Обяд:
• супа – 100 г
При основни ястия, включващи месо супата е постна
• основно ястие – 130 г
Месни ястия – 5 пъти седмично. През 2-та безмесни дни – риба, зеленчуково-яйчеви ястия, бобови храни
Ако основното ястие не съдържа зеленчуци, задължително е да се включи гарнитура или салата от пресни зеленчуци според сезона
• десерт – 150 г (пресни плодове – 200 г)
Препоръчително е десертите да са на плодова основа

3. Следобедна закуска:
• основен компонент на закуската – 100 – 150 г
корнфлейкс, каша от овесени ядки, мюсли, кекс, козунак, сандвич, баница, кифла, макаронени изделия
• напитка – 200 г
сок (плодов, зеленчуков), медовина, айран, боза

4. Вечеря:
• основно ястие – 130 -150 г
постен гювеч, омлет, зеленчуково ястие със сирене, спагети, пица, пиле, риба
Ако вечерното ястие не съдържа зеленчукова компонента, задължително е да се включи салата от пресни сезонни зеленчуци
• десерт -150 г
мляко (кисело или прясно), плод.

На един хранителен прием да не се дава повече от 350-400 г храна.



източник: http://www.riokoz-vt.com

снимка: интернет
Изображение

Животът е само един миг между две вечности
Платон

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » чет окт 18, 2012 12:54 pm

Много хубава тема, надявам се да се включат много потребители и да съберем наистина полезни съвети.

Относно копираната статия...Екипът на riokoz-vt.com доста се е улеснил. Изброените за закуска или следобедна закуска продукти не са дори приблизително равностойни. Не може да се сравни здравословността на овесените ядки или мюсли с тази на баницата, макароните, кекса или кифлата. В овеса и мюслите има фибри, има витамини от В-комплекса, има малко въглехидрати. С две думи - те са здравословни. А баницата, кифлата, кекса и макароните са бяло брашно. Освен захари и нишесте, в бялото брашно няма кой знае какви компоненти, които да си струват да бъдат споменати. В баницата има и олио, в гоямо количество. В кифлата и кекса има бяла захар. Това не са храни, които дават на организма градивни елементи. Сандвичът зависи от какъв хляб е и с какво е наложен. Сандвич от черен хлаяб, с шайба домат, шайба краставица, листо зелена салата и сварено яйце например, е сандвич, който е здравословен. Черният хляб отдава бавно захари на организма, има много фибри и засища за дълго. Сандвич от бял хляб, със салам и кашкавал, с масло или маргарин, доставя на организма прекалено много мазнини и въглехидрати, без да го засища дълготрайно. За корнфлейкс има поговорката, че опаковката съдържа повече вещества от самите тях. Те са от около 96% царевично брашно и 4% захар, и то ако са неподсладени. Подсладените са просто прекалено сладки. От гледна точка на здравословното хранене имат стойност като белия хляб - т.е. никаква. С мляко и плодове от време на време не вредят, но не са истинска алтернатива в храненето на децата.
От гледна точка на напитките: млякото, сокът и чая трябва да са неподсладени. Ако не се прави грешката на децата да се дава захар още от бебешка възраст, децата пият с удоволствие неподсладени напитки. Те усещат същинския им вкус и аромат, и го харесват.
Много хора си мислят, че това със здравословното хранене е модерна глупост и не е важно. Освен това си мислят, че е много сложно. Но ако изхвърлиш от дома си бялата захар, белия хляб и саламите, и ти като родител не ги консумираш, детето ти също няма да посегне към тях. Здравословното хранене не е временна диета или приоритет на децата. То е убеждение и начин на живот. Когато родителите се хранят с нискокачествена храна - баници, тестени изделия, пържени храни, мазнотии от рода на майонеза, салами и много сирене, то и децата им се хранят така. От незнание или нехайство човек може да превърне и най-качественото парче месо в нискокачествено ястие. Но от обич и уважение към децата си би трябвало да сме в състояние да вземем завоя, и то навреме :)
www.facebook.com/artandhobby

Потребителски аватар
dianakatou
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 1068
Регистриран на: вт фев 14, 2012 10:37 am
:: 9 рецепти от dianakatou
:: 119 снимки от dianakatou

Мнение от dianakatou » чет окт 18, 2012 1:11 pm

НИНКА,приветствам те за новата тема и за идеята най-вече.Децата са наистина смисъла,радостта и всичко останало в живота ни ,и затова всичко свързано с тях е на първо място.Надявам се наистина да има активност,да обменяме мнения и да помагаме кой с каквото може да е възможно най-полезен.В момента нямам време ,но ще се включа при първа възможност.Успех!!! :thumbsup:


elena13677
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 611
Регистриран на: нед окт 09, 2011 3:14 pm

Мнение от elena13677 » чет окт 18, 2012 3:14 pm

Поздравления! Темата е прекрасна :clap: .Ще се радвам ако някой пише примерно меню за деца на 1годинка и дадат съвети! И още веднъж благодаря за темата с интерес ще чета всичко публикувано в нея!

Потребителски аватар
mami48
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 6242
Регистриран на: вт апр 14, 2009 9:40 pm

Мнение от mami48 » чет окт 18, 2012 4:05 pm

:clap: Актуална и необходима тема :thumbsup:

Потребителски аватар
ninka71
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 960
Регистриран на: нед май 10, 2009 1:56 pm
Местоположение: Sofia

Мнение от ninka71 » чет окт 18, 2012 8:42 pm

Благодаря ви,момичета,че темата ви допадна!Това,много ме радва. :giflo1: :giflo2: :giflo1: :giflo2: :giflo1: :giflo2: :giflo1: :giflo2: :giflo1:

Рали,съгласна съм с теб,но и не отхвърлям напълно предложението и на riokoz-vt.com.Защо ли?Ами,защото,има една проста по състав думичка,но с голямо значение.А тя е "АКО".
Бих спазвала много по-строг контрол и съображения,на това,с какво се хранят децата ми:
АКО,не живеех в България.
АКО,почти всеки ден,в медийното пространство,не се провъзгласява:служители на Агенцията по храните са подозирани в корупция
АКО,
Над 4.2 тона развалено месо бяха открити преди няколко дни в склад на силистренското предприятие, което беше незабавно затворено. Част от месото беше с изтекъл срок на годност от 2009 г и без никакви документи за произход. След приключване на проверката собствениците бяха глобени с 10 000 лева , а негодната стока бе унищожена в екарисаж.
Силистренският месокомбинат е един от най-големите в страната, основно с експортна насоченост. Тоновете негодно месо бяха открити при проверка, предхождаща износът на продукти за руския пазар.
"Това е сборно месо - агнешко, телешко, свинско. Въпросът е, че няма никакви документи и срокът му на годност е изтекъл от 2009 година, което е недопустимо за такова предприятие. Това е едно от най-големите предприятия в България. И не можем да се излагаме пред света, както и нашите потребители да са потърпевши", каза шефът на Агенцията по храните Йордан Войнов.
АКО,
Опасното сирене, заразено в афлатоксини, което беше открито в ловешкото село Радювене, вече е унищожено, съобщават от пресцентъра на Министерството на земеделието и храните.
АКО,
В обектите от търговска мрежа и обществено хранене, производствени предприятия и складове за съхранение и търговия с храни бяха възбранени и бракувани общо 2 763 килограма хранителни продукти, като 2 460 килограма са възбранени от Областна дирекция по безопасност на храните, град Варна. При проверките са издадени 256 предписания и са съставени 79 Акта за установяване на административно нарушение, като 4 обекта са с временно преустановена дейност.
АКО,
Търговски вериги предлагат и негодни стоки
АКО,семейният ми бюджет,беше равнопоставен,с този на едно английско,немско или без значение какво по народност многодетно или по-малко семейство.
АКО,АКО,АКО
АКО,в огромната Англия се случи нещо подобно,ще кажат:Вече случаите станаха десетки и е редно да се вземат привантивни мерки,за да се избегнат подобни ситуаций.
А,тук,в нашата малка България,случаите,дори отдавна не са и стотици.Хиляди случаи и още повече циркови постановки,с главни герои нашите "скъпи" министри и народни представители........
А,ние?Ние,просто сме една безмълвна публика.........................Ние сме друго качество и жени и майки и.......Ние не можеме да си гледаме децата по европейски стандарт,ние сме майки-второ,трето,пето качество.............или 55-то,ако има такова.........

Та,затова,до някъде се съгласявам с копираното меню.
Не всяка майка,би могла да си позволи най-доброто за нейното детенце.
А,коя ли би отказала?????????????

Ще ви разкажа една случка от днес.
Имам съседи,които са на квартира тук.По принцип са от Плевенско.Били са няколко години на работа в Гърция,но са се върнали заради детенцето,което е на почти четири годинки.
Не го приеха в детска градина,естествено.Майката работи,таткото го съкратиха.
Та,днес,отидох да й занеса дрешки за детенцето.Отваряйки вратата,се вцепених.И нито навътре,нито навън.И тримата плачеха сърцераздирателно.
Незнаех как да постъпя в този момент и само попитах-"нещо лошо ли се е случило?какво има?"
След безкрайно дългата пауза от 2-3 минути,майката ми каза,че нямат с какво да нахранят детенцето.Дори не спомена,че и те са гладни.
Не ме питайте,как съм го преживяла този момент.Страшно е!Ужасно е!Цял ден съм на успокоителни.Много ми жал,много.........Немога да го опиша с думи,защото няма такива думи......
Занесох им храница,а детенцето го взех при мене вкъщи.Поне,да избегне част от мъката на родителите си.А,горката майка,цял ден се разхожда до банкомата,с надеждата,че поне детските надбавки ще ги преведат,но уви......Е,то така лесно ли се превеждат цели 35 български лева.....

Понякога и кифличката е супер лукс в България.Може и с мармалад,но,ако продавачката ти е роднина......................................
Изображение

Животът е само един миг между две вечности
Платон

Потребителски аватар
milena75
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1677
Регистриран на: чет юни 17, 2010 11:59 am
:: 64 рецепти от milena75
:: 279 снимки от milena75

Мнение от milena75 » пет окт 19, 2012 12:00 am

Темата е чудесна!
Аз лично много бих се радвала ако намеря тук полезна информация не само по отношение на храненето, но и във връзка с възпитанието на детето. Според мен тези две теми са взаимно обвързани, защото културата на хранене на един човек определя и неговото самосъзнание, а и поведението му като цяло.
Нинка, направо ме разплака с написаното то теб! За съжаление край нас има много такива хора! Аз също се сблъсках с нещо подобно това лято. Детето на моя приятелка, която е в доста затруднено финансово положение ми разказа, без да осъзнае какво споделя, как веднъж два дни не е яло и като си е легнало е захапало края на калъфката на възглавницата, представяйки си, че е сандвич. Такива хора наистина имат нужда от приятелско рамо и помощ, която да има реален израз, а да не е само на думи. И аз като теб известно време не можех да си намеря място от яд и безсилие, а представям си какво й е на майка им. Когато можех, разбира се без да я обидя, ги канех на гости или пък случайно готвех в по-големи количества и им давах кутийки с храна, но знаех, че това не е решението на проблема им. Поразпитах тук-там и с радост искам да споделя с вас, че тази моя приятелка, която търсеше работа от доста време, вече е назначена при нас в университета и макар и с ниска заплата, има някаква сигурност по отношение на утрешния ден. Не можете да си представите как се променя човек и колко по-добре се чувства, когато знае, че ще има с какво да нахрани децата си. Предполагам, че и твоите съседи са в подобно положение. Силно се надявам край тях да има добри хора като теб, които да им помогнат и да им подадат ръка. Дано скоро и таткото да си намери работа, за да не изпадат в такива ситуации. Макар и далеч, ако мога да помогна с нещо, моля те пиши ми на лични съобщения.

Потребителски аватар
ninka71
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 960
Регистриран на: нед май 10, 2009 1:56 pm
Местоположение: Sofia

Мнение от ninka71 » пет окт 19, 2012 11:15 am

Миленка,мисля,че и днес ще се плаче в темата.Само,като си представя,как две малки ръчички,хванали здраво възглавничката и ......О,не!Спирам до тук.Та,нашите деца ли,трябва да са изкупителната жертва на тази държава!?Защо,Боже??? До кога???
Миленка,много ти благодаря,за подадената ти ръка.Незнаеш,колко много означава това за мен.За сега,помагаме ние,на съседското семейство и чакаме отговор от няколко места за работа и на таткото.
А що се отнася до темата за децата,разбира се,че няма да е само за режима на хранене.Ще включва всичко,свързано с децата.А мисля,че всяка една информация,ще ни е полезна,особено възпитателната.
Тя,може би,играе ключовата роля навсякъде.


ПОМОЩ -ДЕТЕТО МИ МЕ ПОДЛУДЯВА

17-те начина, по които децата манипулират родителите си и как да се справите с това

Д-р Дейвид Суонсън е лицензиран клиничен психолог, практикуващ в Калифорния.

Той съветва деца, тийнейджъри и семейства, които страдат от тревожност, депресия, синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ), както и други разстройства и социални проблеми. По този начин подпомага заздравяването на връзката между дете и родител

Книгата е написана в лесен за разбиране стил с множество примерни ситуации, които са познати на всички родители. Обособяват се седемнадесет често срещани модели на поведение, сред които:

Емоционално изнудване
Наказване
Затваряне
Ирационална логика
Водене на преговори
Конфронтации и протестиране
Действие със сила
Разделяй и владей
Изненадваща атака
Игра на жертва
Тази иновативна техника ще Ви въоръжи с уменията, необходими да помогнете на детето си да спре да ви тормози и да започне да гради ползотворни взаимоотношения с останалите, без значение дали е в предучилищна или предгимназиална възраст.
“Може ли? Може ли? Може ли?... А сега може ли?” “Но татко каза...” “Ще плача, докато мама ми даде това, което искам.” Ако детето ви непрестанно манипулира вас и другите, с цел да получи каквото иска, то този проницателен и практичен наръчник е чудото, което сте чакали толкова дълго.

Авторът е семеен психолог с дългогодишен опит, който посочва конкретните начини, по които децата манипулират останалите, и обяснява как да ги обезвредим веднъж завинаги.


Трите най-големи погрешни схващания, в които вярват повечето родители
Преди да започнем дискусията върху различните начини, по които децата манипулират родителите си, трябва да обсъдим трите общи погрешни схващания, в които много от родителите вярват:
1. Механизмите на това да бъдеш родител винаги действат.
2. Детето ви показва съпричастие когато е емоционално въвлечено в това, което иска да постигне.
3. Детето ви притежава голяма способност да отлага удовлетворяването.

Трите инстинктивни желания, които довеждат повечето родители до непоследователност
Инструментите на Силата са много ефикасни при манипулирането на родителите, защото въздействат върху трите инстинктивни желания, които повечето родители имат за децата си:

1. Да осигурят безопасност за детето си.
2. Да се грижат за бъдещите интереси на детето си.
3. Да осигурят щастие на детето си.
Не бихте ли искали да смените този разговор:

"ДЕТЕ: Искам бисквитка.

РОДИТЕЛ: Сега не може. Ще вечеряме.

ДЕТЕ (обещаващо): Но мамо, обещавам, че ще си изям вечерята. Може ли да си взема само една бисквитка?

РОДИТЕЛ (решително): Не. Не и докато не си изядеш вечерята.

ДЕТЕ (ядосва се, защото е разбрала, че няма да получи бисквитката): Мразя това правило. Искам бисквитката сега!

РОДИТЕЛ (с напрегнат глас): Помоли ме отново и няма да ти дам нито една след вечеря.

ДЕТЕ: Ами половината сега и половината по-късно?

РОДИТЕЛ (крещейки): Казах не! Не означава не!

ДЕТЕ (радвайки се на яда на майка си): Добре де, няма нужда да крещиш. Само те помолих за бисквитка."
с този разговор:
"ДЕТЕ: Мамо, искам да отида при Джъстин.
МАЙКАТА: Добре, нека да е след малко. Сега ще сядаме да ядем.
ДЕТЕ: Ще ям в Джъстин.
МАЙКАТА: Не знам. Ще стане доста късно.
ДЕТЕ: Хайде де. Погледни колко работа съм свършил вкъщи. Изхвърлих боклука. Изкосих тревата. Даже помогнах на татко да закрепи лавиците в гаража.
МАЙКАТА (чувства натиск): Знам. Доста ни помогна.
ДЕТЕ: Значи ще ме пуснеш, нали?
МАЙКАТА: Но утре си на училище. И ще трябва рано да ставаш.
ДЕТЕ: Знам, мамо. Обаче не е честно. Бих могъл да си тръгна по-рано, но ако остана тук ще се чувствам залепен за вас.
МАЙКАТА: Добре. Кога ще се прибереш?"
А как ви се струва този развой:
МАЙКАТА: Наистина много ни помогна. И съм ти много благодарна за това.
ДЕТЕ: Тогава нали ще ме пуснеш?
МАЙКАТА: Много бих искала да те пусна, но няма да позволя, това да навреди на работата ти в училище.
ДЕТЕ: Но аз ще се справя!
МАЙКАТА: Съжалявам, но окончателният ми отговор е „не“.
Превъзпитайте себе си, в името на детето си ! "Помощ!!! Детето ми ме подлудява!.." предлага 17 лесни начина за постигане на максимални успехи в семейната психология.



* Мнението на ИК "Анхира" :
Изображение

Животът е само един миг между две вечности
Платон

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » пет окт 19, 2012 12:30 pm

Нинка, прочетох снощи твоя отговор и честно да си призная, едва съм заспала...а и спах лошо и много малко. Преследва ме мисълта за гладуващи дечица, но и разни философски мисли - за причини и първопричини, на народопсихология и фатализъм, за стремежи, мечти и добри намерения, помощ за самопомомощ... И аз като Милена се предлагам да помогна, ако имаш идея как, пиши ми на лични.

А за дечицата - аз имам син на 17 години, който в момента е като кактус. Харесва ми сравнението, има една книга тук в Германия, на една майка, която е и психоложка, казва се "Как да прегърнеш кактус". Много точно. Моят най-голям проблем със сина ми е, че той не ми вярва. Не че ми няма доверие, напротив, доверието му е непоклатимо, че каквото и да стане, аз ще съм до него и ще смета това, което той троши и ще изсърбам това, което той дроби... :roll: Но като му казвам, че така няма да стигне до никъде, че си вреди сам или че нещо, което той мисли за готино, всъщност е смешно - е, тогава не ми вярва. Представете си само каква противоречива личност явно съм аз: знам как се работи, как се вадят пари, как се плащат наеми, къде и как се купуват дрехи, храна, училищни пособия, билети за влакове, самолети и кино, мога да чета и пиша, да гледам котки и кучета, да гледам градината, да лепя тапети, да слагам ламинат и теракота, да излизам на дискотека, на ресторант, да готвя, да мия чинии, да пека торти и кексове, да ги украсявам, мога да отглеждам деца, да ги храня, забавлявам, да им купувам подаръци, да ги водя на градина и училище, да ходя по родителски срещи, да помагам с домашните, да финасирам, организирам и осъществявам почивка, лагер или спане на палатки, да посрещам и изпращам гости, да се ангажирам благотворително, мога и да шия копчета, да водя преговори в банката, да си правя счетоводството, да махам дъвки от дънки, да се обличам пасващо за всеки повод, да подкрепям приятели, да пера и гладя..... сигурно и други неща мога, само че не се сещам да ви ги кажа сега, обаче знаете ли какво? Аз явно не знам, как функционира живота, поне според моя син! Всичко, което мога, знам и върша, няма нищо общо с реалния живот. Защото каквото и да кажа - или нямам понятие, или много се лъжа, или съм изостанала, или пък е така, сякаш нищо не съм казала. Е, той не го казва така, никога не ми отговаря директно например: ти понятие си нямаш. Но той не ме взима на сериозно. Смее се, докато аз му се карам. И постъпва, сякаш нищо не съм го посъветвала.... :confused: :confused: ... А поне навън явно е добър, всички родители и учители го обичат, казват че е много уважителен и зрял (зрял? моят син :? да не са го объркали?). С това се успокоявам, че децата прилагат навън всичко, което са научили в къщи. Не че ситуацията между мен и моя син не ми напомня за ситуацията между майка ми и мен навремето. Но някак си си мисля (а може би се лъжа), че аз съм била по-отговорна, по-зряла. Ох, не знам, ако някоя от вас има или е имала подобни грижи - споделете. Дори и да няма патентно решение - споделената грижа е по-малка.

Иначе имаме и малките ми племенници: на 4 и половина и на 1 и половина години. Живеем заедно. И те са всяко отделна вселена. Големия е тих, много чувствителен, излиза бавно от черупката си, много артистично надарен - обича музика, рисува. На него му е нужно внимание, постоянни похвали и признание, и разговори. Поне един път в седмицата си имаме нашия ден, т.е. аз го взимам още по обяд от градината, отиваме някъде само двамата - на сладолед, на реката (Рейн), на лунапарк, в някоя ферма или просто се разхождаме. Тогава си е времето за нашите си разговори. През лятото реших да го заведа за първи път на кино. Майка му не може, от една страна по-малкия, който не би седял мирен да гледа, от друга страна езика. Решихме го това с киното около 3 дни предварително. Детето сън не спа от радост и възбуда. Ама наистина. Всеки ден по десет пъти се уверяваше, че не съм забравила. В заветния ден го взех, пътувахме с метрото, отидохме в киното. Киното е в един комплекс с високи сгради, долу е езеро, лебеди, а самото кино е доста голямо с около 20 зали. Купихме билети, пуканки и спрайт, настанихме се, изгледахме рекламите и всички трейлъри, филмът започна (ледена епоха 4) и след десетина минути детето казва: лельо, аз искам да си ходим! :D :roll: Е как така, мило, чакай, още малко....тц. Нищо не помогна, след още 5 минути се изнесохме. Навън от залата то вдигна ръце да го нося и след няколко крачки, още не бяхме излязли от киното, беше вече заспало! :D Отвън на езерото седнах с него, че е тежък да го нося, оставих го да спи на пейката, а аз си четох книгата за изпът. След час детето се събуди и ходихме да ядем сладолед :) Това беше голямата идея с киното, той е толкова впечатлителен, че явно всички нови впечатления му дойдоха много и направо го пратиха в страната на сънищата. А честно казано, на мен филмът също не ми хареса, много мрачен, много плашещ.

По-малкия е като моя син - с корава обвивка, малък клоун, егоистче с много чар и завладяваща усмивка. Беше и той от ревливите бебета, които трябва да се наплачат, за да заспят. Понякога с часове. :roll: Брат ми изпадаше в ужас, като ревнеше малкия, направо се е качвал в колата и е изчезвал :D :D Сега вече не реве, но пък не се пуска от този който е с него, иска само да го забавляват и яде без да спира. В това отношение само не си приличат с моя син. Малкия може да яде 20 часа в денонощието, и няма нищо, което да не му харесва. Когато ние ядем, той ни крещи, за да му дадем и на него. Навъсен ни гледа с упрек, докато не му дадем нещо. Онзи ден за първи път пробва питахая. И си казахме: еее, най-после нещо, което да не му харесва. Уж се намръщи като я пробва, но кагато му взехме чинията какъв вик нададе :D Изяде си всичко до шушка! Брат му и моят син са злояди, а този малкия го възпираме от ядене. Понякога си мисля, че не е нормално да яде толкова! Преди няколко седмици бяхме на спирката, едно момиче, може би на около 20 години, си извади филия от чантата и докато си чакаше метрото, започна да яде. А малкия като започна да мучи, да вика, да посяга към яденето й! Тя се сконфузи, после му отчупи и му даде парченце, а той я загледа влюбено, мляскайки... Всички се смяха, само на мен не ми беше толкова смешно, бях го нахранила само 10 минути преди това :cry:

Сега знаете за моите дечица в къщи :) Ще се радвам на всякакви съвети - за игри, за възпитание, за пътувания с деца. И естествено ще се радвам, ако и вие разкажете за своите деца, племенници, внуци, деца на съседи и приятели. Аз мисля, че няма значение, чие е детето, след като сме го приели в сърцето си :)
www.facebook.com/artandhobby


Отговори