Страница 1 от 1

РЕЖИМИ НА ИМУЩЕСТВЕНИ ОТНОШЕНИЯ .... що е то?

Публикувано: пет апр 16, 2010 2:49 pm
от Aliana
Цитирам от сайта на българското консулство в Бон:


РЕЖИМИ НА ИМУЩЕСТВЕНИ ОТНОШЕНИЯ, ВЪВЕДЕНИ ОТ НОВИЯ СЕМЕЕН КОДЕКС, СЧИТАНО ОТ 01.10.2009г.

Съгласно промените в Семейния кодекс, влезли в сила от 01.10.2009г., встъпващите в брак избират режим на имуществени отношения, съответно :
· “законов режим на общност”
· “законов режим на разделност”
· “договорен режим”




Такааааа,

може ли някой да ми обясни, какво означават тези термини?


Благодаря ви предварително!

Публикувано: съб апр 17, 2010 6:56 am
от neli1100
:? Не ,напълно непонятно ми е. :) :)

Публикувано: съб апр 17, 2010 8:18 am
от Makaweli
Рали, това смятам че донякъде ще даде отговор на твоя въпрос:

Новият Семеен кодекс
http://www.bgnotarius.com/page.php?n=57044&SiteID=663


Новият семеен кодекс е публикуван в ДВ бр. 47 от 23.06.2009г. който влиза в сила от 01.10.2009г. С него се въвеждат три режима на имуществените отношения между съпрузите/.

1.Законов режим на общност;

2.Законов режим на разделност;

3. Договорен режим.

Законовият режим на общност е известният ни до настоящия момент режим на съпружеска имуществена общност, при който режим придобитото по време на брака имущество от двамата съпрузи в резултат на съвместен принос е общо за двамата съпрузи, независимо на чие име е придобито. Съпружеската имуществена общност се прекратява:

- с прекратяване на брака;

- по съдебен ред по време на брака, ако важни причини налагат това;

- по време на брака ако съпрузите изберат режим на разделност или сключат брачен договор.

Режимът на съпружеска имуществена общност ползва встъпващите в брак които не са избрали режим на имуществените си отношения /разделност или брачен договор/, както и встъпващите в брак непълнолетни или ограничено запретени.

Законов режим на разделност.При този режим правата придобити от всеки от съпрузите по време на брака са негова лична собственост. Този принцип търпи изключения. При прекратяване на брака всеки съпруг има право да получи част от стойността на придобитото от другия по време на брака, доколкото е допринесъл с труд, със средства, с грижи за децата, с работа в домакинството или по друг начин. Разходите за задоволяване на нуждите на семейството се поемат от двамата съпрузи, а за задълженията, поети за текущи нужди на семейството, съпрузите отговарят солидарно /независимо чия лична собственост е жилището например/.

Договорен режим. Встъпващите в брак могат да уредят имуществените отношения помежду си с брачен договор.Брачният договор може да се сключи:

- само от дееспособни лица;

- от съпрузите и по време на брака.

Брачният договор се сключва лично от страните в писмена форма с нотариална заверка на съдържанието и на подписите. Брачният договор, с който се прехвърля право на собственост или се учредява или прехвърля друго вещно право върху недвижим имот, се заверява от Нотариуса в чиито район се намира недвижимият имот. Когато имотите, предмет на договора, се намират в районите на действие на различни нотариуси, нотариалното удостоверяване се извършва от нотариус в един от тези райони по избор на страните.Договорът, с който се прехвърля собственост върху недвижим имот или се учредява или прехвърля друго вещно право върху недвижим имот има прехвърлително действие и се вписва в имотния регистър в Агенцията по вписванията – Служба по вписванията. Брачният договор поражда действие:

- от момента на сключване на брака /т.е. договорът се сключва преди сключването на гражданския брак или в деня на сключване на гражданския брак-можете да поканите нотариуса на сватбата си /;

- а когато е сключен по време на брака - от момента на сключване на договора или от датата, посочена в сключения договор,

Изменението на брачния договор става във формата на неговото сключване /лично от страните в писмена форма с нотариална заверка на съдържанието и на подписите и се вписва в Агенцията по вписванията/. Брачният договор може да се прекрати:

- по взаимно съгласие на страните /по време на брака, като могат да изберат законов режим, да сключат нов договор, ако не направят това прилага се режимът на общност/;

- по иск на единия съпруг /при сериозно застрашаване интересите на съпруга, ненавършилите пълнолетие деца или семейството/;

- при прекратяване на брака /освен клаузите, които уреждат последиците от прекратяването и действат след неговото прекратяване/.

Брачните договори и приложимият законов режим на имуществени отношения се регистрират в Централен електронен регистър при Агенцията по вписванията. Регистрацията се извършва служебно въз основа на уведомление от общината или кметството, в чиито регистър по гражданското състояние се съхранява актът за сключен граждански брак. Уведомлението се изпраща незабавно до териториалното звено на Агенцията по вписванията по седалището на съответния окръжен съд, в района на който се намира общината. Промяната на законовия режим, изменението и прекратяването на брачния договор се отбелязват в акта за сключване на гражданския брак и се регистрират в Агенцията по вписванията по реда, описан по-горе.

Регистърът към Агенцията по вписванията е публичен. За справки и удостоверения по регистъра се събират такси, определени по тарифа, приета от Министерски съвет.

Публикувано: съб апр 17, 2010 10:22 am
от Aliana
Много ти благодаря, Бони!!!


Скоро ще имаме повод, дай Боже, и чета внимателно и между редовете...








:flow1: :flow1: :flow1:

Публикувано: съб апр 17, 2010 10:31 am
от Makaweli
УСПЕХ :clap: