правописни грешки

Всичко НЕ свързано с ядене и пиене :)
Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » чет апр 22, 2010 5:19 pm

@naxos

и точно за това си "откритие" през 2000 година Дунинг и Крюгер получават наградата Иг-Нобел за психология :P т.е. - анти-нобелова награда, давана от Харвардския университет за ненужни, неважни или куриозни научни разработки.

Описаният от тях ефект се коментира много повече във форуми и блогове, докато в психологическата литература не се споменава изобщо. Между другото - добър аргумент, повтарящ на по-високо езиково ниво това, което българинът винаги е знел: "Простакът е непобедим" :P

Дунинг и Крюгер забелязали, че при разработването на текстове, при игра на шах или при карането на автомобил, незнанието води до по-високо самочувствие и сигурност в собствените възможности, отколкото знанието. В университета Корнел направили няколко опита на тази тема и 1999 година публикували резултата - гореспоменатият Дунинг-Крюгер ефект. 2000 година за това им "откритие" им бива присъдена наградата Иг-Нобел - според мен и това напразно, защото пак българинът щеше просто да им каже: Еееее, вие открихте Америка бе! и готово :P :P :P



:flow2: :flow2: :flow2: :flow2: :flow2: :flow2: :flow2:
www.facebook.com/artandhobby


Потребителски аватар
naxos
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 37
Регистриран на: ср яну 13, 2010 1:45 pm
:: 10 рецепти от naxos
:: 74 снимки от naxos
Местоположение: София

Мнение от naxos » чет апр 22, 2010 7:47 pm

Aliana, доста време ти е отнело ровенето в нета....и въпреки (ненужната, неважната и куриозна разработка) съкратеният вариант на ефекта Дунинг-Крюгер обяснява поста ти, още повече че термина психологическа литература (постарала си се в превода) почти не се използва вече. Извинявай, но предвид изявленията ти в други теми, споменаването на БЪЛГАРИНЪТ от твоите уста звучи цинично и поради този факт няма да да споря с теб.
" Който иска уважение - много не говори, който иска здраве - много не яде"

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » чет апр 22, 2010 9:47 pm

Лелеееее, чак ми стана студено, като прочетох отговора ти, честно!


Как пък го реши, че търся спор?Ами то няма какво да се спори - сложила съм факти, които са неопровергаеми и всеки може да ги провери. И да, права си - ВИНАГИ се старая с преводите, така трябва да бъде. Може един или друг термин да не го преведа правилно, но информациите, които слагам в който и да е форум, винаги са 100% коректни. А иначе не се притеснявай за мен, не съм се озорила много - 20 секунди за изписването на имената в гугъл и готово - информацията е там. Става въпрос обаче, че не ти си се постарала да я намериш, а аз, а фактът, че съм я сложила тук те кара да злобееш, да подозираш в моята ангажираност низки подбуди и на един дъх с това да споменаваш други теми и да ме наричаш циничка. Явно отдавна те е човъркало и сега си е намерило отдушник.
Мислех, че ще ти е интересно да прочетеш фактите около този ефект. Мислех, че не ги знаеш, предположиш, че ако ги знаеш, няма да го сложиш във форума. Както и да е.
Нямаш причина да злобееш или да правиш грозни намеци. Не съм те засегнала никога и с нищо, целият ми горен постинг е осеян със смайлита.

Цинизма, в който ме обвиняваш - ами да, как да е иначе? Не само, че виждам нездравите страни в обществото, ами имам и наглостта да ги споменавам! Къде по-достойно е да мълчиш, да си затваряш очите и да казваш само това, за което си сигурен, че ще бъде прието добре. И как се наричат такива хора? Ах, да, сетих се - патриоти. Нали така? Само те имат право да цитират български поговорки, да споменават България и да имат български паспорт.

Браво, похвално, няма що!
www.facebook.com/artandhobby

Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » чет апр 22, 2010 10:40 pm

Момичета, струва ми се че тона стана прекалено обиден. Досега не изразявах отношение, с едно изключение се въздържах, но не съм съгласна с нападките на naxos :thumdown: :thumdown: :thumdown: Лично аз чета публикациите на Рали с удоволствие и не считам, че тя с нещо е засегнала когото и да е.
Всеки има право да напише мнението си, но нека не забравяме добрия тон. Нима когато разговаряте с някого и изговора или диалекта му ви дразнят, всеки път правите забележки. Нима това е най-важното?!
Мисля че човек уважавайки другите, уважава и себе си. Нека да не правим от мухата слон.
Предлагам да прекратим дебатите. Все пак не сме във форума, за да се нападаме.
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение


Потребителски аватар
gigi.2000
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 840
Регистриран на: нед юни 07, 2009 11:54 pm
:: 15 рецепти от gigi.2000
:: 39 снимки от gigi.2000
Местоположение: Русе,Щръклево

Мнение от gigi.2000 » чет апр 22, 2010 11:18 pm

Поддържам мнението на Бони.И двете сте достойни жени,не се хващайте за гушите за глупости.Спорът е прекрасно нещо,защото в него се раждала истината.Но ако в спора няма уважение към опонента,той губи смисъла си и се превръща в обикновена крамола.Силни и дейни хора като Ралица винаги предизвикват силни чувства:уважение,респект,завист и прочие.Истината е,че Ралица винаги намира време,сили и ХЪС да се доинформира,а и мен покрай себе си,за което и благодаря!
Аз не знам дали с Ралица във "фул контакт" бихме станали първи дружки.Но от нея съм научила много неща.И тук е мястото да използвам звучната "българска" дума ЕВАЛА ти,Рали!За енергията,мерака и взискателността!!! :thumup: :thumup: :thumup:
От друга страна,аз самата се чудя кой е ПО българин!Този,който е решил да изживее всяка минута от живота си пълноценно,достойно и спокойно на хиляди километри от България?Или този,който понася всички изненади на родното правителство тук,на родна земя,псува всяка вечер над ракията със шопска салата, а на другия ден сервилничи пред шефа,по-богатия комшия и премиера?
И тъй като аз не умея да сервилнича,ще кажа:
Рали,понякога плашиш със своята компетентност!
naxos,не се връзвай толкова на хората!Всички сме различни и това ни е хубавото!!!
Повече толерантност не е излишна никога!
Както казва Наталия Симеонова:Ние ви обичаме!Обичайте се и вие!

Потребителски аватар
sladki64e
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1888
Регистриран на: пон сеп 21, 2009 6:34 pm
:: 20 рецепти от sladki64e
:: 582 снимки от sladki64e

Мнение от sladki64e » съб апр 24, 2010 4:35 am

:eek:

Потребителски аватар
Ralkata
готвач с точилка
готвач с точилка
Мнения: 116
Регистриран на: чет дек 10, 2009 10:21 am

Мнение от Ralkata » съб апр 24, 2010 10:42 pm

Напълно подкрепям gigi.2000 :thumup:

Потребителски аватар
MUNA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 394
Регистриран на: нед ное 29, 2009 12:45 pm
:: 63 рецепти от MUNA

Мнение от MUNA » нед апр 25, 2010 7:32 pm

Момичета,тази тема е заприличала на боксов мач.Аз се опитах,да обясня още в самото начало,че ние си пишем тук забавлявайки се.Ние сме едно голямо и весело семейство,и досега не съм се правила на учителка да проверявам правописа и да обсъждам грамотноста на дамите.Тези дни тази тема заприлича на кошер с пчели.И на мен ми се е случвало несъзнателно да допускам правописни грешки,но преди да стане проблем,някак си не сме се замисляли.Знаете ли от 10дни просто,чета и проверявам правописа и се оказа,че дамата направила този спор нее безгрешна към българската граматика.Вярно е,че грамотността на българина нее на ниво.Но тук споделяме рецепти и мнения свързани с кулинария,а не с правопис и правоговор.Колко още неща ни дразнят по някога,ами да ги излеем тук и да спорим за глупости.Лошо няма в спора се ражда истината,но понякога ставаме смешни и жалки.Ако някой сее засегнал моля да ме извини.

MIKO
ентусиаст с миксер
ентусиаст с миксер
Мнения: 3
Регистриран на: пон фев 08, 2010 4:42 pm

Мнение от MIKO » вт апр 27, 2010 11:25 am

Да отчетем и плюсовете на темата!Някои се стараят и почти нямат правописни грешки!!! :clap: :clap: :clap:

Потребителски аватар
naxos
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 37
Регистриран на: ср яну 13, 2010 1:45 pm
:: 10 рецепти от naxos
:: 74 снимки от naxos
Местоположение: София

Мнение от naxos » пон май 03, 2010 1:59 pm

Да си заровиш главата в пясъка е най-лесно:)
" Който иска уважение - много не говори, който иска здраве - много не яде"


Заключена