"Уроци" за Живота

Всичко НЕ свързано с ядене и пиене :)
Потребителски аватар
sladki64e
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1888
Регистриран на: пон сеп 21, 2009 6:34 pm
:: 20 рецепти от sladki64e
:: 582 снимки от sladki64e

Re: "Уроци" за Живота

Мнение от sladki64e » пет дек 07, 2012 10:28 pm

Мисли на Алберт Айнщайн (1879-1955)

Изображение
- Въображението е по-важно от знанието

***

- Аз виждам образа, но моето въображение не може да ми нарисува художника на този образ. Виждам часовника, но не мога да си представя часовникаря. Човешкият ум не е в състояние да си представи четирите измерения. Как може тогава да си представи Бога, пред Когото хилядите години и хилядите измерения са като едно?

***

- Ако моята теория за относителността се потвърди, немците ще кажат, че съм немец, а французите – че съм гражданин на света; но ако теорията ми бъде опровергана, французите ще ме обявят за немец, а немците – за евреин

***

- Единственото, което обърква познанията ми, е моето образование

***

- Животът е като карането на колело: трябва да се движим напред, за да не загубим равновесие

***

- За съжаление вече стана очевидно, че нашата технологичност задмина нашата хуманност

***

- Здрав разум е наборът от предразсъдъци, с които човек се е сдобил до 18-годишната си възраст

***

- Зная защо има толкова много хора, които обичат да цепят дърва. В тази дейност те незабавно виждат резултатите

***

- Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.

Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо

***

- Като цяло науката не е нищо повече от рафиниране на ежедневното ни мислене

***

- Който никога не е грешил, никога не е опитвал нещо ново

***

- Две неща са нужни за нашата работа: неуморна издържливост и готовността да изхвърлиш нещо, в което си вложил много време и труд

***

- Единственото наистина ценно нещо е интуицията

***

- Тайната на творческите способности е в това да знаеш как да криеш източниците си

***

- Технологичният прогрес е като брадва в ръцете на патологичен престъпник

***

- Уравненията са най-важни за мен, защото политиката се занимава с настоящето, а уравненията са за вечността

***

- Човек започва да живее тогава, когато може да живее извън себе си

***

- Човек трябва да живее твърде дълго, за да разбере колко кратък е животът

***


- Гравитацията не е отговорна за тези, които падат в капана на любовта

***

- Две неща ми вдъхват страхопочитание – сияещото небе отгоре и поучителната Вселена, в която се намирам

***

- Две неща са безгранични: Вселената и човешката глупост. За първото не съм толкова сигурен

***

- Който обича да марширува, напразно има мозък в главата – гръбначният би бил достатъчен

***

- Колко жалък е физикът-теоретик, когато се изправи пред Природата – и пред студентите си!

***

- Масата на едно тяло е мярка за неговото енергийно съдържание

***

- На Бог не му пука за математическите трудности. Той интегрира емпирично

***

- Най-печалното при младото поколение е, че аз вече не съм част от него

***

- Най-трудното за разбиране нещо на света е данъкът върху доходите

***

- Науката без религия е куца, религията без наука е сляпа

***

- Науката е великолепно нещо, ако човек не е принуден да изкарва хляба си чрез нея. Всеки трябва да печели препитанието си, след като избере професия, за която е сигурен, че е в състояние да овладее.

Само когато не сме длъжни да даваме отчет някому, можем да намерим радост в научните занимания

***

- Господ не играе на зарове

***

- Не е важно да знаеш всичко, важното е да знаеш къде да го намериш

***

- Не знам какви оръжия ще се използват в Третата световна война, но Четвъртата ще се води с тояги и камъни

***

- Не можем да решим проблемите, като използваме същия начин на мислене, който сме използвали, когато сме ги създавали

***

- Не се подчинявай на властта, ако това противоречи на принципите ти

***

- Не се притеснявайте за математическите затруднения, които срещате. Тези, с които се сблъсквам аз, са още по-големи

***

- Нещата трябва да са възможно най-прости, но не и по-прости

***

- Никога не мисля за бъдещето. То идва достатъчно бързо

***

- Няма толкова висша цел, която да оправдае използването на всякакви средства

***

- Обичам да пътувам, но мразя да пристигам

***

- Образование е това, което остава, когато забравим всичко, което сме научили в училище

***

- Особено изглежда нашето положение на тази земя.Всеки от нас се появява тук не по собствено желание и без да е молил за кратък престой,без да знае защо и за какво,във всекидневния живот ние само чувстваме,че човек е тук заради другите, заради тези които обича и много други свързани с него човешки същества

***

- Различията между минало, настояще и бъдеще са само една ужасно настойчива илюзия

***

- Слабостта на позицията става слабост на характера

***

- С увеличаването на моята известност, аз ставам все по-глупав, което, разбира се, е обикновено явление. Съществува прекалено голямо несъответствие между това, което си, и онова, което хората мислят, че си. Или поне това, което казват, че мислят за теб. Но всичко трябва да се приема с чувство за хумор

***

- Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z, където x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена

***

- Ако не можете да обясните нещо на едно дете на 6 години, то това значи, че вие въобще нямате понятие какво означава това нещо

***

- Бих искал да знам мислите на Бог; останалото са подробности

***

- Великите мисли идват в главата на човека толкова рядко, че никак не е трудно да се запомнят

***

- Вечната загадка на света е неговата познаваемост

***

- Всяко постижение в науката започва с опит и свършва с него

***

Светът няма да бъде разрушен от тези,които вършат зло,а от тези,които ги наблюдават без да правят нещо по въпроса.


Потребителски аватар
sladki64e
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1888
Регистриран на: пон сеп 21, 2009 6:34 pm
:: 20 рецепти от sladki64e
:: 582 снимки от sladki64e

Мнение от sladki64e » нед дек 09, 2012 4:02 am

OСТАВЕТЕ ЧАШАТА
Преподавател започнал часа си, държейки чаша с малко вода в нея. Повдигнал я нависоко, за да я видят всички студенти и попитал:

“Колко си мислите, че тежи тази чаша?”

“50 грама… 100 грама… 200 грама…” – чували се отговори.

“Наистина не знам колко тежи” – казал професорът, “но въпроса ми е: Какво би станало, ако я подържа в ръка за няколко минути?”

“Нищо.” – отвърнали студентите.

“Добре, какво би станало ако я държа така за 1 час?” – задал следващия си въпрос професорът.

“Рамото ще започне да Ви боли.” – отговорил един от студентите.

“Прав си, а какво би станало ако я държа цял ден?” – бил следващия въпрос.

“Ръката Ви ще изтръпне, може би ще получите мускулна треска и дори парализа.” – казал един от студентите.

“Със сигурност ще Ви се наложи да посетите болница.” – допълнил друг студент и всички в залата се разсмели.

“Много добре. Но през всичкото това време, теглото на чашата променило ли се?” – попитал професора.

“Не.” – хорово отвърнали студентите.

“Тогава какво причинява болките в рамото и мускулната треска” – попитал той.

“Продължителното държане на чашата в това положение” – се чул отговор.

“И още един въпрос” – казал професора. “А какво трябва да направя, за да избегна всички тези проблеми?”

“Да оставите чашата!” – казал един от студентите.

“Точно така!” – казал преподавателя. “Проблемите в живота са нещо подобно.

Задръжте ги в ума си за малко и всичко изглежда наред. Когато си мислите дълго време за тях, започва да Ви боли. А ако ги задържите по-дълго, те ще Ви парализират. Няма да можете да направите нищо.

Важно е да мислите за предизвикателствата (проблемите) в живота, но дори по-важно е да ги “оставяте” всяка вечер, преди да си легнете.

По този начин, няма да сте стресирани, а ще се събуждате сутрин свежи и отпочинали, готови да посрещнете всички предизвикателства, които Ви предстоят.

Не забравяйте да оставите чашата още днес!”

Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » нед дек 09, 2012 9:44 am

Йоанка, споделям напълно написаното от теб - БЛАГОДАРЯ ТИ :hug:

Ето още нещо, което също напълно споделям :love:

Духовното ни израстване не се измерва с броя на книгите, които сме прочели, с мъдрите мисли, които можем да цитираме, или със срещите и семинарите, които сме посетили, нито с това колко често се молим, медитираме, преработваме убежденията си или програмираме. То не е някаква забързана надпревара да "стигнем там"! Въпросът е дали изживяваме, дали въплъщаваме своята мъдрост тук и сега - всъщност дали тя изобщо се е превърнала в "наша" мъдрост.

Внимателният и задълбочен прочит на няколко мъдри думи, вникването в тяхното значение, потапянето в техния смисъл и фактът, че им позволяваме да трансформират начина, по който виждаме и преживяваме света, струва повече от стотици книги, които набързо сме прегледали и след това сме върнали на рафта в библиотеката.

Да се интересуваме от духовното израстване, но все още да не сме предприели свое лично пътуване навътре, е все едно да бъдем познавачи на вино, които са изчели всяка книга за хубавите вина, слушали са жадно думите на други експерти по темата, знаят наизуст всяка характеристика на известните вина, но в действителност никога не са опитвали вино. В такъв случай знанието ни е празно, ограничено и безсмислено.


Джил Едуардс
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » нед дек 09, 2012 12:48 pm

Браво, Йоанка, браво, Бони!

Много точни неща сте подбрали!

Аз познавах хора, които дълбоко ме впечатляваха със своя прост, праволинеен мироглед. Леля ми и чина ми на село. Не бяха чели книги, едва написваха по една картичка с третото отделение, което бяха изучили. Но те бяха толкова мъдри, толкова изживели, толкова непоклатими в това, което смятаха за правилно. Живееха живота си достойно, оповаващи се на стойности, които никога не загубиха валидността си. Липсваше им тази обърканост и лутане, присъща на хората, които уж четат, уж учат, но никога не се НАУЧАВАТ. Прочитат нещо, харесва им, споделят го, но не го усвояват, не им помага за нищо в живота! После следващото, и пак, и пак. И прекарват живота си раздвоени - от една страна стремейки се към едно по-възвишено съществуване, от друга страна дребнави, недоволни, страхливи. Уж ги интересува духовното, а залагат само на материалното. Уж проповядат Доброто, а когато се стигне до собствените им лошотии, тогава всичко се променя. Познавам такива хора, много повече са на брой от простосърдечната ми леля и чина ми.
Как е възможно да се смяташ да за духовно развит, извисен, а да изпитваш например расизъм? Как можеш да четеш за любовта на Бог към творенията му, а да си позволяваш наглостта да делиш хората по външен вид, по произход, по нации, по доходи, по дрехи? Как можеш да се считаш за благороден, а да бездействаш, виждайки нищета, страдание или безнадежност? И не само да бездействаш, ами и да намираш оправдание за своето бездействие?
Доброта - да! Състрадание -да! Човечност - да! Милосърдие - да! Но само когато не противоречат със собствените удобства, политически възгледи и предразсъдъци... Пътят до духовното съзряване минава винаги през собственото ни съзнание, душа и сърце. :thumup:
www.facebook.com/artandhobby


Потребителски аватар
sladki64e
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1888
Регистриран на: пон сеп 21, 2009 6:34 pm
:: 20 рецепти от sladki64e
:: 582 снимки от sladki64e

Мнение от sladki64e » ср дек 12, 2012 5:43 am

Колко добре си го казала, Рали! :thumup:

Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » ср дек 26, 2012 8:07 am

Декември е уют. Кори от портокали. Пукащи дърва. Запалени свещи. Червено вино. Понякога рози. Тихо пиано. Вълнен шал и дебели чорапи. Първи сняг. Декември е грижа. Внимание и мисъл към най-любимите ти хора. Подаръци. Изненади. Срещи. Топло мляко с канела. Писма картички. Очакване. Декември е искри и фойерверки. Блясък по улиците,в очите. Светлини. Декември е (равно на) сметки. Разплащаме се с 365 дни случвания и пропускания. Всичко онова, което сме можели да бъдем, а не сме. Всяка неказана дума и закъснял жест. Онзи телефонен разговор, който пропуснахме. Пътуването, което не направихме. Работата, която не приехме. Думите, които не казахме. Декември е обещания. Наравно стари и нови. Да бъдем по-добри. По-щедри. По-благодарни. Да мечтаем повече. Декември е поглед навътре. Носталгия по детството. по това какви бяхме, какво търсихме, в какво вярвахме. По приказки с щастливи начала, не краища. По онова утре, което все търсим и все не стигаме. Декември е всичко в едно. Най-студения и най-топлия месец. Най-пълния с хора и най-самотния. Едновременно край и ново начало. Прошка. Декември идва и си отива като сън. Всяка година се питаш кога пак стана Декември. Никога няма да разбереш.

Валентина Кьосева
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение

Потребителски аватар
sladki64e
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1888
Регистриран на: пон сеп 21, 2009 6:34 pm
:: 20 рецепти от sladki64e
:: 582 снимки от sladki64e

Мнение от sladki64e » съб яну 05, 2013 3:42 am

Изображение

Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » вт яну 15, 2013 6:37 pm

" Нека винаги имате стени за защитa срещу ветровете , покрив, който да Ви пази от дъжда ,топъл чай край огъня , около Вас да звучи искрен смях, който да Ви радва , тези, които обичате да са близо до Вас и всичко, което Вашето сърце може да поиска ! "

/ Ирландска благословия /
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение

Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » съб яну 19, 2013 9:05 am

Майката излязла рано сутринта и оставила децата на грижите на Марина - осемнайсетгодишно момиче, което понякога наемала за определени часове, за да се грижи за тях в замяна на няколко песос.
Откакто починал бащата, времената станали твърде трудни за семейството, жената не можела да рискува работата си, като отсъства всеки път, щом бабата се разболеела или била извън града.
Когато годеникът на Марина позвънил, за да я покани на разходка с новата си кола, тя не се двоумила дълго. Така или иначе, децата спели редовния си следобеден сън и нямало да се събудят преди пет...

Щом чула клаксона, грабнала чантата си и изключила телефона. Погрижила се да заключи вратата на детската стая и прибрала ключа в джоба си. Не искала да рискува Панчо да се събуди и да слезе по стълбите да я търси, защото в края на краищата бил само на шест години и можел да падне е да се удари по невнимание. Освен това, казала си, ако се случило нещо такова, как щяла да обясни на майката, че детето не я е намерило ?
Може би било късо съединение във включения телевизор, в някоя от лампите в хола или искра от камината; във всеки случай, когато завесите пламнали ,огънят бързо стигнал до дървената стълба, водеща към спалните.
Събудила го кашлицата на бебето, предизвикана от дима, който се процеждал изпод вратата. Без да му мисли, Панчо скочил от леглото и натиснал резето, за да отвори вратата, но не успял.
Ако я бил отворил, той и няколкомесечното му братче щели да бъдат погълнати от пламъците за няколко минути.
Панчо започнал да вика Марина, но никой не отговорил на зова му за помощ. Така че се втурнал към телефона в стаята (знаел как да набира номера на майка си), но нямал сигнал.
Панчо разбрал, че трябва да измъкне братчето си оттам. Опитал се да отвори прозореца, който гледал към външния корниз, но било невъзможно за малките му ръце да освободят предпазителя, а и дори да успеел, след това щяло да се наложи да отстрани телената мрежа, която родителите му поставили за безопасност.
Когато пожарникарите приключили с гасенето на огъня, всички говорели само за едно: как това толкова малко дете успяло да счупи само с една закачалка стъклото и след това решетката ?
Как успяло да понесе бебето в раница ?
Как успяло да се придвижи по корниза и да се спусне по дървото с този товар ?
Как успяло да спаси живота си и този на братчето си ?
Възрастният началник на пожарникарите, човек мъдър и уважаван, им дал отговор:
-Малкият Панчо е бил сам… Не е имало кой да му каже, че няма да успее.

Хорхе Букай

Mоже би чувстваш, огромен товар или проблем , който не можеш да преодолееш в безизходица си няма как да се измъкнеш,всички са против теб, сам си!
Бъди като това дете, което не се е разочаровало от трудностите, а е дало всичко от себе си, за да измъкне братчето си от огъня. Бъди глух за слуховете и се вслушай в гласа, който ти казва:
…Бъди силен и храбър, не бой се, и не се страхувай
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение

Потребителски аватар
mami48
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 6242
Регистриран на: вт апр 14, 2009 9:40 pm

Мнение от mami48 » съб яну 19, 2013 9:19 am

Бони,прекрасно е....благодаря ти миличка. :hug: :hug: :hug: :hug: :hug:


Отговори