боза,но истинска

Ако търсите рецепта, идея или съвет - тук е мястото, където да попитате
Отговори
vikigm
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 10
Регистриран на: съб мар 12, 2011 11:17 pm

боза,но истинска

Мнение от vikigm » съб апр 19, 2014 8:36 am

Здравейте! Имало рецепта за правене на боза с мая за хляб.Опитвам,опитвам-нищо! :eeek:


Потребителски аватар
xevi
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 407
Регистриран на: нед авг 05, 2007 12:34 pm
:: 108 рецепти от xevi
:: 706 снимки от xevi

Мнение от xevi » съб апр 19, 2014 4:28 pm

Ето тази рецепта дава доста успешен резултат, вече няколко човека сме я изпробвали - Боза (Турция).
Иначе, ако имаш помещение с постоянна температура между 5-10С (не хладилник) мога да ти дам и рецепта за закваска.

Кажи какво точно не се получава, какъв е проблемът, може и да можем да помогнем? Каква рецепта ползваш? Как втасваш бозата?

vikigm
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 10
Регистриран на: съб мар 12, 2011 11:17 pm

Мнение от vikigm » нед апр 20, 2014 1:32 am

Първо-благодря за отзивчивоста!
Второ-До сега я правя по другата рецепта,със стария хляб.Много ми прилича на едновремешната боза,но се утаява и моите хора не я харесват на вкус.
Трето-ще ми се,рецептата да не е толкова претрупана-малко нахално,нали? Иначе помещение като изба - имам... :thinking:

Потребителски аватар
xevi
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 407
Регистриран на: нед авг 05, 2007 12:34 pm
:: 108 рецепти от xevi
:: 706 снимки от xevi

Мнение от xevi » чет май 01, 2014 10:58 am

Какво имаш предвид под "претрупана", мисля че рецептата е доста добре описана :) Все пак, ако имаш въпроси не е нахално да попиташ :)

Ако правиш бозата с препечено брашно - утаява се за съжаление.

Ако рецептата за турска боза ти се е струвала претрупана, тази ще ти се види още повече :) Има си особености бозата, исках да я опиша достатъчно подробно. Рецептата по-долу я пробвах края на моята зима и се получи слаба боза с приличен вкус, но заквасването ми протече на около 15С, което е малко в повече. Би трябвало на около 6-7С да се получи по-добър резултат, не съм го пробвала, обаче. Ако ти се експериментира - давай.

Боза от булгур (пшеница)

За първата доза:
3 с.л. едър булгур
1 и 1/2 ч.ч. вода
За втората доза:
2 ч.ч. едър булгур
20 ч.ч. вода
За готовата боза:
1-2 ч.ч. захар

Трите лъжици булгур се измива и се слага с 1 и 1/2 ч.ч. вода да се кисне за 3-4 часа или цяла нощ. След това набъбналия булгур, заедно с водата се слагат в тенджерка и се вари 2-3 часа на слаб огън, като ако има нужда се добавя още вода. Докато е още топъл (може да го оставите да изстине леко, няма нужда да е горещо) се пасира или смила в кухненски робот на мека каша, която се прекарва през цедка, сито, метален ситен гевгир или тензух - получава се повече от 1 чаша. Ако е много гъсто може да добавите малко вода при пасирането - целта е да се получи смес с гъстотата на боза. От прецедената каша се отделят 5 с.л. в чашка, а останалото се слага в плътно затворен неметален съд (кутийка, бурканче, чаша покрита с прозрачно фолио) и се слага в хладилник. Чашата с отделените пет лъжици се покрива с кърпа (не с фолио, трябва да има въздух) и се оставя на стайна температура за 2-4 дена да шупне (зависи от температурата), като се разбърква от време на време.

Когато това стане, се изважда останалата каша от хладилника и се пасира, ако има нужда - възможно е да се е желирала леко. Двете каши се смесват в чашка, която отново се оставя на стайна температура, покрита с кърпа, като се разбърква от време на време. Второто заквасване става по-бързо (2-3 дена, отново зависи от температурата) и е възможно да не се образуват много балончета в сместа, но се развива миризмата на боза.

Двете чаши булгур се изплакват и се накисват с 12 ч.ч. вода за 3-4 часа или за цяла нощ. Слагат се с още 8 чаши вода да се варят на слаб огън (да къкри) за около 3 часа. Сместа се сваля от огъня, оставя да изстине леко и се пасира или смила в кухненски робот на мека каша, след което както в първата стъпка се прецежда. Докато къкри се добавя вода, ако се налага, както и накрая в готовата каша се слага вода колкото да се получи течност с гъстотата на боза или малко по-рядка - като изстине се сгъстява малко. От голямото количество булгурена каша се отделя 1 ч.ч., останалото се слага в плътно затворен съд/съдове и се слага в хладилник. В отделената чаша слагаме 2 с.л. от готовата закваска от второто втасване - останалото се изхвърля или с малко захар се изпива. Оставяме да втаса за трети път - процеса протича още по-бързо, за 1 ден трябва да имате готовата закваска.

Когато е готова закваската от третото заквасване се изважда булгурената смес от хладилника, ако трябва се добавя още малко вода и се пасира и се добавя закваската. Разбърква се, съдът/съдовете се покриват с кърпа (да може да диша) и се оставя на температура 6-10С за 3-5 дена, като се разбърква от време на време. Опитва се и се помирисва за да се прецени кога е готова. Готовата боза се подслажда на вкус, съдът/съдовете се затварят плътно и се държат в хладилник, като трайността е 4-5 дена.

* Препоръчително е за съхранение и при ферментацията да се използват керамични и стъклени съдове.
* Тройното заквасване е нужно за да се получи правилния вкус на бозата. Още на второто може да ви се струва, че мирише правилно, но не се лъжете, ако изпуснете третото вкусът не е съвсем както трябва.
* По желание готовата боза може да се подправи с канела и ванилия.
* Стайна температура - 17-26С.
* При чаша 200 мл от 2 ч.ч. булгур се получава 10-12 л боза, от 1 ч.ч. 5-6 л боза.


vikigm
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 10
Регистриран на: съб мар 12, 2011 11:17 pm

Мнение от vikigm » пет май 02, 2014 8:35 am

:cry: Много,много Ви благодаря,моя непозната учителко! /рецептата Ви,си я бива!/

Потребителски аватар
xevi
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 407
Регистриран на: нед авг 05, 2007 12:34 pm
:: 108 рецепти от xevi
:: 706 снимки от xevi

Мнение от xevi » пет май 02, 2014 11:27 am

Радвам се, че ти допада рецептата. Както казах не е изпробвана съвсем (затова и не съм я публикувала в сайта), но би трябвало да даде добър резултат. Ако решиш да опиташ - недей с голяма доза и моля, пиши какво се е получило, на каква температура (приблизително) е било и ако си направила промени :)


Отговори