белтъци и жълтъци- трайност

Ако търсите рецепта, идея или съвет - тук е мястото, където да попитате
Отговори
Потребителски аватар
lady_LANA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 555
Регистриран на: ср окт 20, 2010 4:37 pm
:: 98 рецепти от lady_LANA
:: 177 снимки от lady_LANA
Местоположение: Гърция

белтъци и жълтъци- трайност

Мнение от lady_LANA » чет авг 30, 2012 10:44 am

Здравейте :)
Иска ми се да знам кое е по-трайно жълтъка или белтъка? Например използвам 1 жълтък, а белтъка остава- колко мога да го държа в хладилника за да събера още белтъци и да ги използвам например за"целувки"? Или обратното- ако използвам няколко белтъка за"целувки" и прибера в хладилника жълтъците- колко трайност имат?
Някой да предложи рецепти, в които да употребя жълтъците :thinking: :)
Хубав ден :sun: :flow2: :dancing: :music:
Изображение
"Когато не ти остане нищо друго ,освен любовта,само тогава разбираш ,че любовта е достатъчна!"


Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » съб сеп 01, 2012 2:32 pm

Миличка, бих искала да ти дам смислен и полезен отговор, но не мога :(

Лошото и на белтъка, и на жълтъка е, че повърхността им бързо засъхва, особено на жълтъка. Може би това може да се предотврати, като жълтъците се залеят с малко олио, колкото да са леко покрити?! :thinking: Олиото няма да им пречи, ако ще се ползват за застройка, кекс или омлет. С белтъците това не става, защото ако ще се разбиват на сняг за каквато и да е целувчена смес, трябва да няма и следа от мазнина. Така или иначе, аз повече от 2 дни не съм държала нито жълтъци, нито белтъци. Някак си си мисля, че при изливането от черупката се замърсяват с бактерии от повърхността й и не са толкова трайни.

А иначе знам една рецепта с 13 белтъка, може би ще ти е полезна.

Бадемови фриáн

400 г масло
250 г смлени бадеми
80 г брашно
20 г натурално нишесте
400 г пудра захар
13 бр. белтъци
1 ванилия
евентуално есенция амарето

Фурната се загрява на 210 градуса, горен и долен реотан.

Маслото се стопява и се кипва, и се оставя да поври 5-6 минути, докато стане златисто. Дръпва се от огъня и се оставя да поизстине, но да е още течно.

24 формички за мъфини се намазват с масло (отделно количество, не това от съставките) и се поръсват с галета или брашно.

Белтъците се разбиват на пяна, не на сняг.

Брашното, нишестето, пудрата захар, ванилията и бадемите ме смесват добре и се пресяват два пъти, да има много кислород в сместа.

Към сухата смес се добавят маслото и белтъците, и се бърка с лъжица до получаване на хомогенна смес.

Накрая се ароматизира с амарето.

Сместа се пълни във формичките (3/4 от обема им) и се пекат на средното ниво 10 минути. Фурната се намаля на 180 градуса и фриáн се пекат още 5 минути. Прави се проба с клечка и ако не лепнат, се изваждат от фурната и се оставят още 7-8 минути във формичките. След това се изсипват внимателно от формичките и се оставят да изстинат на скара. Фриáн трябва да са сочни, а не сухи, и имат нежна консистенция. Преди сервиране може да се поръсят с пудра захар или да се украсят с глазура по желание.


Надявам се поне малко да съм била полезна :)
Поздрави :love:
www.facebook.com/artandhobby

Потребителски аватар
lady_LANA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 555
Регистриран на: ср окт 20, 2010 4:37 pm
:: 98 рецепти от lady_LANA
:: 177 снимки от lady_LANA
Местоположение: Гърция

Мнение от lady_LANA » нед сеп 02, 2012 9:32 am

Рали, мила, винаги си толкова изчерпателна в отговорите, че няма как да не си ми помогнала :thumbsup: Благодаря ти много :winkiss: :giflo2: Аз гледам най-много до ден да използвам останалите белтъци и жълтъци, но сега исках да знам, понеже ще правя голяма доза \"целувки\" и ще останат доста жълтъци- предложи ми моля те как да ги употребя. Няколко ще употребя за намазване на кифлички и погача, но останалите :thinking: ?
Изображение
"Когато не ти остане нищо друго ,освен любовта,само тогава разбираш ,че любовта е достатъчна!"

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » вт сеп 04, 2012 3:19 pm

Спонтанно се сещам за яйчен ликьор. Или пък крем карамел - просто вместо цяло яйце слагаш 2 жълтъка. По принцип и в сладки печива може да се заменя така. Стават наситено жълти.
www.facebook.com/artandhobby


Потребителски аватар
xevi
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 407
Регистриран на: нед авг 05, 2007 12:34 pm
:: 108 рецепти от xevi
:: 706 снимки от xevi

Мнение от xevi » вт сеп 04, 2012 3:55 pm

Жълтъците винаги много по-лесно употребявам от останали белтъци. Могат да заменят цели яйца в тестени изделия, пък и се използват самостоятелно доста по-често.

Ето и няколко идеи как да се използват жълтъци:

Сладкарски крем
Баварски десерт
Крем Сабайон
Яйчен крем
Крем Брюле - II вид
Леко Брюле
Куиндим (!20 жълтъка :wow22: )

Козунак с жълтъци
Бухти-гевречета
Бриуат - марокански сладки (Briwat)
Бисквитено тесто
Маслени бисквити
Понички Бисмарк с баварски крем
Торта Наполеон
Кадаиф с млечен крем

Картофени целувки
Картофи с Бешамел
Картофи по херцогски

CVETETO3101
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 161
Регистриран на: пон авг 08, 2011 5:29 pm
:: 10 рецепти от CVETETO3101

Мнение от CVETETO3101 » ср май 22, 2013 9:19 pm

Белтъците според мен издържат повече - до 2-3 дена в хладилник няма проблем! Дори рускините препоръчват т.нар. "баяти" белтъци за получаване на гъст и устойчив белтъчен сняг. От белтъците могат да се направят: безе блатове за торти и пастички; за целувчено покритие на изпечени сладкиши с последващо запичане; за паниране (по съвет на Звездев); за супа топчета - белтъка в каймата, а жълтъка за застройка и т.н. Това се сещам засега.
За жълтъците е ясно - по-горе са дадени линкове към хубави рецепти.
Съжалявам, че темата е по-стара, ама на някой може да му свърши работа! :hungry:


Отговори