Близалки,бонбони...

Ако търсите рецепта, идея или съвет - тук е мястото, където да попитате
BRIDA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 656
Регистриран на: вт авг 25, 2009 11:14 pm
:: 156 рецепти от BRIDA
:: 269 снимки от BRIDA

Близалки,бонбони...

Мнение от BRIDA » чет яну 19, 2012 10:15 pm

Здравейтеееееееее,трябват ми рецепти за захарни близалки,смучещи бонбони,захарни цветни пръчки :roll: :roll: :roll: като тези :eek:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение


Transparanta
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 5
Регистриран на: нед юни 17, 2012 8:54 pm

Мнение от Transparanta » нед юни 17, 2012 8:59 pm

Моля и аз за такава рецепта :huh: Захарните петлета вече нямат онзи вкус от нашето детство, просто нямат никакъв вкус! Искам да направя на дъщеря ми петле или някаква друга формичка, но не знам как. За цвета бих използвала плод някакъв - за червено малина да речем, но как да постигна състава!? Моля някой да отговори, ако е правил опити поне за карамелени фигурки!!! Правила съм карамелизирани орехи и домашна кола-маска :thumbsup: , но петлета :eek:

Transparanta
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 5
Регистриран на: нед юни 17, 2012 8:54 pm

Мнение от Transparanta » нед юни 17, 2012 9:29 pm

Необходими продукти

3 ч.ч. захар
3/4 ч.ч. светъл мед или царевичен сироп
1/2 ч.ч. вода
1/4 ч.л. винен камък
1 ч.л. ментова есенция (или друга по избор)
червена боя за храна
олио


Начин на приготвяне
Захарта, медът, водата и винения камък се изсипват в тенджерка и се разбъркват да се разтвори захарта. Сместа се разделя в две тенджерки, слагат се на котлон да заврят, но без да се разбъркват. Температурата, която трябва да достигне сместа е 135 С (трябва да се образува твърда топка). Добавят се по 1/2 ч.л. есенция към всяка част и едната се оцветява с червената боя.
Метален или каменен плот или плоскост се намазнява и смесите се изсипват върху него (поотделно). ВНИМАНИЕ - сместа е гореща. Изчакайте да изстине малко, за да може да се обработва с ръце. Всяка смес се разтяга и събира отново, като се обработва докато не стане лъскава. Добре е да работят двама души за да може това да стане едновременно за двете смеси. След това захарните смеси се разтягат поотделно на фитили, които се усукват в един фитил (отново това става по-лесно ако се прави от двама души). Може да се отреже с ножица на парчета с желаната дължина и да се оформят бастунчета или други форми по избор. Оставят се да изстинат върху мазната повърхност.
Рецептата е добавена от Pavel на 5 Декември 2009 г.
Това намерих... Но какво е винен камък и откъде!?

Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » нед юни 17, 2012 10:07 pm

http://www.receptite.com/forum/viewtopic.php?t=897 - ето това е написала reni55 на 06.12.2009 г.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0% ... 1%8A%D0%BA - винен камък - кисела калиева сол на винената киселина - това пише в Уикипедия.

винен камък като набухвател (купува се от био-магазините, а в dm го има от фирмата Алнатура) - това е писала Рали в коментарите към рецептата Ананасов пай

Надявам се всичко това да ти е от полза :)
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение


Transparanta
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 5
Регистриран на: нед юни 17, 2012 8:54 pm

Мнение от Transparanta » пон юни 18, 2012 11:54 am

Благодаря! Много искам да се получи най-после тая близалка. Ама наистина ли няма никой, който да е опитвал да прави близалки, петлета захарни у дома!? :yee: :chef:

Потребителски аватар
mami48
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 6242
Регистриран на: вт апр 14, 2009 9:40 pm

Мнение от mami48 » пон юни 18, 2012 11:13 pm

Привет Transparanta, преди доста години правех петлета,рибки,мечета и т.н. - имам такава преса от Русия.Съдържанието на сместа е - захар,вода,оцет и оцветител, само не мога да си спомня съотношението на изброените продукти,със същата смес захаросвах ябълки - малката ми дъщеря ги обожаваше. Дано, поне малко да съм ти била полезна, но това е всичко,което знам.Опитай все пак в малко количество - захар,малко вода - като започне да карамелизира прибавяш оцветителя - аз ползвах сладкарски бои, веднага след това трябва да оформяш това,което си решила,но най - добре си е със преса.Прощавай, пропуснах оцета -слага се със водата и захарта,накрая оцветителя.Лека вечер.

annapeeva
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 19
Регистриран на: нед апр 29, 2012 8:04 pm
:: 103 снимки от annapeeva

Мнение от annapeeva » вт юни 19, 2012 4:29 pm

. Б РИДА, намерих ето тази снимка и към нея следната рецепта -1 кг. захар ; 3 1/2 с.л. глиукоз , 2 ч.ч. вода ;оцветители различни ; целофан ; клечка. Ако птедставлява интерес штети преведа и изпратя и начина на приготвяне-
Прикачени файлове
piruleta476_0.jpg
piruleta476_0.jpg (42.35 KиБ) Видяна 9957 пъти

Потребителски аватар
sladki64e
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1888
Регистриран на: пон сеп 21, 2009 6:34 pm
:: 20 рецепти от sladki64e
:: 582 снимки от sladki64e

Мнение от sladki64e » вт юни 19, 2012 6:27 pm

Transparanta написа:Благодаря! Много искам да се получи най-после тая близалка. Ама наистина ли няма никой, който да е опитвал да прави близалки, петлета захарни у дома!? :yee: :chef:
Като бяхме ученици в средното училище най-редовно си приготвяхме. През обедната почивка отивахме у нас, карамелизирахме си захар, добавяйки малко олио и оцет, наливахме сместа в капачки от буркани, слагахме по една клечка за зъби и готово. После си ги носехме в занималнята в училище и се занимавахме с тях :).
След малко ще преведа и кача една съвременна рецепта на тези шарените бонбонки-близалки.

Потребителски аватар
sladki64e
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1888
Регистриран на: пон сеп 21, 2009 6:34 pm
:: 20 рецепти от sladki64e
:: 582 снимки от sladki64e

Мнение от sladki64e » ср юни 20, 2012 8:00 am

Рецептата, която намерих е аналогична на рецептата, написана от Transparanta.
Виненият камък може да се замести с оцет или лимонов сок.

BRIDA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 656
Регистриран на: вт авг 25, 2009 11:14 pm
:: 156 рецепти от BRIDA
:: 269 снимки от BRIDA

Мнение от BRIDA » ср юни 20, 2012 7:52 pm

annapeeva написа:. Б РИДА, намерих ето тази снимка и към нея следната рецепта -1 кг. захар ; 3 1/2 с.л. глиукоз , 2 ч.ч. вода ;оцветители различни ; целофан ; клечка. Ако птедставлява интерес штети преведа и изпратя и начина на приготвяне-
OOOOO........
СУПЕР.......очаквам я с голям интерес...........благодаря предварително :love: :love: :love: :love:
Изображение


Отговори