Козунак на конци

Ако търсите рецепта, идея или съвет - тук е мястото, където да попитате
Потребителски аватар
MUNA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 394
Регистриран на: нед ное 29, 2009 12:45 pm
:: 63 рецепти от MUNA

Мнение от MUNA » съб мар 13, 2010 11:03 am

Момичета,миналия месец кат и ходихме на гости спретна един козунак и го сложи в центруфугата за 15минути.Готовото тесто го връзва в здрав найлонов чувал от тези черните по 50-80кг.дето са за смет,и сипа олио.След 15 минути го извади ами толко мехурчета имаше че направо сплете козунака и го сложи да втаса в фурната на най-ниска степен.Беше найстина на конци,бухнал и добре разбит,а длетавостта се получава от захарта.Аз ползвам кафява захар за козунака.Ами вече две години така ги меси.


Потребителски аватар
Stedi
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 56
Регистриран на: нед фев 07, 2010 8:43 pm
:: 29 рецепти от Stedi
:: 64 снимки от Stedi

Мнение от Stedi » съб мар 13, 2010 1:35 pm

ЕЕЕЕЕЕЕЕЕ , страшно ме впечатли, MUNA, с този начин на месене в центрофугата!!! :thumup:
Изкушавам се да пробвам :D
Ще рискувам,ама първо трябва да купя такива чували и ще направя малка доза пробно!

Потребителски аватар
remiva
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 826
Регистриран на: съб окт 24, 2009 2:35 pm
:: 23 рецепти от remiva
:: 103 снимки от remiva
Местоположение: Варна

Мнение от remiva » съб мар 13, 2010 1:36 pm

khk написа:За да стане козунака на конци, много е важно при месенето постепенно да се добавя мазнината. Не се налива към тестото, а просто непрекъснато се топят ръцете в мазнината докато се меси и така се влага цялото предвидено количество мазнина. А моята баба, докато месеше, разпъваше тестото като фитил. После пак го събираше на топка и пак.....
Абсолютно съм съгласна. Аз го правя по този начин и винаги е на конци, но мазнината се добавя когато тестото започне да се меси, докато поеме всичката мазнина се появяват и мехурите и още нещо много важно - в стаята трябва да е по-топло от нормалното и докато месите и докато втасва. :) Дано да съм била полезна.
Това, което не ме убива, ме прави по-силна.

Потребителски аватар
ivkaa75
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 2941
Регистриран на: нед ное 01, 2009 9:35 am
:: 4 рецепти от ivkaa75
:: 3 снимки от ivkaa75

Мнение от ivkaa75 » нед мар 14, 2010 9:11 am

Ехе,MUNA ти направо ме разби с пералнята :rotlf: и аз ще пробвам,но когато го няма мъжо,че като види олеее представям си :rotlf: :rotlf: :rotlf:


Потребителски аватар
neli1100
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 226
Регистриран на: пон яну 25, 2010 8:07 pm
:: 181 рецепти от neli1100
:: 619 снимки от neli1100

Мнение от neli1100 » пон мар 15, 2010 4:25 pm

То и аз се засмях,но може да е ефективно :wink:

Потребителски аватар
polisewoman
майстор с шприц
майстор с шприц
Мнения: 58
Регистриран на: пон авг 24, 2009 10:53 am

Мнение от polisewoman » вт мар 16, 2010 10:39 am

ХЕ,хе хе-аз имам една позната,която си бели картофите в пералнята,защо да не става и с месенето-умирам с такива идеи :rotlf: :rotlf: :rotlf:

Потребителски аватар
Madlena
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 133
Регистриран на: пет ное 06, 2009 12:27 pm
:: 5 рецепти от Madlena
:: 372 снимки от Madlena
Местоположение: София

Мнение от Madlena » вт мар 16, 2010 3:34 pm

тази идея с пералнята наистина е интересна, но аз не смея да рискувам. Тази година ще опитам да добавям и аз постепенно мазнината, пък дано станат по-хубави козунаците.
Забелязала съм, че от голямо значение е дали маята е прясна и какво е брашното. Миналата година купих едно брашно, от което козунаците ми станаха тъмни и не втасаха достатъчно.

Потребителски аватар
PassionFlower
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 158
Регистриран на: нед май 17, 2009 7:12 am
:: 352 рецепти от PassionFlower
:: 1554 снимки от PassionFlower
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Мнение от PassionFlower » вт мар 16, 2010 4:40 pm

Това брашно Изображение e най - подходящото за правене на козунаци,кифли и кроасани. Съчетавайки умения и този вид брашно, успехът ви е в кърпа вързан.Брашното съдържа глутен и газозадържащи вещества, подходящи за такива видове тестени изделия. Успех ! :) :thumup: :thumup: :thumup:
http://rusianamihailova.blogspot.com.es/

BRIDA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 656
Регистриран на: вт авг 25, 2009 11:14 pm
:: 156 рецепти от BRIDA
:: 269 снимки от BRIDA

Мнение от BRIDA » пон мар 22, 2010 3:11 pm

Козунак се прави много лесно, ако се спазват няколко съвета.

- използвайте отлежало брашно. Пресейте го два пъти със сол, за да се насити с кислород и го оставете на топло

- всички продукти трябва да са затоплени до телесна температура

- много важна съставка за добри козунаци е маята. Ако продължително време сте я съхранявали тя може да е изгубила качествата си. Сложете парченце мая в топла вода. Ако изплува значи е годна.

- когато сипете шупналата мая в брашното, поръсете я с малко брашно и я оставете да се надигне пак. Така маята става по силна.

- мазнината която използвате е от голямо значение. Най подходяща е смес от равни части течна и твърда мазнина. Например олио и масло или олио и свинска мас.

- месете тестото колкото се може по дълго време, за да стане на конци. Трябва да се получат мехурчета по тестото. То увеличава обема си два пъти.

- за да не прегори и да не се изсуши козунака, сложете във фурната малък съд с вода.

- не бързайте, въоръжете се с търпение. Втасването става бавно. Понякога 4-5 часа.

- за да са по усезаеми конците, усуквайте фитилите

- когато оставяме да втасва тестото, го намажете с мазнина, за да не хване коричка

- козунака за печене в тавата не трябва да заема повече от 1/3 от обема

- печенето става за около час на 190 градуса

- след като се извадят от фурната, готовите козунаци се завиват в памучна кърпа

- за да не превтасат другите козунаци, докато печете първите, може да ги сложите в хладилника. Така втасването се намалява.

Потребителски аватар
naxos
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 37
Регистриран на: ср яну 13, 2010 1:45 pm
:: 10 рецепти от naxos
:: 74 снимки от naxos
Местоположение: София

Мнение от naxos » ср мар 24, 2010 4:37 pm

Да ви кажа...аз пробвах "центрофугирания " козунак. И като се има предвид, че го правих "през пръсти", със студени яйца, олио и мляко, непресято брашно, на отворен прозорец, без стафиди, със суха мая и т.н., стана доста добър.
Изображение


Изображение

Пуснах го на 700 оборота в плик на Кауфланд, съвсем грубо замесен.
Стана точно за час и 15 мин. от замесването до изваждането от фурната.
Чудесна идея. Сега някой да каже и сушилнята как да я включа в употреба :)
Последна промяна от naxos на чет мар 25, 2010 11:21 am, променено общо 2 пъти.
" Който иска уважение - много не говори, който иска здраве - много не яде"


Отговори