желатин

Ако търсите рецепта, идея или съвет - тук е мястото, където да попитате
vili981
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 1
Регистриран на: нед фев 21, 2010 3:41 pm

желатин

Мнение от vili981 » нед фев 21, 2010 3:56 pm

как се прави желатинова глазура върху торта :roll:


Потребителски аватар
Elti
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 678
Регистриран на: чет окт 08, 2009 10:07 pm
:: 31 рецепти от Elti
:: 1236 снимки от Elti
Местоположение: Перник
Контакти:

Мнение от Elti » ср юни 09, 2010 12:51 pm

За тортите с желирани плодове ли става въпрос или за тези с желиран слой отгоре?
(Ако все още имаш интерес, че като гледам кога е пуснат въпроса... може и вече да не е актуален)

Потребителски аватар
ninka71
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 960
Регистриран на: нед май 10, 2009 1:56 pm
Местоположение: Sofia

Мнение от ninka71 » съб юни 12, 2010 10:34 pm

Аз да попитам:как разтваряте най-добре желатина?И коя марка използвате?
Изображение

Животът е само един миг между две вечности
Платон

Потребителски аватар
Elti
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 678
Регистриран на: чет окт 08, 2009 10:07 pm
:: 31 рецепти от Elti
:: 1236 снимки от Elti
Местоположение: Перник
Контакти:

Мнение от Elti » нед юни 13, 2010 9:48 am

Здравейте,
Аз ползвам български желатин, този в опаковка по 10г. В момента погледнах и видях, че този, който имам е на DolcePrima (Производител "Меркурий П&П" АД Габрово).
Приготвям го по следния начин:
Слагам желатина в купичка и го заливам с 4 - 5 с.л. студена вода. Разбърквам го и го оставям да попие водата (или както казват да набъбне).
После слагам купичката в микровълновата фурна и загрявам 1,5 - 2 минути на средна мощност (мощността на мойта фурна е обозначена с "М", но не знам на колко температура отговаря това).
За по-сигурно може да го загреете на водна баня. Щом се разтвори (от нагряването желатина става течен) го прибавям към сместа, която искам да желирам. Знам, че не трябва да се вари с желатин (т.е. не трябва да се оставя да кипне течност, в която има желатин, нагряването трябва да е около 60 градуса).
И не на последно място е важно и пропорцията - за по-меко желе (например за десерти, които се консумират с лъжичка), ползвам 10г желатин за 400 - 450 г течност. За по-твърдо и устойчиво желе - двойно (т.е. 20г желатин за 400 - 450 г течност).
Пропуснах само да кажа, че разтворения вече желатин съм добавяла и към студени смеси ( НО не ледени, защото веднага тръгва ефекта на желиране), и към топли (НО не кипящи, както вече казах).
Желая ви успех и дано съм ви помогнала.
Най-добрия учител все пак е практиката, така че пробвайте. Още веднъж успех. И ще чакам ПОЛОЖИТЕЛНИ резултати от :chef:


Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » нед юни 13, 2010 1:30 pm

Здравейте и от мен!

Това, което Елти е описала, се отнася до желатин на прах (смлян желатин, желатин - гранулат).

Освен него има и желатин на листа. Тогава листата се накисват във вода, оставят се да набъбнат. После се изстискват с ръка, и се процедира както горе е описано след набъбването - загрява се или на водна баня, или в МВ. Загрява се изстисканият желатин, не течността, в която е бил накиснат :wink: тя се изхвърля.

Дозировката и приготвянето са описани на опаковките. Освен това се спазва и рецептата, която в момента се приготвя. Има съставки, който подсилват ефекта на стягане, така че е нужно по-малко количество - като например нишесте. Има продукти, за които на опаковките пише, че не могат да се желират - например ананас. Не съм пробвала дали е вярно.

Относно загряването в МВ - за да няма провали е най-добре да се пуска по 10-15 секунди. В моята МВ желатинът се разтваря за около 20 секунди на средна мощност.

Успех! :)
www.facebook.com/artandhobby

Потребителски аватар
ninka71
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 960
Регистриран на: нед май 10, 2009 1:56 pm
Местоположение: Sofia

Мнение от ninka71 » нед юни 13, 2010 4:01 pm

Хей,момичета,страхотни сте!
Както винаги-бързи и изчерпателни!Браво на вас! :clap:
Аз вчера малко рискувах с приготвянето на желатина,но резултата е страхотен.
Използвах гранулирания на Д-р Йоткер.И понеже, почти не ползвам мерителни средства,не мога с точност да ви кажа с колко вода го залях,но имаше около 200-250мл.Оставих за около 10 минути да набъбне.След това включих котлона на първа степен и с непрекъснато бъркане беше готов само за няколко минутки.
Не очаквах този резултат,наистина.Много пъти съм се проваляла с приготвянето на желатина,но този път реших по този начин да опитам и за моя изненада се получи :)
На всички желая Успех! :thumup:
Изображение

Животът е само един миг между две вечности
Платон

Потребителски аватар
akva7
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 403
Регистриран на: нед фев 21, 2010 10:14 pm
:: 15 рецепти от akva7
:: 107 снимки от akva7
Местоположение: София

Мнение от akva7 » нед юни 13, 2010 4:16 pm

На времето,когато правех сладкиши с желатин използвах,,Лимонови резанки''за заместител.Желатина беше трудно откриваем.Сега има навсякъде,стига да ти се правят изкушения.

Потребителски аватар
Elti
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 678
Регистриран на: чет окт 08, 2009 10:07 pm
:: 31 рецепти от Elti
:: 1236 снимки от Elti
Местоположение: Перник
Контакти:

Мнение от Elti » нед юни 13, 2010 5:47 pm

:thumup: Браво, ninka71. Радвам се, че се е получило.

Aliana, благодаря, че си внесла още инфо. Аз никога не съм ползвала желатин на листа, така че тази информация ще ми е полезна и на мен.

tb_kaulitz
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 1
Регистриран на: пет юли 16, 2010 3:59 pm

Мнение от tb_kaulitz » пет юли 16, 2010 4:10 pm

Здравейте! Имам един въпрос. Какви са желатините, които използвате - растителни, животински или някакви други? Трябва ми животински. Ако някой знае къде да го намеря, моля кажете ми. :/ :/

Потребителски аватар
Elti
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 678
Регистриран на: чет окт 08, 2009 10:07 pm
:: 31 рецепти от Elti
:: 1236 снимки от Elti
Местоположение: Перник
Контакти:

Мнение от Elti » съб юли 17, 2010 11:28 pm

Този желатин, за който съм писала по-горе е животински (до колкото знам). От растителните желиращи вещества съм ползвала само пектин и то много отдавна. Помня само, че при пектина го нямаше този силно желиращ ефект (поне по рецептата, по която го приготвях тогава). Някой може да внесе повече инфо. А и google също помага.Успех.


Отговори