Кухнята на Австралия

Дъра-бъра за всичко в кухнята
Отговори
Потребителски аватар
desislawa
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 88
Регистриран на: ср яну 28, 2009 8:05 pm
:: 47 рецепти от desislawa

Кухнята на Австралия

Мнение от desislawa » вт мар 03, 2009 12:49 pm

Погледната от източна Европа, Австралия изглежда далечна и екзотична. Същото може да се каже и за кухнята й, богата на екзотични меса, морски деликатеси и непознати видове риба. Въпреки регионалните различия в достъпа до храна, успяхме да подберем и анализираме за Вас няколко популярни австралийски рецепти, които ще можете да приготвите още утре.


От аборигените до днес...
Първите обитатели на Австралия били аборигените, които мигрирали там преди повече от 40 000 години от Азия, а днес около 350 000 аборигени живеят на територията на Австралия. Холандски, португалски и испански кораби забелязали континента през 17 век, а британците пристигнали през 18 век. Свободни заселници и бивши затворници основали шест колонии, като много от тях били трескаво привлечени от златото. Именно тези заселници очертали основата на съвременната австралийска кухня - в нея се вплели и традициите на местното население, аборигените, които добре познавали природата на континента и успявали да оцелеят дори в пустинните му части. Хранели се с корени, плодове, ядки и ядливи растения.

Основният начин на препитание по онова време в Австралия бил ловът. Още от тогава в австралийската кухня са включени някои типични аборигенски ястия: калмари, миди или скариди, подправени с лимонова мирта, пушена сьомга със сос от орехи "макадамия", пържоли от кенгуру или ему, поръсени с ароматни семена.

Освен това аборигените приготвяли тесто от смлени ядки и вода, като го изпичали върху нагорещен камък. Тази идея била приветствана от новите заселници, които започнали да приготвят "Демпър" - хляб от брашно, сода и вода.

Днес континентът Австралия е заселен с преселници от цял свят, като всяка група пази своите кулинарни традиции и обичаи. Ястията, които са се запазили от далечни времена и символизират австралийската кухня, са: тиквени сладки, които се поднасят залети с разтопено масло, бисквитите „Анзак", които служели за изхранване на войската по времето на Първата световна война, пай с месо, както и прочутата торта: "Павлова", приготвена в чест на руската балерина Анна Павлова.

AВтор: Ирена Стефанова

Няколко рецепти:

Бисквити “Анзак”

Владимир Недков

2 чаени чаши фини овесени ядки (312 гр.);
1 чаена чаша брашно или 125 гр. брашно тип 500;
1 супена лъжица меласа (течен мед или карамелов топинг);
50 гр. кафява захар;
50 гр. фруктоза;
125 гр. краве масло;
50 мл. вряща вода;
1 ч.л. сода бикарбонат.
Овесените ядки, брашното и захарта се смесват в тенджера с вода, която се поставя на котлон с умерена температура. Количеството на водата следва да е толкова, че да покрие сместа. Последната се разбърква непрекъснато, докато захарта и фруктозата се стопят и смесят с останалите продукти. Добавят се меласата и разтворената във врящата вода сода. Част от сместта се отмерва с лъжица и се разстила върху повърхността на намазнена тавичка - така се оформят бисквитите. Последните се запичат за 15 до 20 минути в загрята до 180 градуса фурна, докато придобият златист отенък.


Телешки пай от Австралия

За пълнежа на два пая:

1 кг. телешка кайма (сами подберете месото преди смилане);
1 чаена чаша ситно нарязан лук;
200 мл. прясно мляко;
1 чаена лъжичка риган;
2 супени лъжици сос "Уорчестър";
200 гр. настъргано сирене "Чедар";
1 чаена чаша доматен сос;
1 чаена лъжичка сол;
60 гр. галета;
1/2 лъжичка черен пипер;
2 бр. опечени тестени форми за пай
За две тестените форми:

3 чаени чаши брашно;
2 щипка сол;
200 гр. масло нарязано на парченца
2 бр. яйчен белтък
Приготвяне на формата: Брашното и солта се смесват, добавят се маслото и белтъкът. Сместа се разбива с миксер, докато стане на трохи. Прибавят се 1-2 супени лъжици вода и се замесва тесто на ръка, което се увива в алуминиево фолио и се поставя в хладилника за 20 мин. След това се разточва и се изрязва във формата на окръжност. Тестото се надупчва с вилица и върху него се поставя хартия, пече се при предварително загрята фурна до 190 градуса (около 10 - 15 мин).

Приготвяне на пая: В купа се смесват каймата, лукът, доматеният сос, млякото и галетата. Продуктите добре се разбъркват и се добавят сол, пипер и риган. Сместа се разделя в двете тестени форми и се запича за около 45 минути при 190-200 градуса. Отделно се смесват соса и настърганото сирене. След като каймата се запече, пайовете се изваждат и се поръсват съ сместа, пече се още 10 мин.

Порционът на продуктите в рецептата е изчислен за направата на два пая. За състава на един разделете порцията на две части.


Тиквени сладки (Pumpkin Scones)

20 гр. краве масло (80%);
1/4 ч.л. сол;
1 яйце "L";
200 гр. варена тиква, намачкана на едро пюре;
2 чаени чаши брашно (250 гр.);
1/2 ч.л. сода бикарбонат
Нарязаното на парченца масло се смесва със захарта и солта, разбива се с миксер. Разбъркват се добре яйцето и пюрираната тиква до еднородна смес. Брашното се прибавя на порции и се разбива с миксер до получаване на гладка смес, след което се нарязва на едри парчета. Пече се 15-20 мин. в тавичка с най-висока позиция във фурната, предварително загрята до 225 - 250 градуса.


Отговори