Празнични менюта

Дъра-бъра за всичко в кухнята
CVETETO3101
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 161
Регистриран на: пон авг 08, 2011 5:29 pm
:: 10 рецепти от CVETETO3101

ОТНОВО ЗА УКРАСАТА НА ЯСТИЯТА В ПРАЗНИЧНИТЕ ДНИ

Мнение от CVETETO3101 » чет дек 20, 2012 11:25 pm

:D Една интересна идея за украса на предястие познато
Първооригиналът е от LE CORDON BLEU - "Италианска кухня"
ПАТЛАДЖАНЕНО ПРЕДЯСТИЕ В ПАРМЕЗАНОВИ КОШНИЧКИ "РИМСКА ВАКАНЦИЯ"
рецептата и снимките са авторски на natapit от http://www.povarenok.ru/recipes/show/68820/ (http://www.povarenok.ru/)
за 6 порции
Изображение
Продукти:
за кошничките:
75 г пармезан - настърган на едро ренде (в краен случай твърд кашкавал)
за пълнежа:
300 г патладжан (1 голям)
1 с. л. зелен лук – нарязан на ситно
10 маслини - може 1 ч.л. маслинена раста или 10 обезкостени маслини нарязани на ситно
1 скил. чесън - пресован
3 с. л. зехтин
1 с. л.лимонов сок
1/4 ч. л.сладък червен пипер
сол на вкус
за украса: 300 г печени и белени червени чушки (мариновани в лимонов сок) + пресни зеленилки

Приготвяне:
Кошничките: Пармезана се настъргва на едро ренде. Получената смес се разделя на 6 равни части.
Върху хартия за печене се рисуват 6 кръга с d = 8 см. Хартията се слага върху плоска тавичка.
Върху всеки кръг се посипва по 1/ 6 от настъргания пармезан и се заравнява (да е равномерно разпределено по кръга).
Така приготвената тавичка се слага във фурната и се запича за кратко – да се разтопи пармезана.
Вади се от фурната и леко се охлажда. Хартията със запечените кръгчета се нарязва на кръгови или квадрати (за по-лесно слагане).
Внимателно всеки кръг (заедно с хартията, която остава отгоре) се обръща върху дъното на чашка с d = 4 см (чашките са обърнати – както е показано на снимките).
Изображение

Изображение

Изображение
Хартията се сваля внимателно и с ръце бързо (да не застине и се втвърди пармезана) се правят диплички. Кошничките се оставят да изстинат добре.
След това много внимателно се свалят от чашките.
Изображение

Изображение

Патладжанена плънка:Патладжаните се разрязват на две и се намазват със сехтина.
Запичат се в микровълнова на 800 вт мощност или във фурна.
Вадят се и леко се охлаждат. С лъжичка се изгребва меката част. Тя се насича с нож.
Към патладжана се прибавя лука + чесъна + червения пипер + сол + маслините (или маслинената паста) + лимоновия сок + 1,5 с.л. зехтин. Всичко се обърква.
Украса:
Изображение

Изображение
Маринованите чушки се нарязват на ивици и се навиват на несиметрични рулца.
Пармезанените кошнички се пълнят с патладжанената смес и се украсяват с чушковите рулца.
Мои забележки: Идеята не е нова, но е много приятна в този вариант. Превела съм и редактирала рецептата.
Правила съм тази рецепта, но не слагам мои снимки, тъй като тогава не съм заснемала. Ще отбележа, че пекох пармезана на фурна, тъй като дори голямата ми чиния на микровълновата не можа да събере 6 кръга с такава големина.
Винаги през лятото си напичам и обелвам много големи патладжани и после ги замразявам във фризера (стават превъзходна добавка за най-обикновена лютеница, дори доматено пюре или за кьопоолу през зимата) – та използвах едно готово такова пакетче. Използвах и мои чушкови заготовки пак от фризера ми, но могат да се ползват и мариновани чушки от буркан. Вместо зелен лук – ползвах ситно нарязан червен лук. Сложих и малко повече чесън и лимонов сок в пълнежа. За зеленилки използвах листа магданоз и целина. Бях изрязала с формичка за сладки и малки цветчета от морковени кръгчета от туршийка.
И последно ще отбележа, че кошничките не стават толкова големи, колкото ми се искаше на мен. Затова следващия път ще ги направя по-големи.
Но все пак си е красота. Ето още една от авторските снимки на сръчната natapit
Изображение


Успех на търпеливите и сръчни майстори от форума ! :thumbsup:


Отговори