Великденски оригинални идеи - тук!

Дъра-бъра за всичко в кухнята
Отговори
Потребителски аватар
Pavel
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 908
Регистриран на: нед авг 05, 2007 11:04 am
:: 26 рецепти от Pavel
:: 393 снимки от Pavel
Контакти:

Великденски оригинални идеи - тук!

Мнение от Pavel » нед мар 30, 2008 5:12 pm

Козунак, боядисани яйца... стандартните работи - уважавам ги и ги харесвам, но все ми се иска покрай празниците да има и нещо по-така...

Отварям тази тема за да може тук всеки да сподели интересните си идеи за Великден тази година.

И веднага се включвам с моето предложение - яйца, боядисани, но не както всички си мислят... мариновани :)

Преди няколко месеца видях идеята за мариновани яйца тук и от тогава не спирам с експериментите - кои по-успешни, кои не съвсем... Последния буркан, според мен се получи супер - маринатата е 2:1 бял оцет и вода, подправки - синапено семе, сол, захар и сушени люти чушки. От мен реших да добавя и малко боя за яйца - червена и жълта... резултата е интересен - яйцата станаха силно червени :) До Великден ще пробвам да направя и още няколко цвята. Ето как изглеждат, искам да се похваля, преди да сме ги изяли :)

ИзображениеИзображение

На вкус са супер, а при разрязване се виждат различни нюанси на цвета... Ако на някой му е интересно и иска да пробва - ще ми е интересно какви са ви впечатленията :) При достатъчно желание могат да се получат различни цветове (в различни буркани разбира се), които при сервиране ще привличат внимание, а ако така оцветени яйца се използват нарязани в салата... според мен може да се получи нещо много красиво :)

Ето целия процес описан детайлно:

1. Сваряват се яйцата и се обелват. Не вярвам някой да има затруднения с тази част :) Но все пак - копирам 1:1 от Мариновани яйца с червено цвекло:
Яйцата трябва да са с абсолютно здрави черупки и да не са твърде пресни – яйца на няколко дни се белят по-лесно. Слагат се в тенджера, покриват се изцяло със студена вода и се оставят да заврят. Огънят се намалява и се оставят да къкрят за 15 минути. Охлаждат се веднага със студена вода. Обелват се, като за по-лесно се започва от по-дебелия край, където са кухи. Беленето под вода обикновено е по-лесно.
Аз от там научих "тайната" и наистина се получават добре всеки път.

2. Яйцата се подреждат в буркан, като не трябва да се натъпкват. Премерва се колко марината е необходима - първия път в нов буркан не е лесно да се прецени на око, затова се допълва с вода, след което водата се излива и... ни е необходима толкова марината, колкото е нейното количество.

3. В среден размер буркан (около 1л) влизат около 10-12 яйца и са необходими около 300 мл марината. На това количество са достатъчни 1 лъжица сол, 1/2 лъжица захар, чаена лъжичка синапено семе, чаена лъжичка черен пипер на зърна и 1-2 дафинови листа (може и малко бахар). Отношението оцет:вода е 2:1.

4. Забърканата марината се слага да ври някоко минути (включвайте абсорбатора, врящия оцет има остра миризма) и гореща се излива върху яйцата, така че да ги покрие. Ако останат открити - долива се гореща вода.

5. Буркана се затваря плътно и след като изстине до стайна температура се слага в хладилника за 1 седмица. След това са готови за консумация и като се съхраняват в хладилник могат да преживеят до 3 месеца без проблеми.

Това е като рецепта... а ето и няколко лични впечатления:
- няма никакъв смисъл от лук - в някои рецепти пише да се слага, аз пробвах с малко - нищо, пробвах с много - никакъв ефект върху вкуса на яйцата
- подправки - колкото искате - и 2-3 с.л. черен пипер да сложите не е проблем, но
- избягвайте смлени подправки... веднъж пробвах с къри... ароматизира по-силно, обаче полепва по яйцата.... грозно
- ако искате да имате цветни яйца - след като ги наредите в буркана и преди да ги залеете с марината добавете сладкарска боя - моята е на капки - 10тина капки оцветяват приятно 10тина яйца, но си зависи от боята - сложете малко, разклатете и ако ви изглежда бледо - сложете още :) И разбира се - използвате бял оцет (в краен случай ябълков), защото тъмните оцети естествено, че оцветяват яйцата... в кафеникави нюанси.
- стават за мезета и салати - могат да се използват вместо сварени яйца

Между другото, тези които съм снимал (червените) в разрез страшно много приличат на снимката към рецептата дадена по-горе - цветът отстрани е наситен, а навътре се прелива към бяло.

Това е от мен, засега - очаквам да споделите вашите идеи :)
Aut viam inveniam aut faciam


fifi
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 16
Регистриран на: вт сеп 16, 2008 8:31 pm

Мнение от fifi » вт окт 07, 2008 10:09 am

здр., аз правя варени яица, разрязани на 2 по далжина и напалнени сас картофи с маионеза или наяазан колбас сас сирене..или просто пробвам нови пьлнежи.

Отговори