Банкок, Тайланд

За всички, които обичат да пътуват и посещават интересни места
Потребителски аватар
xevi
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 407
Регистриран на: нед авг 05, 2007 12:34 pm
:: 108 рецепти от xevi
:: 706 снимки от xevi

Банкок, Тайланд

Мнение от xevi » пон окт 17, 2011 5:22 am

В последните седмици екипът на Веселият Готвач попътува малко - бяхме в Банкок за седмица и все още сме развълнувани и изпълнени с нови впечатления. Това е едно страхотно място, с много култура, красива природа, дълга история, интересни хора и невероятна храна :hungry: В тази темичка ще ви разкажем за това пътуване и за най-интересното, което видяхме и с което се сблъскахме. Това е поглед в един много различен свят и се надявам да ви е интересно. :)
Изображение


Потребителски аватар
xevi
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 407
Регистриран на: нед авг 05, 2007 12:34 pm
:: 108 рецепти от xevi
:: 706 снимки от xevi

Мнение от xevi » вт окт 18, 2011 3:28 pm

Храмове

Изображение Изображение

В Тайланд най-разпространената религия е будизма и из цялата страна могат да се видят хиляди храмове - малки и големи, стари или нови, някои превърнали се в туристически атракции, други уединени и посещавани само от местното население.


Един от трите най-известни храмове в Банкок e Уат По (Wat Pho) и в него се помещава и най-големият легнал Буда в Тайланд - статуята е дълга 46 м и висока 15 м. Позлатената статуя е впечатляваща, въпреки че е трудно да се обхване с поглед - стените на храма я обгръщат плътно.
Изображение Изображение Изображение


Уат Арун (Храмът на Изгрева, Wat Arun) се намира от другата страна на реката Чао Прая от Уат По. Храмът е паметник на една отминала епоха, построен в кхмерски стил, той се отличава от останалите храмове в града. Уникалната архитектура е допълнена от безбройни порцеланови парченца, които покриват почти плътно външните стени.
Този храм ни стана любим с особената си красота и дори за краткото време, което имахме се връщахме отново в него. По високите кули са закачени малки камбанки, които подухвани от постоянния вятър покрай реката създават магическа атмосфера.
Изображение Изображение Изображение


В Банкок се намира и големият кралски дворец - повече туристическа атракция и с церемониално значение, в него кралското семейство почти не живее. В рамките на двореца е и още един голям храм - Уат Пра Кеу или Храмът с Изумруденият Буда. Думите не са достатъчни да се опише красотата на този храм. Целият е покрит с златни и огледални плочици, които през деня блещукат на слънцето, а вечер изглежда като че ли хиляди светулки са покрили големият храм.
Само малко уточнение, Изумруденият Буда, всъщност е нефритен - просто монахът, който го открил първоначално решил, че е изумруден. След огромната статуя на полегналия Буда, очакванията ни бяха доста големи - Изумруденият Буда, обаче е 45 см, поставен на висок пиедестал в голяма зала - не е лесно да го видиш :) Дори не успяхме да го снимаме с увеличение, защото в този храм беше забранено снимането :)
Тази малка статуя е с голямо религиозно и церемониално значение. Има различни дрехи, за различните сезони - златни. Преобличането се извършва от монасите на храма на съответните празници.
Изображение Изображение Изображение


Не се обърквайте, като казваме че храмовете са туристически - хората са силно религиозни и дори най-туристическите места са пълни с поклонници. Във всеки храм изискването е да се влиза бос, обувките се оставят навън. В някои не позволяват и с мини поли за жените и клинове за двата пола - това беше изискване само в двореца, като цяло усещането е, че няма пречки за никой да влезе в храма.

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » вт окт 18, 2011 4:12 pm

Неви, наистина различен свят... като омагьосан...

Гледам сградите и съм възхитена - от любовта към детайлите, от свежестта на цветовете, от разкоша на материалите... Нямам думи!

Чакам с нетърпение продълженията :)

lilninova
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 8
Регистриран на: вт сеп 29, 2009 12:24 pm
:: 6 рецепти от lilninova
:: 25 снимки от lilninova

Мнение от lilninova » ср окт 19, 2011 8:41 am

xevi - Тази страна е вълшебна и не случайно я наричат "страната на усмивките".Сигурно Ви е направило впечатление какво е отношението към туристите.Кралския дворец е символ на държавността, чувството което породи в мен е -респект.


Потребителски аватар
xevi
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 407
Регистриран на: нед авг 05, 2007 12:34 pm
:: 108 рецепти от xevi
:: 706 снимки от xevi

Мнение от xevi » ср окт 19, 2011 8:48 am

Първата дума, която ми идва да опиша хората в Банкок е "много" :) Все пак, сериозно, хората са спокойни, любезни и мили. Ще си кажете "Какво друго може да види един турист?", но няма да сте съвсем прави. Градът не е един от подредените европейски градове, той е голям и пълен с хора, шумен и шарен, не бих казала мръсен, но чист не е, трафикът е убийствен, тротоарите често са малки и ги има познатите ни плочки-капани - тези, които изглеждат нормални и като стъпиш те опръскват с кална вода, правителството е корумпирано... Въпреки това, хората не изглеждат ядосани или изнервени, няма псувни от колите или гневни бибипкания. Аз бях впечатлена от бездомните кучета, които не те лаят, дори като минаваш на колело покрай тях и от котките, явно не виждали жестокост, които спят непробудно дори като ги подръпваш за опашката (да, котките бяха живи, събудиха се при по-усилено подръпване:)).

Много се чудихме откъде идва това тяхно спокойствие. Нямаме точен отговор. Сигурно в голяма степен се дължи на религията им - будизмът проповядва добро отношение към хора и животинки, или пък просто голямата жега не им дава възможност да са лоши :)

Тайланд е като цяло спокойна държава, но престъпност има както и навсякъде. Туристите пък, също са цел и жертва на джебчии и измамници. Човек трябва да си държи ценните неща винаги под око и да се пази от непознати предлагащи помощ/изгодни сделки или други подозрителни неща.

lilninova
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 8
Регистриран на: вт сеп 29, 2009 12:24 pm
:: 6 рецепти от lilninova
:: 25 снимки от lilninova

Мнение от lilninova » ср окт 19, 2011 8:56 am

Освен спокойни са и много честни. В такси си изгубих / забравих телефона.В момента в който установих липсата се набрах и той звънеше, но никой не се обади.Излишно е да споменавам, че веднага се обадих в БГ да спрат СИМ картата.След около 1 час от рецепцията ме потърсиха - таксиметровия шофьор ме търсеше и ми се извини, че не се е върнал веднага защото бил на пазар със съпругата си. Идеше ми да плача, а постъпката на този човек всъщност не би трябвало да ме впечатлява.

Потребителски аватар
xevi
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 407
Регистриран на: нед авг 05, 2007 12:34 pm
:: 108 рецепти от xevi
:: 706 снимки от xevi

Мнение от xevi » ср окт 19, 2011 9:01 am

@lilninova
"Вълшебна" и аз бих я описала, макар че като го казвам ми звучи твърде пресилено. Много различна и сетивата се пренасищат с нови усещания, първият ден на мен ми беше трудно да се осъзная :)
За държавността - то и техните политици са корумпирани, те си го знаят, но някакси го няма озлоблението. И аз им се възхищавам на обичта и уважението към техния крал.

lilninova
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 8
Регистриран на: вт сеп 29, 2009 12:24 pm
:: 6 рецепти от lilninova
:: 25 снимки от lilninova

Мнение от lilninova » ср окт 19, 2011 9:11 am

Преди повече от 5 години синът на краля, в нетрезво състояние участва в побой и стрелба, ако не греша имаше ранени хора. Тогава Краля издаде указ с който нощните заведения работят до 01,30 часа. И този указ се спазва. Нали разбирате, че тази държава е туристическа дестинация целогодишно и не малка част от приходите и са от пияни немци и американци /по собствени наблюдения/. Не споменавате нищо за ароматите на храната и дали ви се понрави тяхната кухня.Аз лично мога да си живея на супа от пиле или патица, с една подправка на която не разбрах името- по форма прилича на див чесън, но аромата наподобява целина.Ако знаете името - пишете.

Потребителски аватар
xevi
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 407
Регистриран на: нед авг 05, 2007 12:34 pm
:: 108 рецепти от xevi
:: 706 снимки от xevi

Мнение от xevi » ср окт 19, 2011 9:43 am

Храната е специална, тя заслужава особено внимание. В събота ще имаме повечко време с Павел и ще пишем заедно. :chef: Мога да кажа, че със сигурност си заслужава едно от челните места в световните кухни.

Потребителски аватар
Pavel
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 908
Регистриран на: нед авг 05, 2007 11:04 am
:: 26 рецепти от Pavel
:: 393 снимки от Pavel
Контакти:

Мнение от Pavel » ср окт 19, 2011 10:38 am

Както Неви писа по-горе Уат Арун (Храмът на Изгрева, Wat Arun) ни грабна още при първото посещение, с удоволствие се върнахме няколко пъти. Слагам още няколко снимки, тази забележителност заслужава повече :) Ако трябва да го опиша с една дума, тя ще е "величествен". Стръмните стълби са си малко изпитание на волята, но гледката от върха е повече от достойна награда.
Изображение Изображение Изображение

Малко след залез слънце малки прожектори обливат тази забележителност в мека светлина... просто магическо място

Изображение


И докато сме на темата за храмовете искам да ви покажа нещо, за което само бях чел преди разходката ни до Тайланд. Храмовите кучета пазят почти всеки храм, най-често са разположени по едно от всяка страна на входовете. Най-интересното при тях е, че са издялани от едно цяло парче камък (гранит), а в устата си имат каменна топка. Тя е подвижна, но не може да бъде извадена - издялана е от същото парче гранит, което тялото на кучето. Видеото по-долу показва нагледно :)

[youtube]http://youtu.be/RS-mP7xFW8M[/youtube]
Aut viam inveniam aut faciam


Отговори