Пътят на виното в Пфалц и Висамбур, Франция

За всички, които обичат да пътуват и посещават интересни места
Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Пътят на виното в Пфалц и Висамбур, Франция

Мнение от Aliana » пон окт 25, 2010 11:21 pm

Здравейте :)

Искам да ви разкажа за Пфалц - мястото, където Германия е средиземноморска :)

Брат ми работи в южна Германия и аз отдавна исках да го посетя. Сега се намери възможност, тъй като мои приятели ме поканиха да им погостувам. Те живеят само на 30 км от местоработата на брат ми, така че решихме да се срещнем при тях. Освен това отдавна търсех възможност да се реванширам на моя приятелка за направени услуги, затова я поканих и нея, с мъжа й и най-малкото й дете.
Когато тръгвахме от тук, беше студено, облачно и валеше. Пътуването беше нормално, играхме с децата различни игри, спирахме много пъти, но стигнахме в точно обещаното време :)
Това е имението на моите приятели
Изображение
Яворчо пред портата
Изображение
Единият от вътрешните дворове
Изображение

Настанихме се в къщата за гости, която, както почти всички къщи в този регион, е на много години, но модернизирана и със всички удобства.

Изображение

След като обядвахме (телешко печено с картофи на тиган и винен сос, салата от радичо с някакъв местен вид сирене, за десерт имаше топъл ябълков сладкиш със стафиди собствено производсво, сметана с канела и гроздово сорбе), първо се настанихме удобно по стаите си в къщата, а после предприехме разходки из полята. Децата играха по пътя с пръчки, газиха в калта, докато на мен ми бяха обяснени всички сортове грозде. Прятелите ми имат 27 хектара лозя, които са на разхвърлени парцели. Според сорта са насадени с различно изложение по много хълмове и естествено не успяхме да разгледаме всички, а и то нямаше какво да се гледа много, тъй като реколтата е прибрана и новото вино е направено, свършили са точно в петък и веднага са ме поканили :love: Интересно ми беше, че насажденията не са само лози, а се редуват с фуражна царевица и фуражно цвекло, при това на много често - 20 реда лозе, 15 метра царевица, 20 метра цвекло, после пак лозе и т.н. Ландшафта е хълмист. От техните земи се вижда на единият хоризонт Шварцвалд, на другия Пфелцер валд - и двете са природни резервати. Франция е на 19 километра.
Това семейство произвежда вино от 11 поколения, но е отворено за новости и работи убийствено, четирима човека произвеждат 800 000 литра вино и 100 000 литра гроздов сок! От няколко години производството е до голяма степен екологично чисто. Вместо с химикали, те работят с феромони против вредителите. На всеки 3 метра по една ампула. Една ампула струва 50 цента, смятайте колко струва цялата акция за 27 хектара...В лозята има табела, обясняваща начина на действие на феромоните.

Изображение

След разходката за из полето се прибрахме в нашата си къща, за гостите. Вечеряхме пица собствено производство, направена от брат ми :)

Изображение


Поледва отново разходка из селото, децата се радваха много на една котка, живееща в кучешка колиба :/ , но мисля, че тя не им се радваше много, защото очевидно положи усилие да избегне компанията им. Явно квиченето и другите звуци на възхищение на успяха да погъделичкат егото й :roll:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Аз открих по дуварите разни редки растения - кивита и ягоди в цъвтеж :eek:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Тук сме аз и Явор младши до входа на винарската изба
Изображение
Малко къщи от селото
Изображение
Изображение
Изображение

Ден втори: Винарската изба и Висамбур - Франция

Денят започна сравнително късно, в 8,30 часа вместо планувано в 6,30. Брат ми беше пръв на крака, така че пих кафе, поднесено ми на прозореца под лозата, аз още не съм съвсем на себе си и гледам скептично.
Изображение
Отиваме към избата във вътрешния, стопанския двор.
Изображение

Там сме. всички покриви, които се виждат, са все на семейството, на бабата, на сина и дъщерите им.
Изображение


В една от избите попаднахме на новите бъчви - от френски дъб. Стрували по 2 300 евро - направо припаднах! Малкия ги взе за барабани и започна да свири :)
Изображение


Друга изба
Изображение

Цистерните за сок, отпред се виждат две филтърни машини
Изображение

Един от складовете с вино
Изображение

Машина за етикетиране
Изображение

Яворчо, качен на едно ремарке, в което машините пускат обраното грозде, а отдолу има някакъв валяк, който веднага го смила.
Изображение

Явор младши кара трактор с помощта на Явор старши :)
Изображение
Той го кара и съвсем сам, пуснат на някаква супер бавна скорост, но аз направих само видео, нямам снимка :)

Докато се разхождахме из двора, бабата на семейството пусна от терсата една торба с подарък за Яворчо. Той не можа да изчака и искаше веднага да го извади. Нещо обаче му се опря този подарък и му беше нужна помощ :D :D :D
Изображение

Като за последно надникнахме в къщата за цветята - за презимуване на тези, които не издържат на студовете. Това е сградата с трите прозореца директно след къщата за гости
Изображение
Изображение

Малка пауза за обяд, гулаш с вино и гъби (нещо като винен кебап) с хляб на пара. За десерт бабата беше приготвила невероятен десерт - малки тортички, но не са тортички, а само кремове, редувани три вида - банан, личи и шоколад, покрити с шоколадова глазура и украсени с ягоди. Доста френски беше десертът всъщност, явно там кухнята е много повлияна.

Поемаме за Франция.
Това е фактическата граница, намира се само на 70 см от последната къща от германска страна! Табелата е около 150 м по-нататък по пътя. Митницата, директно зад граничната линия, е уникат, неизползван от десетилетия.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Висамбур - Белият замък - е директно след границата. През него тече реката Лотер, усмирена в красиви канали чрез система от шлюзове.

Изглед към църквата Св. Петър и Павел, втората по големина църква в Елзас след катедралата в Страсбург.
Изображение
Изображение

Къщата на солта - една от забележителностите на града. Горе, където са странните прозорци, се е сушала солта (така разказваше един чичероне на някаква група германски туристи, аз се примъкнах да слушам гратис :D)
Изображение

Сега малко красоти без обяснения:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Сега да ви разкажа, какъв срам брахме... Седнахме в едно кафе да пием по нещо топличко. Поръчахме си, но освен нашата поръчка ни донесоха и пепелник. Много странно, защото във Франция, както и тук, не се пуши във заведенията. Поогледахме се ние, да не би да сме в клуб за пушачи, но не, всичко беше наред. Така че брат ми имаше гениалната идея, че това е за хартиййките от захарчетата. Наслагахме ги ние, момиченцето на приятелката ми си сложи и изплютата дъвка, Яворчо го омаза с какао, абе - свинщина :D По едно време седнаха мъж и жена на съседната маса, пиха по кафе, ама на много бързо го изпиха, сложиха парите в този пелник на масата им, и си тръгнаха. Аз онемях и усетих, как ушите ми пламнаха. Поглеждам брат ми - той почервенял и ме гледа, ама се свил и се киска тихичко. Аз му изсъсках да махне боклуците от пепелника, обаче той стана и отиде във вътрешния двор да пуши. Аз не смеех да си отместя погледа да видя, дали жената от бара е видяла боклука. Накарах моята приятелка да си го натъпче в джоба, а Яворчо ревна с цяло гърло, че си искал хартийките. Накрая и ние сложихме нашите пари там и след поне 10 "мерсита" от страна на барманко-келнерката си тръгнахме, а аз горях от срам, защото пепелника беше омазан. Това е той.
Изображение


На връщане спряхме и до тази стара сграда, която видяхме на отиване - това е сграда за сушене на тютюн, стените са всъщност клапи, които са били отваряни и затваряни според влажността вън и вътре.
Изображение
Изображение

В общи линии - това бяха двата дни :) Имам много повече снимки и ми беше трудно да избера, кои да ви покажа. Надявам се, че тази са ви харесали :)

Поздрави от мен!
Последна промяна от Aliana на ср окт 27, 2010 1:40 pm, променено общо 1 път.
www.facebook.com/artandhobby


Потребителски аватар
lady_LANA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 555
Регистриран на: ср окт 20, 2010 4:37 pm
:: 98 рецепти от lady_LANA
:: 177 снимки от lady_LANA
Местоположение: Гърция

Мнение от lady_LANA » вт окт 26, 2010 7:21 am

Aliana, браво:) Пътешествах с теб преди малко-чудесна си:)
Изображение
"Когато не ти остане нищо друго ,освен любовта,само тогава разбираш ,че любовта е достатъчна!"

Потребителски аватар
Elti
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 678
Регистриран на: чет окт 08, 2009 10:07 pm
:: 31 рецепти от Elti
:: 1236 снимки от Elti
Местоположение: Перник
Контакти:

Мнение от Elti » вт окт 26, 2010 8:43 am

Aliana, невероятно красиво е ВСИЧКО. Много ти благодаря за прекрасната разходка - снимките са превъзходни.
:clap: :clap: :clap:
Пия си сутрешното кафе и гледам с удоволствие, видях и научих нови неща, пренесох се при вас. :)
БЕШЕ МИ СУПЕР ИНТЕРЕСНО - ГОЛЯМО БЛАГОДАРЯ! :thumup:

Потребителски аватар
vyra59
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1616
Регистриран на: пон авг 16, 2010 8:22 am
:: 25 рецепти от vyra59
:: 43 снимки от vyra59
Местоположение: Плевен

Мнение от vyra59 » вт окт 26, 2010 11:14 am

ЗДРАВЕЙ РАЛИЧКА! Всичко е толкова красиво! Направих си една невероятна
разходка, благодарение на теб! Ти си красива млада дама и уникален гид!
Благодаря ти от сърце за хубавите снимки! :gold_cup: :thumup: :gold_cup: :thumup:
Не е важно какви обувки носиш, важно е какви крачки правиш!
Изображение


Потребителски аватар
Anego
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 115
Регистриран на: съб сеп 04, 2010 10:14 am
:: 26 рецепти от Anego
:: 212 снимки от Anego

Мнение от Anego » вт окт 26, 2010 12:12 pm

Рали,толкова увлекателно разказваш,че не разбрах кога съм стигнала до края !Имам една" забележка "към теб-МОЛЯ ТЕ ,СЛЕДВАЩИЯТ ПЪТ НЕКА ДА Е ПО-ДЪЛЪГ РАЗКАЗЪТ ТИ!!!Тъкмо се зачетох,пренесох се там и...

Потребителски аватар
ivkaa75
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 2941
Регистриран на: нед ное 01, 2009 9:35 am
:: 4 рецепти от ivkaa75
:: 3 снимки от ivkaa75

Мнение от ivkaa75 » вт окт 26, 2010 5:50 pm

Рали :clap: .аз също не усетих кога съм изгледала снимките ,много се увлякох,супер си :thumup: :thumup: :thumup:

Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » вт окт 26, 2010 6:15 pm

Рали, виртуалната разходка беше супер :thumup: :thumup: :thumup:

БЛАГОДАРЯ ТИ :hug:
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение

Потребителски аватар
melek
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 327
Регистриран на: ср май 05, 2010 3:58 am
:: 82 рецепти от melek
:: 387 снимки от melek

Мнение от melek » вт окт 26, 2010 6:22 pm

Рали ,благодаря за разкошната разходка!
:thumup: :clap: :hug:
Изображение

Потребителски аватар
gigi.2000
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 840
Регистриран на: нед юни 07, 2009 11:54 pm
:: 15 рецепти от gigi.2000
:: 39 снимки от gigi.2000
Местоположение: Русе,Щръклево

Мнение от gigi.2000 » ср окт 27, 2010 11:20 am

Рали, присъединявам се към адмирациите :clap: !
Беше ми много интересно. Благодаря ти!

Потребителски аватар
lady_LANA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 555
Регистриран на: ср окт 20, 2010 4:37 pm
:: 98 рецепти от lady_LANA
:: 177 снимки от lady_LANA
Местоположение: Гърция

Мнение от lady_LANA » ср окт 27, 2010 11:41 am

Чакаме нова разходка, Рали:) А и други нека да споделят:) :clap:
Изображение
"Когато не ти остане нищо друго ,освен любовта,само тогава разбираш ,че любовта е достатъчна!"


Отговори