За авторството, нашите рецепти, нашият труд!

Мнения, препоръки, съвети - всичко свързано с функционалността, съдържанието и дизайна на сайта и форума
Потребителски аватар
didkapan
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 12
Регистриран на: пон мар 07, 2011 7:14 pm
:: 20 рецепти от didkapan
:: 53 снимки от didkapan

Re: За авторството или нашите рецепти - нашият труд!

Мнение от didkapan » вт май 28, 2013 9:19 pm

Makaweli, благодаря! Писах на въпросната дама. Гледам доста конкурси е печелила тук и има доста пуснати рецепти. Просто си мисля, колко ли конкурси е печелила с нечии други рецепти, защото не ме напуска мисълта, че повечето пуснати от нея рецепти са копирани от някъде другаде. Само предполагам...
П.С.: Резултата е, че ме е сложила в графа "врагове" и не мога да й виждам мненията. :) Да е жива и здрава, и да просперира!


Потребителски аватар
Sirena
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 3898
Регистриран на: пет юли 11, 2008 8:31 pm
:: 17 рецепти от Sirena
:: 171 снимки от Sirena
Местоположение: Варна

Мнение от Sirena » вт май 28, 2013 10:20 pm

Момичета, гледах, четах, сравнявах и е обидно такова плагиатство. Май съм с остарели разбирания, но ако нещо не си го направил сам не се бий в гърдите и не събирай чужди лаври. Не знам какво да кажа, освен "жалко". Съжалявам, че трябва да се сблъскваме с /меко казано/ паразити.
Спокойна вечер.
"Бъди себе си, има достатъчно други хора."

Потребителски аватар
milena75
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1677
Регистриран на: чет юни 17, 2010 11:59 am
:: 64 рецепти от milena75
:: 279 снимки от milena75

Мнение от milena75 » нед юни 02, 2013 11:26 am

Бях се зарекла да не пиша повече в тази тема, защото мнението си съм го казала преди доста време. Аз също бях писала на въпросната дама, но резултатът беше доста арогантен отговор. Виждам, че тя продължава на наш гръб да печели(май само в собствените си очи) слава и награди . да са й честити :thumdown: !
Мисля си обаче, че след като тя може да определи някои от потребителите като врагове, дали няма някакъв начин да й ограничим достъпа до нашите рецепти. Може би Павел и Неви имат някаква идея как да й се попречи да ни ограбва занапред :thinking: .

Потребителски аватар
didkapan
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 12
Регистриран на: пон мар 07, 2011 7:14 pm
:: 20 рецепти от didkapan
:: 53 снимки от didkapan

Мнение от didkapan » нед юни 02, 2013 10:12 pm

milena75 написа:Бях се зарекла да не пиша повече в тази тема, защото мнението си съм го казала преди доста време. Аз също бях писала на въпросната дама, но резултатът беше доста арогантен отговор. Виждам, че тя продължава на наш гръб да печели(май само в собствените си очи) слава и награди . да са й честити :thumdown:
Аз също получих доста арогантни отговори. Разменихме си 2 пъти лични и предпочетох да не се занимавам с човек, който не може да осъзнае за какво й се говори. На мен ми отговори, че ми пуснала рецептата за "пълнеж" в профила си там, още повече, забележете - никога не си позволявала да пуска авторски снимки! Бях :? :eeek: :huh: :eek: :wow22: За жената снимките са по-важни от самата рецепта! :eek:


Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » чет фев 27, 2014 4:28 pm

Мили момичета, здравейте! :) Отдавна не съм се включвала нито тук, нито другаде из форума :)

Сега пиша по повод случая с Дианка и нейния Мързелив козунак.

Последното становище по повод авторски права на рецептите изглежда тук в Германия по следния начин:

Авторски права могат да бъдат притежавани само за художествени творби (за другите области има патенти). Художествена творба в кулинарията е снимката към дадена рецепта, художествена творба може да бъде текстът, в който е описано приготвянето на рецептата, ако в него има анекдоти за ястието, или описание за произхода на рецептата, или съвети за декорация, или пък споделяне на опит за заменяна на един продукт с друг.
Изброяването на продукти и действия не представлява творчески акт, тъй като не предполага креативност. По тази причина списъкът с продуктите не е авторски, както и описанието за направата, ако е просто изброяване на действия, като например следния текст: Нарязва се лукът. Запържва се в мазнината и към него се прибавят нарязаните картофи. Разбърква се и се пържи 20 минути.

Този текст може да бъде копиран, без абсолютно никакви проблеми.

Затова е правилно, че авторски права за рецепти съществуват само отчасти. При всяка рецепта може да бъда копиран списъка с продукти, и да бъде леко променен текстът с направата - без това да е плагиатство. Друг е въпросът със снимките - те са изцяло авторски и за ползването им може да се плати глоба, и то доста висока.
В Германия има два различни вида снимки, защитени като авторски. Понеже не знам правилния превод на български, ще ги нарека с приблизителния превод: Фотография и Фотографична творба.
Фотография е снимката, направена съзнателно от фотографа, отразяваща НАРОЧНО това, което е пред камерата - хора, манджи, пейзажи и т.н. Авторските права на фотографиите са запазени до 50 години след създаването им. Отражения, направени от автомат или при случайно натискане на копчето, не са дори фотографии, те са просто снимки и за тях няма авторски права, а само ако човек се е снимал в кабина например, той има право над собствената си снимка (защото неговото лице е на снимката).
Фотографична творба или фото-творба, е фотография, която или изобразява художествено произведение - балет; театър; декорация на сграда, витрина или храна; рисунка; скулптура; или самата тя е художествено произведение - чрез приложените методи за фотография, чрез особената красота, чрез използваното осветление и т.н. А може и двете. Фото-творбата е със защитени авторски права до 70 години след смъртта на автора.

Та да си дойдем на темата - колкото и да ни боли, колкото и да ни се струва нечестно, в момента, в който натиснем копчето "публикувай", рецептите ни тръгват по света, без дори да имаме право да се сърдим, ако ги копират, публикуват, издават - освен ако не ни крадат снимктата и не ни копират текста, в който сме споделили, как ароматът на манджата с умиление ни връща в нашето детсво...

Това е правната ситуация в Германия. Подчертано е, че в различните държави на ЕС ситуацията е различна, но не гравиращо различна.
www.facebook.com/artandhobby

Потребителски аватар
dianakatou
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 1068
Регистриран на: вт фев 14, 2012 10:37 am
:: 9 рецепти от dianakatou
:: 119 снимки от dianakatou

Мнение от dianakatou » чет фев 27, 2014 5:11 pm

РАЛИ,Благодаря ти !!! Аз съм радостна ,че някой е проявил интерес към моя рецепта ,дотук добре ,чудя се и маям толкова ли е трудно да споделиш кой е автора ....???!!! Аз толкова будала ли съм ,че когато споделям някоя рецепта ,и е взаимствана от 3 автора конкретно цитирам блата на Рени ,схоколадожия крем на Алиана и глазурата на Сладка Хапка ???!!! Друг път ми се е случвало да се възмущавам ,само четейки ,че някой е попаднал в подобна ситуация .....аз обичам да готвя и правя всичко не за нещо друго ,а за мое удоволствие ,да удовлетворя хората ,които обичам и да доставя радост на някой ......Колкото до авторството (не открих Америка ) ,но в случая и моя и всеки следващ ще важи поговорката ""На чужд гръб и .....сто тояги са малко ....." Този сайт е пълен с какви ли не рецепти ....от хубави,по-хубави и тая госпожа ,ако е и изобщо ?! има страсхно много публикации и ....установих,че много от рецептите не съвпадат със снимката .....както и да е ...щом съществуват такива хора ,това ще продължава .....просто стана ми много неприятно и грозно ......МАГИ 71,тогава те четях и се възмущавах ,сега усетих това чувство и аз ...... :bang: :bang: :bang:

Потребителски аватар
dianakatou
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 1068
Регистриран на: вт фев 14, 2012 10:37 am
:: 9 рецепти от dianakatou
:: 119 снимки от dianakatou

Мнение от dianakatou » чет фев 27, 2014 5:17 pm

STEFFANEL,BLAGODARQ TI !!! :love: :love: :love:

Потребителски аватар
steffanell
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 48
Регистриран на: нед ное 15, 2009 9:47 pm
:: 79 рецепти от steffanell
:: 575 снимки от steffanell

Мнение от steffanell » пет фев 28, 2014 8:47 pm

Ето ви един сайт в който има наши рецепти и снимки :thumdown: https://www.facebook.com/pages/%D0%9D%D ... 0650828936 :yee:

Потребителски аватар
sbt03
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 527
Регистриран на: нед юни 20, 2010 10:22 am
:: 23 рецепти от sbt03
:: 179 снимки от sbt03

Мнение от sbt03 » съб мар 01, 2014 8:50 pm

A във вестник лакомник (броят е от лятото, но наскоро ми попадна, тъй като баба ми и дядо ми са са абонирали за него), открих рецептата на Рали за сочен шоколадов сладкиш с череши, както и рецептата ми за патладжанени сарми, просто копирана и публикувана без грам поправка от страна на победителката в конкурса! Да си ползват наградите със здраве, само, ме е яд, че постъпват неетично спрямо хората, които наистина влагат труд и мозък да напишат рецептите. :wink:
Моят блог - http://vinagi-vkusno.blogspot.com :chef:

Изображение

CVETETO3101
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 159
Регистриран на: пон авг 08, 2011 5:29 pm
:: 10 рецепти от CVETETO3101

Мнение от CVETETO3101 » нед мар 02, 2014 11:52 pm

Aliana написа: ....Та да си дойдем на темата - колкото и да ни боли, колкото и да ни се струва нечестно, в момента, в който натиснем копчето "публикувай", рецептите ни тръгват по света, без дори да имаме право да се сърдим, ако ги копират, публикуват, издават - освен ако не ни крадат снимктата и не ни копират текста, в който сме споделили, как ароматът на манджата с умиление ни връща в нашето детство...
Точно така се получи и с моя кекс с череши (сливи) - http://www.receptite.com/%D1%80%D0%B5%D ... 0%BD%D1%8F
Публикувах рецептата 2004 година в дир-а. По късно беше изтипосана в БГ-мама, а чрез една популярна там съфорумка и дори се разпространи в няколко руски сайтове. Не очаквах, но засякох рецептата си и тук . Разбира се не по вина на doby, тъй като тя е била подведена от нейна приятелка/позната Таня и вече тук кекса ми се казваше вече "Плодов пай Таня" и която и дала рецептата. А въпросната Таня, както разбрах по-късно е с ника Taня16O2 (хей ръчички, хе)- член на готварския клуб в Дир-а. Имала съм и други случаи на присвоени със запетайките рецепти...
Та такива работи... :yee: :-? :sign_oops:
Когато дори си преписвам дадена рецепта в личен файл - винаги се копирам и линка към нея. Така винаги мога да си направя справка и коректно да цитирам източника ако реша да я направя и публикувам.
Но хора разни... :agr: , а да ги превъзпитаваме е наша кауза пердута...
Единствено можем да ги изолираме и да покажем отношение. :bang:
Напълно разбирам всеки, който е пострадал от такива действия и го подкрепям напълно. Както вече споменах в друг пост засичала съм доста известни български кулинари от мрежата да се изкушат и да копнат я чуждестранна/българска рецепта, я да представят оформление на ястие като собствена фантазия - и това от свое име - без да споменат източника. Станало е повсеместно явление в нета.
Въпреки, че днес е ПРОШКА - не бих им казала - ПРОСТО ДА ВИ Е...!!!
НА ВСИЧКИ ОСТАНАЛИ ПРЕКРАСНИ И ДОБРОСЪВЕСТНИ КУЛИНАРИ ОТ САЙТА - ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ !
ДА БЪДЕМ ЗДРАВИ И УСПЕШНИ !
ГОСПОД СИ ЗНАЕ РАБОТАТА - БАВИ, НО НЕ ЗАБРАВЯ!
ЧЕСТИТО ОСВОБОЖДЕНИЕ! ДА СМЕ ГОРДИ, ЧЕ СМЕ БЪЛГАРИ !!!
:thumbsup: :clap: :chef:


Отговори