За авторството, нашите рецепти, нашият труд!

Мнения, препоръки, съвети - всичко свързано с функционалността, съдържанието и дизайна на сайта и форума
Потребителски аватар
Pavel
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 908
Регистриран на: нед авг 05, 2007 11:04 am
:: 26 рецепти от Pavel
:: 393 снимки от Pavel
Контакти:

Re: За авторството или нашите рецепти - нашият труд!

Мнение от Pavel » нед окт 28, 2012 4:00 pm

Здравей Ева,

Всеки който има желание може да сложи свой надпис върху собствените си снимки, преди да ги публикува където и да било, включително и във "Веселият Готвач".

Логото на сайта се добавя в снимките, за да обозначи къде са публикувани, а не да показва "чии" са. Всяка снимка и рецепта в сайта има информация "Добавена от", където се вижда тази информация.
Aut viam inveniam aut faciam


Потребителски аватар
sbt03
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 527
Регистриран на: нед юни 20, 2010 10:22 am
:: 23 рецепти от sbt03
:: 179 снимки от sbt03

Мнение от sbt03 » нед окт 28, 2012 5:59 pm

Сега чак виждам, че и моя снимка към рецепта е попаднала в този вестник. Каквото и да се прави, не може да се постигне никакъв резултат, поради простата причина, че в Интернет правила няма, ограничения също. Дори и с фотошоп да се обработват снимките и да се слагат надписи и знаци, със същата тази програма спокойно може и да се махат - има и такива сайтове, които те научават как да разбиеш паролата за Интернет-а на комшията, как да хакнеш нещо друго и т.н.
Лошо е, че хората се възползват от чуждия труд и си приписват заслугите за чуждо направени усилия, но това е горчивата действителност. Не се съмнявам, че и в други страни е така, защото това е глобален проблем, засягащ всички потребители на каквито и да е сайтове, които споделят всякаква информация. Затова в този случай бих спестила фразата "Е, все пак живеем в България!".
А относно "крадците" бих казала, че това са хора лишени от кулинарен нюх и усет, умения да приготвят вкусно ястие... А още по-лошото е, че вместо да си играят да пишат тук и там, може да забъркат видяното и да зарадват своите близки. Нима една книга на бай Данчо е по-ценна от това ?! Или един кухненски комплект???
Затова съветът ми към тези хора, ако изобщо го прочетат, е "НЕ КРАДЕТЕ, А САМИ СИ ГО ПРИГОТВЕТЕ!!!" :wink:

Темата е неизчерпаема, но все пак слагам край за сега на моите размисли по този въпрос.

Поздрави на всички неуморни кулинари, които приготвят и показват своите страхотни ястия в този сайт! :giflo1:
Моят блог - http://vinagi-vkusno.blogspot.com :chef:

Изображение

Потребителски аватар
remiva
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 826
Регистриран на: съб окт 24, 2009 2:35 pm
:: 23 рецепти от remiva
:: 103 снимки от remiva
Местоположение: Варна

Мнение от remiva » съб фев 09, 2013 9:56 pm

Привет, момичета!
Доживях и аз да видя своя рецепта в нета. Казвам своя, защото наистина аз сама, за да накарам детето да яде си я измислих, а и знам, че почти никой няма да си опече хляба директно върху фурната, без тава - при днешните скъпоструващи фурни. Но ето какво видях в нета:
http://www.zajenata.bg/%D0%B2%D0%BA%D1% ... a4835.html
А ето я и моята:
Пърленки за лакомници
Естествено, източник няма, а доколкото знам, това е-списание се ползва с авторитет и много читатели.Не обърнах внимание дали и снимката е моя или са си направили труда да ги направят и да снимат своето произведение. Но кражбата е явна, защото името на рецептата е сменено.
Това, което не ме убива, ме прави по-силна.

Потребителски аватар
Pavel
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 908
Регистриран на: нед авг 05, 2007 11:04 am
:: 26 рецепти от Pavel
:: 393 снимки от Pavel
Контакти:

Мнение от Pavel » пон фев 11, 2013 7:26 am

Рени, видях рецептата - прекопирана е 100%. Както винаги в такива случаи съветвам първо да се поясни, че без твое съгласие не могат да публикуват рецептата. Аз вече пуснах коментар, ако искаш пиши и ти - да видим какво ще е реакцията?
Aut viam inveniam aut faciam


Потребителски аватар
remiva
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 826
Регистриран на: съб окт 24, 2009 2:35 pm
:: 23 рецепти от remiva
:: 103 снимки от remiva
Местоположение: Варна

Мнение от remiva » пон фев 11, 2013 7:56 pm

Благодаря за съпричастието, Павел :) . Ще им пиша, но едва ли ще има ефект.Поздрави!
Това, което не ме убива, ме прави по-силна.

Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » нед май 26, 2013 1:46 pm

Ето още една наша рецепта, публикувана в сайта http://www.zajenata.bg Яйца с кисело мляко на фурна

http://www.zajenata.bg/%D1%8F%D0%B9%D1% ... a2640.html

Писах коментар и какво от това :read:
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение

CVETETO3101
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 159
Регистриран на: пон авг 08, 2011 5:29 pm
:: 10 рецепти от CVETETO3101

Мнение от CVETETO3101 » вт май 28, 2013 2:24 am

Едва днес изчетох цялата тема досега. По стечение на обстоятелствата преди време се занимавах и със специфичен раздел на авторски права. Винаги съм била против да се краде - както физически неща, така и интелектуална собственост. Но винаги се намират някакви зрънца - "хитряшки", които търсят на баницата мекото и на работата лекото. Е копи пейст не изисква кой-знае какво мозъчно напъване или потене над котлона, а келепир явно има. :yee:
И за съжаление - явно е станало заразно и епидемията обхваща вече доста територия от нета.
Преди няколко месеца в един много стар кулинарен клуб двама потребители едва не се скараха - единият обвиняваше другия, че е взел негова рецепта и снимка и ги е публикувал в един сравнително нов форум. Да, ама не беше така, макар, че на пръв поглед изглеждаше напълно правдоподобно - налице бяха и рецептата и снимката.
Не можете да си представите какво се оказа... :yee: :yee: :yee: Преобладаващата част от потребителите бяха включени като членове в другия форум БЕЗ ТЕ ВЪОБЩЕ ДА ПОДОЗИРАТ ЗА ТОВА! И без разбира се да са давали каквото и да е било съгласие за това!
С други думи престъпниците се оказаха организаторите на форума, които, за да го запълнят са вкарали нищо неподозиращи потребители там. Въпросът мисля, че се изясни, но проблемите с кражбите си продължават.
С дълбоко подозрение съм, че разните там вестничета на воля си публикуват крадени рецепти и снимки. И това се отнася вероятно и за измислените им конкурси и още по-измислени участници и награди - просто такива няма.
Сега по-практично, че досега беше емоционално.
Според законовите разпоредби готварските рецепти не са под закрилата на Закона за авторските права. Несправедливо е, но така е решил законодателят. Виж, обаче снимките вече са обект на интелектуална собственост и съответно под законова закрила.
Но да тръгне човек да се разправя по съдилища - трай коньо ....
Така, че според мен единственото, което може да се направи е поне да се защитят снимките. Дали ще бъде с воден знак или подпис и това ще бъде достатъчна защита не знам, но мисля,че има един друг начин. Да се използва Пайнт -програмата и на подходящо място на снимката да се изреже малко прозорче, където да се сложи името на автора. Така снимката според мен не може да бъде манипулирана и използвана недобросъвестно от въпросните "хитряги". :thumdown:
Изказвам съпричасността си към пострадалите съфорумци и винаги ще ги подкрепям. :bang:
Горе главата, щото който може - си го може! :thumbsup:

Потребителски аватар
sbt03
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 527
Регистриран на: нед юни 20, 2010 10:22 am
:: 23 рецепти от sbt03
:: 179 снимки от sbt03

Мнение от sbt03 » вт май 28, 2013 11:25 am

Здравейте и в тази тема! :)
Баба ми и дядо ми се бяха абонирали за едно от тези кулинарни вестничета - Лакомник, където е пълно с рецепти от сайта. Имаше публикувани и мои рецепти (за мое голямо учудване), които бяха копирани едно към едно, на всичкото отгоре и награда беше спечелила жената. Направи ми впечатление, че хората, които са публикували рецепти в почти всеки брой, са с едни и същи имена. Няма как да има само 5 редовни читатели, които да си пращат рецептите и да печелят седмичните награди, при това с нашите рецепти. Странно ми се струва :thinking: . Писах им, но, разбира се, без резултат. :confused:
А относно "краденето" на потребители, това си е редовна практика. В замунда също беше станало подобно нещо, а в статии съм чела, че и от фейсбук много потребители и техните данни се крадат и се поставят като потребители в други сайтове. Целта е да има повече потребители, да се вдигне рейтинга на сайта и да се спечели. :(
Според мен няма спасение от такива измамници. :(
Хубав ден! :)
Моят блог - http://vinagi-vkusno.blogspot.com :chef:

Изображение

Потребителски аватар
didkapan
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 12
Регистриран на: пон мар 07, 2011 7:14 pm
:: 20 рецепти от didkapan
:: 53 снимки от didkapan

Мнение от didkapan » вт май 28, 2013 5:43 pm

Момичета, погледнах темата и реших и аз да си проверя една от 4-те качени от мен рецепти. Учудването ми беше наистина голямо като разбрах, че дори е участвала в конкурс. :eeek:
Това е рецептата, която намерих в нета представена от някаква си Петя Славчева на 08.02.2013: http://club50plus.bg/categories/recepti ... i-purzholi
А това е моята рецепта, побликувана на 16.11.2012: http://www.receptite.com/%D1%80%D0%B5%D ... 0%BB%D0%B8
Мацката дори не си е направила труда да опише направата на ястието със свои думи...

Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » вт май 28, 2013 7:09 pm

petqanabelИзображение - случайно или не :read:

БЕЗ КОМЕНТАР :yup: :yup: :yup:
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение


Отговори