За авторството, нашите рецепти, нашият труд!

Мнения, препоръки, съвети - всичко свързано с функционалността, съдържанието и дизайна на сайта и форума
Потребителски аватар
milena75
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1677
Регистриран на: чет юни 17, 2010 11:59 am
:: 64 рецепти от milena75
:: 279 снимки от milena75

Re: За авторството или нашите рецепти - нашият труд!

Мнение от milena75 » съб май 26, 2012 8:29 am

xevi написа:рецептите са да се споделят, но като се укаже точно и ясно източника и да се уважи и отбележи труда на човека, който я е измислил.
Напълно съм съгласна с Хevi! Няма нищо лошо да се публикуват рецепти, които сме видели някъде и са ни харесали, нали точно по тази причина всички ние сме тук - да обменяме идеи и впечатления! Но задължително трябва да посочваме от къде имаме информацията, в противен случай омаловажаваме труда на някой друг.
Аз също съм качвала тук рецепти, които съм открила в някое кулинарно предаване по телевизията или в списание, но винаги съм се старала да посочвам източника.
И още нещо - никога не бих си позволила да участвам в конкурс с чужда рецепта. Да, харесала съм я, споделила съм я тук, но да я изпратя в списание и да се надявам да спечеля с нея я пари, я книга или пък нова кухня - това е недопустимо!


Потребителски аватар
magi71
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1507
Регистриран на: ср юли 16, 2008 7:05 pm
:: 537 рецепти от magi71
:: 950 снимки от magi71
Местоположение: Велико Търново
Контакти:

Мнение от magi71 » съб май 26, 2012 11:28 am

Темата добре се раздвижила :) Наистина няма лошо да споделяме рецепти, независимо от къде сме ги научили, само нека да се пише от къде ги знаем. Но не е честно да се участва в конкурс с чужда рецепта, въпреки че не се споменава в правилата на повечето.
А въпросната дама с блога, хубавото е че поне все пак е приготвила ястията и ги е показала с нейни снимки :wink: Но не и прави чест за другото :read:
Валя, Бони, Неви, добре сте реагирали :thumbsup:

Потребителски аватар
xevi
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 407
Регистриран на: нед авг 05, 2007 12:34 pm
:: 108 рецепти от xevi
:: 706 снимки от xevi

Мнение от xevi » съб май 26, 2012 12:05 pm

Маги, конкурсите трябва да са определени с правила и ако в правилата не се изискват оригинални авторски рецепти, реално конкурса го позволява и в него могат да участват рецепти от Интернет, книги или други списания, т.е. оценява се кой може да намери най-хубавата рецепта, а не кой може да измисли :thumdown:
Това е решение на организаторите, те са тези които задават правилата. Не мога да коментирам повече, не си купувам кулинарни списания, вестници или книжки.

mis_val
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 67
Регистриран на: вт апр 19, 2011 10:07 am
:: 6 рецепти от mis_val
:: 152 снимки от mis_val

Мнение от mis_val » съб май 26, 2012 10:51 pm

milena75 написа: И още нещо - никога не бих си позволила да участвам в конкурс с чужда рецепта. Да, харесала съм я, споделила съм я тук, но да я изпратя в списание и да се надявам да спечеля с нея я пари, я книга или пък нова кухня - това е недопустимо!
:? ,а така,Миленка,надявам се тогава да не съм и за в издънка и да не съм те обидила.
Не знам дали моя случай се брой за кражба,по моите разбирания не.Преди време участвах в един конкурс за рецепта със сирене.Малко преди да обявят конкурса имах едно пиле,което изках да напълня със сирене,защото много често в списания,които съм купувала съм попадала на такива рецепти,но тъй като ми беше по-удобно потърси в нета.Направих сборна рецепта от блогът на Аелис,рецептата на tillia Печено пиле с плънка от кашкавал и коментарите на Миленка под тази рецепта.Получи се супер и като видях конкурса веднага се включих.Тъй като рецептата е сборна и изцяло с мой текст не съм искала разрешение от никой за да я побликувам,а и в условието на конкурса нямаше условия за авторство.След още малко време участвах в друг конкурс с рецепта тук от сайта,но този път рецептата ползвах дословно,като поисках разрешение от съответните авторки,позволиха ми,участвах и спечелих.Надявам се,че няма сърдити.Там където ползвах материалите дословно съм указала на списанието линковете към източниците,аз и не съм мислила,че ще ги публикуват,защото така биха направили безплатна реклама на съответния сайт,само като са ме цитирали са взели от думи на авторката и са излязли като мои,но смятам,че всичко което зависеше от мен съм го направила :innocent:
Да обобщя,лично аз съм ок с ползването на рецепти по конкурси,точно затова,че човек и да иска да укаже източник,списанията не биха ги вписали,но съм против кражбата на снимки,защото както и по-горе се писа според мен идеята на тези конкурси е да си изпробвал нещо ,харесал си го ,снимах и показваш(споделяш с другите).Когато условието е за авторска рецепта,то винаги е указано,но такива конкурси почти няма.За блог съм за линк към източник,първо защото има как това да стане и защото е уважение към автора.Но не е задължително и не се преследва от закона,така както е със снимките,които са обект на авторско право.От там нататък е въпрос на личен избор.
П.С.Извинявам се ,че не съм си поправила грешките но като пиша не ми дава корекция на съответните места,а в края на текста :ooppss:


Потребителски аватар
milena75
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1677
Регистриран на: чет юни 17, 2010 11:59 am
:: 64 рецепти от milena75
:: 279 снимки от milena75

Мнение от milena75 » нед май 27, 2012 9:18 am

Тук не става въпрос някой да се обижда, а поне ние между нас да възприемем едно етично поведение! А що се отнася до теб, Валя, според мен ти си постъпила по възможно най-добрия начин - поискала си разрешение да изпратиш рецептата, посочила си източник, в този случай изобщо не може да става въпрос за каквато и да е кражба! Напротив мисля, че това точно е пример за лоялно отношение! :clap:

Потребителски аватар
tillia
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 510
Регистриран на: ср фев 20, 2008 8:23 pm
:: 721 рецепти от tillia
:: 2770 снимки от tillia
Контакти:

Мнение от tillia » пет сеп 21, 2012 2:54 pm

За съжаление ще отворя отново тази тема! :agr:
В последния вестник "Лакомник" открих моя рецепта.Е, малко е изменено заглавието на рецептата!

http://www.receptite.com/рецепта/куличк ... и-още-нещо
Изображение

Изображение

Рецептите се публикуват, за да се приготвят ястията и от други хора, на които им харесват. Аз се радвам, когато това стане с моя рецепта. Но когато се публикува от друг човек в сайт, блог, страница във Фейсбук, списание, вестник и пр. е редно да се посочи източника, който е ползван, за което доста страници се изписаха.Вече се разбра че в тоя вестник не се посочва източник, но е открадната моя снимка! И че дамата, която го е направила, редовно ползва рецепти и снимки от сайта. Жалко, ако е член на нашия сайт!
В същия брой има рецепта и отново крадена снимка, за които въпросната дама е получила наградата! Уважаема госпожо, която и да си - честита награда, със здраве да си я ползваш, но приготви ястията, за които пишеш и прати собствени снимки, а не се кичи с ЧУЖД труд!!!
Поразрових се в няколко вестника и ето какво открих:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

И още, но нямам време да ги кача.

renito, Elti, Светлана -sbt03 , melek и други момичета - да виждате нещо познато в тези рецепти и снимки?!
http://da-gotvim-s-tillia.blogspot.com/
http://www.snimka.bg/?profile,albums

Истината е въпрос на гледна точка !
Изображение Изображение

Потребителски аватар
milena75
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1677
Регистриран на: чет юни 17, 2010 11:59 am
:: 64 рецепти от milena75
:: 279 снимки от milena75

Мнение от milena75 » пет сеп 21, 2012 3:12 pm

Ина, за съжаление реалността е такава, но какво да се прави безочието е чисто човешка черта. Аз също съм откривала твои(и на други момичета от тук) рецепти и снимки, публикувани от други лица. Но пък всеки път като видя такава рецепта се сещам за тази от вас, която я е публикувала първа в нашия сайт. Например преди време те споменавах по повод Салата Опашката на пауна, публикувана от името на един господин в сп."Кулинарен журнал" :agr: . Да е жив и здрав :thumdown: . Все пак можем само да сме горди, че другите се учат от нас. Е, вярно е, че крадат, но то е защото има какво да откраднат. Мисля, че истинските победители с истинските награди(признанието и хубавите коментари към рецептите) сме си ние самите.

juli.d
майстор с шприц
майстор с шприц
Мнения: 6
Регистриран на: чет окт 22, 2009 3:11 pm
:: 1 рецепти от juli.d
:: 2 снимки от juli.d
Контакти:

Мнение от juli.d » пет сеп 21, 2012 3:18 pm

Мили дами, не се жалвайте, ами си обработете на фотошоп снимчиците с воден знак. България сме, такива сме си и такива ще си останем. На мен (не е важно с какво се занимавам), редовно ми крадат снимки от сайта и си правят реклама с тях колеги от бранша. Аз съм си виновна, по същата причина. Все се каня да ги обработя, да си подменя снимките на сайта, и все не ми остава време. Това е.

renito
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 19
Регистриран на: пет яну 20, 2012 5:01 pm
:: 58 рецепти от renito
:: 1669 снимки от renito

Мнение от renito » пет сеп 21, 2012 8:10 pm

Ина, отдавна не си купувам в-к "Лакомник", защото голяма част от рецептите и снимките в него са от "Веселият готвач" (явно любимия ни сайт е много харесван). Последния брой, в който има и моя открадната снимка (Солен чийзкейк), ми показаха колежките (бяха много възмутени).
Стана ми изключително неприятно, защото не съм давала разрешение снимката ми да бъде публикувана някъде другаде и от друг човек.
Наясно съм, обаче, че нищо не може да се направи. Понеже няма как да се свържа с Екатерина Георева (откраднала снимката ми), реших да пиша на сайта на въпросния вестник, за да ги помоля да я поздравят, за наградата, от мое име. Изпратих им и всичките си снимки на Соления чийзкейк (има и по-хубави) :)
И аз, като тебе мисля, че тази госпожа, даже не си е направила труда да приготви рецептите.

Evi4ka
началник печка
началник печка
Мнения: 1
Регистриран на: ср юли 28, 2010 9:08 pm
:: 1 рецепти от Evi4ka
:: 7 снимки от Evi4ka

Мнение от Evi4ka » нед окт 28, 2012 3:17 pm

Здравейте :) Не само се публикуват рецепти...Аз искам да попитам защо снимките са маркирани ,, receptite.com,,??? Това са наши снимки...не на сайта, нали?


Отговори