За авторството, нашите рецепти, нашият труд!

Мнения, препоръки, съвети - всичко свързано с функционалността, съдържанието и дизайна на сайта и форума
mis_val
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 67
Регистриран на: вт апр 19, 2011 10:07 am
:: 6 рецепти от mis_val
:: 152 снимки от mis_val

Re: За авторството или нашите рецепти - нашият труд!

Мнение от mis_val » чет май 24, 2012 6:41 pm

Миленка,много ми се искаше да се въздържа,но няма да мога :read:
Онзи ден ми писа да внимавам,а то се оказа,че кражба има вече от една година.Потърсих си една рецепта,че сега е сезона на черешите,като я видях веднага ми проблесна и влязох във въпросния блог и какво да видя,написах и коментар.надявам се вече да си е взела бележка и нещата да се променят.Рецептата ми определено не е авторска,но можеше да посочи оригиналния източник или поне Веселият готвач,само съм доволна,че е с нейни снимки,че из интернет пространството има и такива,които крадат и снимките.
Да изкажа и аз мнение по темата като цяло.Лично аз не виждам нищо лошо да се прави копи-пейст на рецепти,но винаги придружени с линк към източника.Това са неписани правила като цяло,но тук в готвача си ги има черно на бяло и не ми се струва нормално момичета,които пишат тук и би трябвало вече да са разбрали смисъла на това,да не спазват правила извън сайта
!


Потребителски аватар
xevi
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 407
Регистриран на: нед авг 05, 2007 12:34 pm
:: 108 рецепти от xevi
:: 706 снимки от xevi

Мнение от xevi » пет май 25, 2012 1:37 pm

mis_val, пиши коментари и не се отказвай. Без нападки, без обиди, но единственият начин да се промени ситуацията е ако можем да накараме хората да разберат, че чуждия труд също трябва да се уважава.

:dots:

Потребителски аватар
dianakatou
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 1068
Регистриран на: вт фев 14, 2012 10:37 am
:: 9 рецепти от dianakatou
:: 119 снимки от dianakatou

Мнение от dianakatou » пет май 25, 2012 2:27 pm

:yee: Привет и от мен!!!Искам и аз да споделя моето мнение с вас.Доста време чета темата и не мога да разбера ,а също и да проумея?!Този сайт е един оазис,както и други подобни,който ни помага да споделим готварските ни способности,да покажем нагледно,какво умеем,образуваме приятелства с хора,които не познаваме ,но са с нас и в радостни,и в трудни моменти .Дотук добре , и се питам "Ще бъда по-удовлетворена,по-щастлива ,ако ползвам чужди неща и си представям ,че са мои?!" :yee: Разбира се,че не!!!!!!!Затова,момичета ,нека сме коректни ,МАГИ71,е много права защо един да се поти ,а друг да обира овациите. :chef: И в края на краищата ,живота е толкова кратък и тия постъпки поне на мен ми изглеждат много грозно,връщат ме мнооого назад и никак не ми допадат.Н ека тия ,които заслужават да им "свалим шапка",да ги похвалим и да се опитаме да ги догоним,такъв е живота,не може всички да сме първи,пък и да им благодарим,ползвайки рецептите им,толкова ли е трудно?! :) Лек ден и благодаря на всички,които правят дните ни по-весели!!! :thumup:

Потребителски аватар
xevi
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 407
Регистриран на: нед авг 05, 2007 12:34 pm
:: 108 рецепти от xevi
:: 706 снимки от xevi

Мнение от xevi » пет май 25, 2012 2:39 pm

dianakatou, права си, но не нас трябва да ни го казваш това :) Тук отдавна се стараем да сме коректни и не ни е толкова трудно.


Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » пет май 25, 2012 2:48 pm

:sign_oops: :read: Аз съм сравнително спокоен човек и винаги първо търся доброто у хората, но този път и аз не мога да остана безучастна. Не ми беше трудно с помощта на чичко Гугъл да разбера коя е въпросната дама. Намерих в блога й и моя рецепта, естествено без посочен източник.
Но знаете ли какво ме впечатли особено неприятно - тази дама има в нашия сайт 105 рецепти, направих си труда да отворя всички рецепти и учудването ми беше безкрайно - само 5 от рецептите са с посочен автор. Излиза че останалите 100 са авторски :? :? :? Някои то тях са доста елементарни, но все пак - какво гарантира, че всеки от нас който качва рецепти и не посочва автор, наистина предлага свои рецепти :dots:

Какво мислите по въпроса ?
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение

Потребителски аватар
xevi
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 407
Регистриран на: нед авг 05, 2007 12:34 pm
:: 108 рецепти от xevi
:: 706 снимки от xevi

Мнение от xevi » пет май 25, 2012 3:05 pm

Makaweli и аз като теб потърсих с Google и останах неприятно изненадана от резултата. Написах си мнението в блога, в коментар към рецептата на mis_val:
Петя, когато си правиш рецептата вкъщи няма нужда да гледаш кой я е написал ако не искаш. Когато я публикуваш в блога си се подразбира, че е твоя. Наистина ли не оценяваш труда на човека, който я е написал? Наистина ли за теб това е пренебрежимо? За рецептите във Веселият Готвач мога да ти кажа, че освен всеки, който добавя рецепта и се старае да я напише хубаво или дори още повече - да я преведе, а и да я приготви, допълнително всяка рецепта се прочита и от двамата админи за да може това, което достига до читателите да е чисто от правописни грешки и смислено. Източник е толкова лесно да се сложи - няма нужда да търсиш оригинала, просто пишеш откъде ТИ си я взела, все пак това е ТВОЯ източник. Не мога да разбера, как с лека ръка отхвърляш часовете чужд труд, просто копираш за 1 минута и смяташ, че дори да сложиш източник е твърде много?!? За мен това е обидно, а и за всяко момиче/момче, което се е постарало за да може ТИ да сготвиш вкусна манджа.
Някакси когато става дума за някой, който публикува рецепти тук, "познаваме" го, така да се каже, говорим си в коментарите и знае правилата е дори по-неприятно и обидно.

Дори елементарна рецепта, НЯКОЙ си е направил труда да я измисли, приготви и напише - отнема време да си подредиш продуктите, да измислиш и напишеш текста, да провериш за грешки. В допълнение към това аз минавам всяка рецепта, чета и гледам за грешки, редактирам малки проблеми, задавам въпроси. После и Павел прави същото. На нас ни отнема часове. Както и на автора. Да кажеш, че копирайки текста не използваш чужд труд и не е нищо особено и това от човек, който добавя рецепти и би трябвало да знае какво е... :thumdown:

mis_val
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 67
Регистриран на: вт апр 19, 2011 10:07 am
:: 6 рецепти от mis_val
:: 152 снимки от mis_val

Мнение от mis_val » пет май 25, 2012 5:06 pm

dianakatou,Makaweli :thumup:
xevi,благодаря за подкрепата!
Лично аз не се чувствам засегната,нито имам усещането че някой нещо ми е откраднал,защото съм преписала конкретната рецепта от списание 1:1,но съм солидарна към труда на Миленка и други момичета,както тук в сайта,така и от други места в нет-а.Наистина,когато човек е вложил авторство или е превел рецепта му коства време освен за самата рецепта като направа,после и да я формулира,както вече писа ти.Тези хора са достойни за уважение и един линк към рецептата им смятам е достатъчен и лесен начин да им благодарим,че споделят рецептите си с нас.

mis_val
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 67
Регистриран на: вт апр 19, 2011 10:07 am
:: 6 рецепти от mis_val
:: 152 снимки от mis_val

Мнение от mis_val » пет май 25, 2012 5:30 pm

Makaweli написа: но все пак - какво гарантира, че всеки от нас който качва рецепти и не посочва автор, наистина предлага свои рецепти :dots:

Какво мислите по въпроса ?
Истината е ,че никога няма гаранции.Аз преди да започна да пиша в този сайт,първата рецепта,която смятах да публикувам се казва Скумрия"Ропотамо",даде ми я една съседка.Много е сполучлива и аз не съм много добра в измислянето на свои рецепти,а и не съм мислила да я променям,защото както вече споменах и така си беше сполучлива щях да я кача така както си е в оригинал,но нямах снимка и реших да го отложа,докато се сдобия с такава.Като видях благодарение на този сайт,колко хубави рецепти има по кулинарните блогове и други кулинарни сайтове се разрових и открих източника съвсем случайно(Пепа Стоева),което означава че щях да кача рецепта без да посоча линк и дори нямаше да зная,че съм в "прегрешение".Но както е писала dianakatou,повечето от нас са тук за удоволствие,аз също.Според мен не бива толкова много да се притесняваме когато пишем нещо ще бъдем ли подложени на критика или не.Когато човек е искрен му личи,а ако хората не го познават,то и не бива да го нападат.А бе много се разписах май...накратко мисълта ми беше,когато някой има съмнение,че друг злоупотребява да започне с добро да си каже исканията и да види дали човекът насреща е наясно с правилата.Т.е. да му даде време да се коригира,защото може да не е било умишлено.А по въпросът с конкретната дама определено според мен са злоупотреби,защото от една година е получила най-любезно съобщение да добави източник,но не виждам резултат(става въпрос не за "моята" рецепта)..Както и да е,че дълго стана,дано сте ме разбрали,че да не се налага пак да пиша.Като цяло за мен въпросът по темата е приключил :winkiss:

Потребителски аватар
milena75
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1677
Регистриран на: чет юни 17, 2010 11:59 am
:: 64 рецепти от milena75
:: 279 снимки от milena75

Мнение от milena75 » пет май 25, 2012 7:51 pm

Напълно подкрепям Валя и Бони! Благодаря и на Хevi за реакцията! То е ясно, че момичето няма намерение да се коригира, напротив даже продължава, в последния брой на списание "Кулинарен уикенд" отново е публикувала чужда рецепта, но поне хубаво е ние да си знаем, че подобни прояви не се харесват на никого.
За да не се окаже, че някоя от нас си е откраднала собствената рецепта, ето и списък с рецептите, които са намерили място в блога на нашата "приятелка", естествено без да е посочен източник. Направих си труда да разгледам всички включени там рецепти и една проста статистика показва, че от общо 102 рецепти 60 са от нашия сайт, естествено качени от други потребители. Някои от тях са си направили труда да посочат източник, от който са ползвали рецептата, но в посочения блог такова позоваване липсва.
Ето и пострадалите:
1. Сърца от кренвирши с яйце и сирене - Anji
2. Супа топчета Kapri - kapri
3. Празнична питка Цвете - tillia
4. Питка Слънце със сирене - milena75
5. Винен кебап
6. Американски палачинки
7. Шопска салата
8. Салата Цвете - magi71
9. Тулумби
10. Сотирани гъби - PassionFlower
11. Печени гъби - tsura_78
12. Кашкавал пане - bubi
13. Пълнени филийки - закуска за шампиони - 0896881983
14. Пиле със сметана Ити - frizli
15. Пица с пилешко месо - gotva4ka
16. Кекс *Венецът на Арлекино* - tillia
17. Жълт крем - bubi
18. Пиле с картофи на фурна - magi71
19. Сладки Керини ушички (Калии) - korneliq
20. Пилешка супа с фиде - zai4e_kate
21. Бисквитена торта с крем нишесте - tatiana
22. Бърза риба с домат - magi71
23. Свински шницели с гъбен сос - nelale
24. Картофена торта с руска салата - magi71
25. Дядо Коледа от картофено пюре - sve.bz
26. Торта Кодрит Кадир - mimsi
27. Хрупкави картофи - ivka
28. Картофени кюфтенца с лук и сирене -kqmrosen
29. Картофи соте - zlatina
30. Пица Маргарита - bubi
31. Бисквитена торта Фавори - neli1100
32. Агнешка плешка във фолио - kuciqnova
33. Чорба от коприва с ориз - zai4e_kate
34. Яйчено руло с кайма - boika_1973
35. Агнешко с картофи и моркови - magi71
36. Спанак с ориз - zlatina
37. Спагети с кайма и маслини - korneliq
38. Мини вързопчета от палачинки - BABY
39. Подлучени тиквички - sweet_mama4
40. Пиле с майонеза - perunika
41. Кошнички от кайма - zarosit
42. Цветен кекс - reni55
43. Палачинки с череши на фурна - mis_val
44. Зелен фасул яхния - neli1100
45. Картофки Мастър - nelale
46. Желиран таратор - desislava76
47. Дърпана вита баница - sve_georgieva
48. Ангешко бутче с картофи - magi71
49. Баварски крем - II вид - tsveti05
50. Кекс с шоколадови вафли Боровец - ivka
51. Пържени пилешки бутчета с кокос - milniq
52. Руло Стефани в бутер тесто - senta
53. Бонбончета от картофи - reni55
54.Печени чушки с доматен сос - reni55
55. Гъби с доматен сос - vile11
56. Яйца на очи с домати - Makaweli
57. Пилешко месо с доматен сос - PassionFlower
58. Понички Ирка - irinchicata
59. Пица Цвете - BABY
60. Картофена изненада - peta4e81 - публикувана в последния брой на списание "Кулинарен уикенд" под чуждо име

Потребителски аватар
xevi
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 407
Регистриран на: нед авг 05, 2007 12:34 pm
:: 108 рецепти от xevi
:: 706 снимки от xevi

Мнение от xevi » съб май 26, 2012 3:51 am

но все пак - какво гарантира, че всеки от нас който качва рецепти и не посочва автор, наистина предлага свои рецепти :dots:
Желанието за посочване на източници не трябва да стига до момента когато всяка рецепта трябва да има източник. Много рецепти ги знаем от мама, от баба, от приятели, роднини, познати, преписани са от незнайно къде в готварската тетрадка и те са за да бъдат споделяни - не можем да спрем, защото не сме сигурни кой е автора. Никой не се ражда научен да готви, така че повечето рецепти, които ползваме са или научени отнякъде или модифицирани такива. Ето например, рецепта за крем-карамел - не съм я измислила аз, но няма и как да сложа източник понеже ми е казана от майка ми, а тя си я ползва от години и не знае откъде е... За тези рецепти е нереалистично да се очаква източник. И също е нереалистично да мислим, че всеки добавил рецепта "своя" я е измислил от-до.

Източниците идват когато става дума за копиране или преписване на рецепти директно от други места. Дори за преписването поне се влага някакъв труд, но копирането от Интернет е толкова лесно - избираш текста и с един клик на мишката си готов. И после не го записваш в тетрадката/документа на компютъра вкъщи, а го публикуваш на сайт където е видимо за много хора. И почти сигурно знаеш откъде си го взел или поне е много лесно да се намери. Правилно е поне да се посочи източник и повечето автори са съгласни техния труд да се използва по този начин - рецептите са да се споделят, но като се укаже точно и ясно източника и да се уважи и отбележи труда на човека, който я е измислил.


Отговори