За авторството, нашите рецепти, нашият труд!

Мнения, препоръки, съвети - всичко свързано с функционалността, съдържанието и дизайна на сайта и форума
CVETETO3101
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 159
Регистриран на: пон авг 08, 2011 5:29 pm
:: 10 рецепти от CVETETO3101

Re: За авторството или нашите рецепти - нашият труд!

Мнение от CVETETO3101 » нед мар 02, 2014 11:56 pm

steffanell написа:Ето ви един сайт в който има наши рецепти и снимки :thumdown: https://www.facebook.com/pages/%D0%9D%D ... 0650828936 :yee:
Цвети, то цялата страница е чиста еклектика от снимки и рецепти от разни сайтове. Та на всичкото отгоре има и около 70 почитатели - горките подведени юзери ... :eek: :? :thumdown: :thumdown: :thumdown:


Потребителски аватар
mimoza784
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 57
Регистриран на: пон яну 25, 2010 3:49 pm
:: 83 рецепти от mimoza784
:: 509 снимки от mimoza784

Мнение от mimoza784 » ср мар 05, 2014 9:11 am

Здравейте :)
Първо искам да се извиня, ако съм обидила някой с коментарите си и специално на vanja (дано прочете това). Вчера тя публикува рецепта, която знам от доста време от чужди сайтове и го написах като коментар под рецептата й. В никакъв случай не съм искала да се заяждам или да я засягам с това. Просто непрекъснато виждам такива рецепти, в които няма посочен източник. Досега не бях писала такива коментари, но като видях въпросната рецепта просто не се сдържах!!! Това сякал беше капката, която преля чашата . . . По-късно същата вечер в сайта се появи още една такава рецепта, но реших, че ако и под нея пиша нещо, ще се приеме като чисто заяждане. А това не е така!
Обичам този сайт! Благодарна съм на всички вас за рецептите, които публикувате и за коментарите ви! Научих толкова много балгодарение на вас!
Много ме е яд, като видя някоя ваша рецепта открадната и качена другаде като авторска! Не съм съгласна, че рецептите не могат да имат авторско право! Да - добре познати продукти и за някои е просто готвене, но според мен това си е изкуство! Необходимо е много въображение да създадеш нова рецепта и това си е интелектуален труд!!! Ясно е че нищо не можем да направим по въпроса . . .
Също така смятам, че е коректно, когато се публикува рецепта тук, да се впише и източника. Едно че го има в правилата на сайта, друго че това в никакъв случай не омаловажава рецептата или труда на този, който я споделя тук.
Признава си, че не съобразих че може vanja да знае рецептата от приятелка. Стана ми много виновно, но за жалост не мога да изтрия коментара си. Дано тя не се сърди иприеме извиненията ми!
Пожелавам на всички много творческо вдъхновение, за да красим този сайт с още прекрасни рецепти! И по-малко нерви :) Тези които крадат от нас, не заслужават това внимание! Злобни и лоши хора има навсякъде, помнете че всичйо се връща по един или друг начин!!!

Потребителски аватар
Pavel
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 908
Регистриран на: нед авг 05, 2007 11:04 am
:: 26 рецепти от Pavel
:: 393 снимки от Pavel
Контакти:

Мнение от Pavel » ср мар 05, 2014 2:03 pm

mimoza784, рецептите са нещо, което често се предава от уста на уста - научени от родители, роднини, приятели... Или пък научени "отнякъде" - чул си рецептата по телевизия, прочел си във вестник, в интернет и после си приготвил и забравил. Освен това с много рецепти може да се каже, че са един вид... общоизвестни - т.е. твърде популярни, за да им се приписва авторство.

Ние винаги сме се старали и ще продължаваме да го правим - във Веселият Готвач настояваме да се отбелязва авторство, когато се прекопират рецепти. В случай, че на дадена рецепта не е отбелязан източник всеки може да подаде сигнал (в коментар или лично съобщение) :) В тези случаи понякога авторът е пропуснал, понякога не е разбрал напълно условията, а понякога се налага да изтрием рецептата. Важното е, че всички такива сигнали се разглеждат и се действа по всеки, не ги игнорираме никога - като администратори на сайта това ни е част от отговорностите.

Хареса ми позитивния ти финал, и аз смятам, че би било хубаво да се фокусираме повече на положителните неща, а неприятните - да ги обсъждаме и решаваме спокойно :)
Aut viam inveniam aut faciam

Meri_Popins
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 56
Регистриран на: ср апр 09, 2014 12:44 pm
:: 188 рецепти от Meri_Popins
:: 327 снимки от Meri_Popins

Мнение от Meri_Popins » пет май 08, 2015 4:48 pm

Здравейте-понеже аз съм писала някои рецепти от чужд източник като френски и други книги-съм писала точно от къде е източника! така че има и честни хора има и измамници. не често правя рецепти, инспирирани от Джейми Оливър и други готвачи от 24 китчен предаванията, но си пиша от къде са. За мен това не е толкова голям проблем ако си признаеш.
Не отричам че да се споделя някоя рецепта без ад се казва от къде е взета и с позволение не е добро!

Подкрепям напълно Павел, защото какво е кухнята и как сме създали толкова голямо богатство от рецепти по всички страни и голямо разнообразие от рецепти, ако не сме сменяли някои съставки и не сме импровизирали?

Че то тогава светя нямаше да се върти! :thumbsup:
Добре дошли във моята страничка!
Обичам да готвя, да правя нови интересни рецепти. Обожавам българска, италианска, китайска и особено френската, Един по-здрав от мен за всички идиоти които ме изхвърлиха!


Отговори