Оценки към рецептите

Мнения, препоръки, съвети - всичко свързано с функционалността, съдържанието и дизайна на сайта и форума
Потребителски аватар
akva7
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 403
Регистриран на: нед фев 21, 2010 10:14 pm
:: 15 рецепти от akva7
:: 107 снимки от akva7
Местоположение: София

Re: Оценки към рецептите

Мнение от akva7 » чет фев 09, 2012 5:10 pm

Не е нужно да има оценки.Коментарите са достатъчни със съвети,мнения,препоръки или въпроси.Тук сме,за да станем по-добри и уверени в тайните на готварството.Нали дипломи няма да получим?
Изображение


Потребителски аватар
xevi
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 407
Регистриран на: нед авг 05, 2007 12:34 pm
:: 108 рецепти от xevi
:: 706 снимки от xevi

Мнение от xevi » пет фев 10, 2012 7:16 am

Оценките освен, че се показват като допълнителна информация към рецептата, от която човек може да си направи някакъв извод без да чете всички коментари, участват и в рейтинга на рецептата. Рейтинга се формира по сравнително сложна формула и се влияе от различни фактори. За момента сме доволни от тази формула и смятаме, че рейтинга в сегашния му вид е доста добро мерило за популярността на рецептите. Изцяло премахването на оценките ще повлияе и на това, така че не сме готови да се разделим изцяло тях, но ни се иска ако може да станат по-удобни.

steffanell, точно за да сме по-честни пред себе си ми се иска да въведем промяна. Сега се оказва, че ако някой приготви рецепта и тя не му допадне или дори не се получи, той много рядко се връща да коментира или оцени, а пък на лошите оценки се гледа толкова подозрително, че никой не ги слага... :) След като никой не ги слага, едва ли има смисъл от тях и съответно е време за промяна.

Крайното решение за оценките, разбира се, ще е наше, но вие ги ползвате и мнението ви е важно за нас. Благодаря, че се включвате в дискусията :idea:

Потребителски аватар
tillia
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 510
Регистриран на: ср фев 20, 2008 8:23 pm
:: 721 рецепти от tillia
:: 2770 снимки от tillia
Контакти:

Мнение от tillia » пет фев 10, 2012 6:04 pm

Напълно подкрепям мненията на Цвети и akva7 да се премахнат оценките. Достатъчни са коментарите.
Досега всеки от неговата си гледна точка оценява рецептата. Аз, например, никога няма да направя торта с фондан ,поради различни причини, да не ги изреждам, но не и защото не ми харесват – напротив! По новите предложения, нямам право да правя оценка, а само коментар. Какъв е смисълът на оценката тогава?! В момента ми идва на ум – голямата торта на Рали – колко души ще я направят /дали и тя ще я повтори !/, за да дадат оценка. И какво – тази торта ще остане само с коментарите, без оценка !!! Или прекрасните торти на другите момичета?!
До сега нямам оценка на ястие по-малка от „Много добра”. Това също е моята гледна точка. Ако съм приготвяла нещо подобно, или ми е познато съчетанието на продуктите, или ми харесва едно ново предизвикателство, от опита, който имам, мога да сложа тази оценка. Ако рецептата не ми харесва, просто не е по моя вкус, или други някакви причини, отминавам я. Ако пък съм я приготвила, но нещо не се е получило, ще споделя в коментарите, за да искам съвет, или в „Провал в кухнята”. Но аз, специално, не мога да напиша оценка „Добра”, „Лоша”, защото при мен в момента не се е получило. Ами погледнете в „ Провал в кухнята” – особено за кексовете – правени десетки пъти, проверени,лесни и хубави рецепти – и … гаф!
Въобще мога да дам още много примери. За това за мен оценките са напълно излишни и да останат само коментарите.
За снимките – според мен не трябва да се слагат оценки. Ако трябва допълнително ще се уточня. В края на крайщата това не е фотографски сайт! Ако на някой му допада снимката, той си пише в коментара.
http://da-gotvim-s-tillia.blogspot.com/
http://www.snimka.bg/?profile,albums

Истината е въпрос на гледна точка !
Изображение Изображение

Потребителски аватар
i4eto3421
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 892
Регистриран на: пон ное 16, 2009 3:10 pm
:: 89 рецепти от i4eto3421
:: 507 снимки от i4eto3421

Мнение от i4eto3421 » пет фев 10, 2012 7:42 pm

Аз мисля,че оценка'' ще приготвя пак'' и ''няма да приготвя повече''или нещо подобно ще свършат идеална работа.


Потребителски аватар
xevi
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 407
Регистриран на: нед авг 05, 2007 12:34 pm
:: 108 рецепти от xevi
:: 706 снимки от xevi

Мнение от xevi » съб фев 11, 2012 6:31 am

Явно е време за промяна :)

Ина, в момента няма проблем да сложиш оценка към рецепта, която не си приготвяла но по този начин оценките не отразяват нищо повече от субективното мнение на автора им, което той така или иначе е изразил в коментар. Няма лошо в това, въпросът е как да ги подобрим или променим към по-добро.
Първото ново предложение беше да се слагат оценки само към приготвени рецепти - т.е. да си пробвал крайният резултат и тогава да дадеш мнението си. Това не значи, че няма да имаш право да слагаш оценки - просто само към пробвани рецепти. А това, че ти по една или друга причина не можеш да приготвиш дадена рецепта (което важи за всички нас :) ) и не можеш да сложиш оценка, не значи че рецептата ще си остане без такава - просто някой друг ще я сложи.
Има рецепти, които са а) с прости продукти и просто показват украса или б) твърде сложни, рядко ще бъдат направени и отново показват основно украса. Тези рецепти могат да получат оценка само на четене, но не можем да базираме цялата система за оценяване на тях - те са около 200, от 15813 (в момента) общо...


В момента, аз лично клоня към предложение 2 и то към различни негови варианти, които ми идват на ум. Като имам по-ясни идеи ще казвам :idea:

Потребителски аватар
Elti
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 678
Регистриран на: чет окт 08, 2009 10:07 pm
:: 31 рецепти от Elti
:: 1236 снимки от Elti
Местоположение: Перник
Контакти:

Мнение от Elti » съб фев 11, 2012 7:57 am

xevi написа: Elti, как биха ти звучали вариантите ако са:
Бих я приготвила пак
Не бих я приготвила пак

Ако не са толкова крайни и задължителни като ще и няма, дали е по-добре?
Така ми звучи доста по-добре :)
Изображение
Моето блог-местенце - http://elti-spodeleno.blogspot.com
Моята facebook страничка http://www.facebook.com/SpodelenoOtKuhnataNaElti

Потребителски аватар
steffanell
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 48
Регистриран на: нед ное 15, 2009 9:47 pm
:: 79 рецепти от steffanell
:: 575 снимки от steffanell

Мнение от steffanell » съб фев 11, 2012 2:29 pm

Поставена оценка,, Не бих я приготвила пак,,на дадена рецепта ,не бих посмяла да пробвам таз рецепта все едно е поставена лоша оценка. :?

Потребителски аватар
milena75
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1677
Регистриран на: чет юни 17, 2010 11:59 am
:: 64 рецепти от milena75
:: 279 снимки от milena75

Мнение от milena75 » съб фев 11, 2012 4:28 pm

Лично моето мнение е, че за да добиеш представа за една рецепта са по-важни коментарите. Случвало се е някоя рецепта да не ми направи особено впечатление на пръв поглед, но впоследствие като прочета коментарите на тези, които са я приготвяли се заинтригувам и решавам да я направя. Освен това така се дават много ценни идеи - един е заменил някои от продуктите, друг е добавил нещо от себе си. А оценката вярно, че определя рейтинга, но за мен е малко формална, а и пак лично според мен петобалната система е доста ограничена. Имам предвид, че най-високата оценка, която може да се постави на една рецепта е 5, а има такива, които са хубави и заслужават максималната оценка, не е редно да им се поставя по-ниска такава, има обаче и такива, които са още по-сполучливи и за тях оценката е пак 5. Ако трябва да останат оценките може да се помисли вместо кръгли оценки да се поставят да речем точки - от 0-100 например(ние поне нашите студенти ги оценяваме по този начин - резултати до 49т. са слаби, от 50- 59т. отговарят на оценката среден, 60-74т. - добра оценка, 75- много добра и 88-100т. - отлична), по този начин могат да се отличат най-добрите сред най-добрите по-точно ще се определи рейтингът. Давам го просто като идея, в никакъв случай не искам да си налагам мнението. Що се отнася до мен, когато някой се е постарал да предложи на всички ни една рецепта, дори и лично на мен тя да не ми допада, бих се въздържала от коментар и оценяване, защото мисля, че вкусове има много и най-различни и не е редно да го критикувам само за това, че това не е моята комбинация от продукти. В такива случаи предпочитам да си замълча и да я отмина.

Потребителски аватар
i4eto3421
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 892
Регистриран на: пон ное 16, 2009 3:10 pm
:: 89 рецепти от i4eto3421
:: 507 снимки от i4eto3421

Мнение от i4eto3421 » ср фев 15, 2012 8:31 am

Хрумна ми друга идея.Може гласуването да бъде тайно :D Да не се показва кой каква оценка е сложил,за да стене оценяването наистина компетентно :roll: .Със сигурност много :chef: са искали да сложат оценка ДОБРА или ПО НИСКА.

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » ср фев 15, 2012 1:03 pm

Така беше преди и беше премахнато заради злоупотреба! Факторът ЗЛОБА играеше голяма роля при оценяването :roll:
www.facebook.com/artandhobby


Отговори