Хранене по време на бременност

Храни за малките, по-малките и най-малките
Потребителски аватар
lady_LANA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 555
Регистриран на: ср окт 20, 2010 4:37 pm
:: 98 рецепти от lady_LANA
:: 177 снимки от lady_LANA
Местоположение: Гърция

Хранене по време на бременност

Мнение от lady_LANA » пон мар 21, 2011 6:26 am

Здравейте, милички:)

Най-сетне отново съм бременна:) Но този път положението е особено;)- сигурно е, че ще стана огромен балон:D Както и при другите ми бременности апетит нямам, нищо не ми е вкусно и имам един особен вкус, който изчезва само докато дъвча нещо- и така какво ли не опитах. Ям постоянно само и само да се махне този метален вкус, опитах с дъвки, желирани бонбонки и какво ли не, но....напразно. Започнах да ям салати и плодове, но всичко ми докарва една тежест- ужас. Наскоро с помощта на Елти отслабнах малко, но в края на бременността ще счупя кантара:D
И така, моля ви, приятелчета, давайте идеи за храни, които да мога да ям в голямо количество, но без да пълнея.
Тази тема ще е подходяща не само за бременни:)

Опитала съм какво ли не- само сладоледа помага:D
Изображение
"Когато не ти остане нищо друго ,освен любовта,само тогава разбираш ,че любовта е достатъчна!"


Потребителски аватар
lucky6
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 198
Регистриран на: ср окт 21, 2009 10:58 am
:: 7 рецепти от lucky6
:: 13 снимки от lucky6

Мнение от lucky6 » пон мар 21, 2011 9:09 am

Честито!

Много се радвам за теб! :clap: Браво! :thumup: Дано всичко мине добре.
Аз докато бях бременна до четвъртия месец не можех да ям нищо готвено. Ядях кисело мляко, ябълки, круши, краставици, домати, портокали, моркови. Пиех сок от кисели краставички и доматен сок.
Спомням си ясно, че през месец трябваше да пия витамини. От тях ми ставаше лошо и добивах такъв апетит, че можех да изям слон. Накрая ги спрях самоинициативно /Това не е съвет!/ Всяка бременност е различна - киселини, гадене, сънливост са нещо съвсем нормално. Важното е плодът да се развива добре.
Това, което аз бих те посъветвала е да се постараеш да ядеш по 5-6 сушени сливи всеки ден, заради желязото. Аз минах много леки бременност и раждане и от сърце ти пожелавам още по леки от моите!

Потребителски аватар
MANI
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 390
Регистриран на: вт дек 30, 2008 8:09 am
:: 170 рецепти от MANI
:: 436 снимки от MANI

Мнение от MANI » пон мар 21, 2011 11:39 am

Ани хапвай си от всичко и по малко.Аз ям по 5-6 пъти на ден и съм качила 11 кг.Основно хапвам плодове и зеленчуци и много мляко и млечни.Единствено не ми се яде месо ,но си хапвам по необходимост.Относно сушените плодове и аз съм на същото мнение,но бих добавила сушени кайсии също.Аз имах малко проблеми в началото и ме съветваха да си хапвам повечко :thumup:
Аз имах такъв метален вкус докато пиех магнезий и желязо,но аз също си го спрях сама :oops: въпреки ,че лекарката ми държеше да пия.Интересно ,че и аз си хапнах доста сладолед тази зима :P

Потребителски аватар
lady_LANA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 555
Регистриран на: ср окт 20, 2010 4:37 pm
:: 98 рецепти от lady_LANA
:: 177 снимки от lady_LANA
Местоположение: Гърция

Мнение от lady_LANA » пон мар 21, 2011 1:45 pm

Благодаря ви, момичета:) И аз опитвам с таратор, но само кисело мляко и краставица, но и от това ми се гади. Ужасно е. Опитах с ябълки и със салата зеле и моркови, но по колко мога да ям- накрая ме заболява корема:D Хапва ми се много, но... За да избегна сладкото реших да хапвам компоти- след това сякаш съм изяла слон:D Смея се, но хич не е смешно. Останах без сили вече. Ям порцийки по-малки от на 3-годишната ми щерка и пак се подувам и всичко ми се качва до устата. Единственото решение, което намерих е сладоледа- но не искам да прекалявам с повече от един:)
Толкова сте мили- много благодаря за пожеланията и съветите:) Ще пробвам със сушени плодове.
Между другото при последната бременност наддадах с 31кг!!!:D
:love:
Изображение
"Когато не ти остане нищо друго ,освен любовта,само тогава разбираш ,че любовта е достатъчна!"


Потребителски аватар
sladki64e
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1888
Регистриран на: пон сеп 21, 2009 6:34 pm
:: 20 рецепти от sladki64e
:: 582 снимки от sladki64e

Мнение от sladki64e » пон мар 21, 2011 6:20 pm

Ани, много се радвам за теб! Желая ти леки и безпроблемни бременност и раждане! И на Мани също!
Явно е, че при всеки различно протича бременността - при някои апетита се загубва, при други - се усилва. Някои качват килограми, други - не. Опитай да хапваш повече пресни плодове (те ще заместят нуждата от захар), храни, богати на фолиева киселина (ще опитам да издиря информация за тях). Хапвай си от всичко по малко.
По време на моята бременност вкуса ми се промени изцяло. Аз, която "не мога да живея" без захар и шоколад, не можех и да си помисля докато бях бременна за тях. Единствено сладолед харесвах и аз :). Много ми се ядеше чесън :o . В началото имах проблем с плацентата и когато започнах да търся информация, разбрах, че необходимо и полезно вещество за този случай се съдържа в чесъна. Така че, организма си знае най-добре от какво има нужда.
Успех!

Потребителски аватар
sladki64e
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1888
Регистриран на: пон сеп 21, 2009 6:34 pm
:: 20 рецепти от sladki64e
:: 582 снимки от sladki64e

Мнение от sladki64e » пон мар 21, 2011 6:40 pm

Предполагам, че ги знаеш тези неща, но малко опреснителна информация никога не е излишна :hug:
Ето какво намирам за храните, богати на фолиева киселина:
"Пресните тъмно зелени зеленчуци са богати на фолиева киселина, но трябва да се приемат сурови или да се пие прясно приготвен сок от тях, тъй като термичната обработка унищожава голяма част от нея. Препоръчват се броколи, спанак, лешници, фъстъци и пълнозърнест хляб, като поне един от тези продукти е добре да се консумира веднъж дневно."
"Храни, които са добри източници на фолиева киселина са всички зелени листни зеленчуци, като: салати, марули, спанак, брюкселско зеле, броколи, зеле, зелен лук, праз лук, както и пълнозърнест хляб, леща, боб, соя, грах, зелен фасул, карфиол, репички, магданоз, джоджен, копър, ядкови плодове (орехи, фъстъци, бадеми), къпини, малини, портокали."

Потребителски аватар
akva7
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 403
Регистриран на: нед фев 21, 2010 10:14 pm
:: 15 рецепти от akva7
:: 107 снимки от akva7
Местоположение: София

Мнение от akva7 » пон мар 21, 2011 10:50 pm

Без магданоз,много е вреден за бременни,може да предизвика аборт !!!
Изображение

Потребителски аватар
Elti
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 678
Регистриран на: чет окт 08, 2009 10:07 pm
:: 31 рецепти от Elti
:: 1236 снимки от Elti
Местоположение: Перник
Контакти:

Мнение от Elti » пон мар 21, 2011 11:01 pm

Ани, организмът е умен - той сам ще те насочва какво да ядеш и какво не.
Както казва sladki64e
организма си знае най-добре от какво има нужда.
А килограмите ако трябва пак ще ги борим :D
MANI и sladki64e са ти дали добър съвет за подбора на храните, но ако ти се хапва и друго не се чувствай виновна (само внимавай с количеството). Важно е на душата да ти е добре, за да е добре и бебчо. Много късмет, мила. :hug:
Изображение
Моето блог-местенце - http://elti-spodeleno.blogspot.com
Моята facebook страничка http://www.facebook.com/SpodelenoOtKuhnataNaElti

Потребителски аватар
MANI
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 390
Регистриран на: вт дек 30, 2008 8:09 am
:: 170 рецепти от MANI
:: 436 снимки от MANI

Мнение от MANI » вт мар 22, 2011 8:55 am

Ще ми е интересно мнението ви за храната по време на кърмене :?
Относно храненето сега много често си приготвям салата от пресен спанак,цвекло,моркови,зеле,маслини и сирене.Засища идеално за междинни хранения и е витаминозна :wink:

Потребителски аватар
lucky6
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 198
Регистриран на: ср окт 21, 2009 10:58 am
:: 7 рецепти от lucky6
:: 13 снимки от lucky6

Мнение от lucky6 » вт мар 22, 2011 12:47 pm

Здравей, Петина!

Пожелавам и на теб лека бременност и раждане!
Аз кърмих малката до навършване на 10 месеца. До 5 месец беше само на кърма. Започнах да замествам по едно ядене на ден с каши и пюрета и от 8 до 10 беше останало само вечерното хранене, но просто детето си го искаше и много трудно я отучих, трябваше да тръгна на работа.
За този период си признавам, че съм пила нес кафе /друго не обичам/ - може да са 5, но съм пила. Както и кола :oops: И аз съм човек. Вино също по една чаша понякога. Абсурд е да се откажеш от всичко "вредно". Осъзнавам, че може да отнеса много критики по този въпрос.
Аз съм ЗА кърменето и бих искала да ти кажа двете основни неща, от които съм се ръководила:
1. За да имаш кърма са необходими следните три условия: сън за майката, вода и кърмене. - Не съм яла тестени закуски, не съм пила боза, не съм се "доизцеждала".
2. Чрез кърмата не можеш да заразиш бебето, ако си болна. По въздушно-капков път - да!, но не и с кърмата. От опит го казвам. Друго, което ми се е случвало - получих алергична реакция и ми се поду ръката от пръстите до китката. По съвет на лекар продължих да си кърмя детето, без да пропускам хранене.
В кърмата преминават антибиотици, лекарства, алкохол, кафе. Не е хубаво и да ядеш мед, ягоди, за да не го предразположиш към алергии от тях.
И най-важното - не се отказвай да кърмиш, бъди упорита!


Отговори