Защо?

Вегетарианци и вегани - за хората, които по една или друга причина избягват някои храни
Отговори
Потребителски аватар
Pavel
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 908
Регистриран на: нед авг 05, 2007 11:04 am
:: 26 рецепти от Pavel
:: 393 снимки от Pavel
Контакти:

Защо?

Мнение от Pavel » пон фев 09, 2009 4:50 am

Винаги ми е било интересно защо някои хора избират да ограничат силно храните, които консумират.

Личното ми мнение е, че човек се нуждае от разнообразна храна, което включва месо, мляко, сирене, мазнини и т.н., наред със зеленчуците и плодовете.
Като аргумент винаги посочвам и физическите доказателства - homo sapiens има челюст пригодена за разнообразни храни - имаме зъби за разкъсване на месо и зъби за дъвкане (на всичко), което е характрно за всеядните. Ако природата е искала да ни направи тревопасни щяхме да имаме зъби подобни на кравите, но случаят не е такъв :)

Всеки има право на собствено мнене и избор, аз не се опитвам да си налагам моето - просто ми е любопитно защо някои хора стават вегетарианци? Религиозни убеждения (в България май не...), не харесвате вкуса на месото или пък смятате че е по-здравословно? :?
Aut viam inveniam aut faciam


zuzkoto
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 225
Регистриран на: ср окт 15, 2008 1:20 pm
:: 138 рецепти от zuzkoto

Мнение от zuzkoto » пон фев 09, 2009 12:02 pm

Аз също съм против ограничаването на храните. Моята дъщеря например, не яде червено месо защото й е жал за животните.

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » пон фев 09, 2009 12:24 pm

Вегетарианците, които аз познавам, са се отказали от консумацията на месо от протест към начина за масово гледане на животни. Зловещите картини са достояние на всеки, и въпреки уж приетите закони и мерки, животните биват гледани по начин, които може да бъде описан само с най-грозни думи. Времето, когато селянина цяла нощ не е спал, когато едно от животните му е болно, е минало. Скандални форми на държане, хранене, транспорт и колене отвращават все повече хора. Освен това месото на натъпканите с антибиотици, химия и лекарства животни далеч не отговаря на представите за вкусно месо, да не говорим за това, дали е здравословно. А какво има по колбасите, може само да се гадае. Сигурно е и по-добре, че незнаем.

Познавам и трима, единият от тях е сина ми, които са "временни вегетарианци", т.е. переодично изпитват нежелание и погнуса от месо.

От като Будизма стана популярен, играе и той роля за отказа от месо.
Буда бил казал (цитирам по памет), че "Да ядейки едно животно, ядеш нещо, което по своята същност е точно като теб." Значи - един вид канибализъм.

...............


Това с челюстите съм го използвала за аргумент, но съм получавала отговор, че човека се ражда гол, но все пак носи дрехи, че при мнозинството кучешките зъби далеч не са ясно изразени (обяснено с еволюцията), че имаме резци като гризачите, но не гризем като тях, и , не най-последният аргумент, че човек освен челюст има и мозък, и точно той го отличава от животните, а не челюстта го оприличава с тях. Ах, да, и свободната воля се използва за аргумент.
www.facebook.com/artandhobby

korneliq
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 101
Регистриран на: нед дек 16, 2007 2:25 pm
:: 744 рецепти от korneliq
:: 388 снимки от korneliq

Мнение от korneliq » ср фев 11, 2009 3:40 pm

:hungry: Моят отговор ще бъде с анекдот.
Срещнали се двама познати - единият бил вегетарианец, а другият -не.
Вегетарианецът се обърнал гневно :
-Как не ви е срам, да ядете горките животни!!!
Неговият познат се усмихнал дяволито и отговорил;
-А вас как не ви е срам, да ядете храната на горките животни :D


Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » ср фев 11, 2009 4:06 pm

:D :D :D :D :D


:thumup:
www.facebook.com/artandhobby

tricky
чирак с черпак
чирак с черпак
Мнения: 40
Регистриран на: вт яну 13, 2009 10:35 pm

Мнение от tricky » съб фев 21, 2009 11:46 pm

Aliana, отне ми необходимостта да отговарям. И за всеки случай ще те цитирам.

егетарианците, които аз познавам, са се отказали от консумацията на месо от протест към начина за масово гледане на животни. Зловещите картини са достояние на всеки, и въпреки уж приетите закони и мерки, животните биват гледани по начин, които може да бъде описан само с най-грозни думи. Времето, когато селянина цяла нощ не е спал, когато едно от животните му е болно, е минало. Скандални форми на държане, хранене, транспорт и колене отвращават все повече хора. Освен това месото на натъпканите с антибиотици, химия и лекарства животни далеч не отговаря на представите за вкусно месо, да не говорим за това, дали е здравословно. А какво има по колбасите, може само да се гадае. Сигурно е и по-добре, че незнаем.
Знам, че много хора изпитват резерви относно вегетарианството и понеже сега имам цяла секция от форума на разположение (изненадана съм, че екипът на сайта реагира толкова бързо, при положение, че изглежда съм единствената заинтересована по темата, благодаря), ще ви снабдя с малко информация в ползва на вегетарианството. Не искам никой да карам да не яде месо, моля не ме разбирайте погрешно. Просто ще ви покажа малко сериозна и проверена информация, която се надявам да отговори на въпросите ви защо някой хора се отказват от месото.

Аз самата вече казах, че съм от хората, които спомена Aliana.

Ако някой се интересува как пък така все пак съм се решила, може да изгледа филма Earthlings, но от сега ви предупреждавам, че не е за хора със слаби сърца.

За мен лишаването от местото не беше жертва, в интерес на истината никога не съм го обичала. Дори родителите ми изобщо не се изненадаха от решението ми.

Потребителски аватар
MANI
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 390
Регистриран на: вт дек 30, 2008 8:09 am
:: 170 рецепти от MANI
:: 436 снимки от MANI

Мнение от MANI » нед фев 22, 2009 9:14 am

Аз мога да ям,мога и да не ям месо.Не изпитвам такава нужда и потребност както към зеленчуците и плодовете.Т.е ако не ям месо примерно 2 седмици няма да усетя за разлика от плодовете и зеленчуците.Същевременно не мога и без мляко и млечни.В този ред на мисли толерирам личният избр на всеки човек,но аз също съм за разнообразието на храна.Може да не ям всеки ден,но от време на време е добре да се хапва :wink:
http://www.radikal.ru]Изображение

Потребителски аватар
ani_perla
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 146
Регистриран на: пет фев 06, 2009 1:21 pm
:: 67 рецепти от ani_perla
:: 114 снимки от ani_perla

Мнение от ani_perla » нед мар 01, 2009 8:27 am

Може да не ям всеки ден,но от време на време е добре да се хапва
:thumup:
Изображение

SekhmetBast
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 2
Регистриран на: нед фев 28, 2010 11:28 pm

Мнение от SekhmetBast » ср яну 09, 2013 12:37 am

Един контрааргумент за зъбите: единственото "месо", което ядат горилите, са насекоми (за които не им трябват зъби изобщо), но имат много по-впечатляващи кучешки зъби от хората. Човешките кучешки зъби са наистина пренебрежими като размер и брой в сравнение с други всеядни като мечките и някои маймуни.
Колкото до въпроса защо - лично аз се чувствам по-добре физически (дори и чувството в стомаха след ядене), когато не ям месо. След като го спрях, попаднах и на мнения на хора, отказали се заради начина, по който днес ни се осигурява месо. Това още повече ме накара да смятам, че съм на прав път. Не съм гледала "Earthlings", не искам да си го причинявам. Но на лекции помня, че веднъж професорът ни пусна филм за това какво ядем. Не ставаше въпрос само за животните, но тази част определено предизвика голям шок в аудиторията.

Потребителски аватар
JDulle
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 2
Регистриран на: вт май 21, 2013 3:31 pm
:: 66 рецепти от JDulle
:: 175 снимки от JDulle

Мнение от JDulle » чет фев 13, 2014 7:37 am

Най-вероятно ще намерите отговора на въпроса Защо, ако изгледате тази презентация:
http://the-vegan.org/108/%d0%bd%d0%b0%d ... %84%d1%81/
Има и субтитри на български.


Отговори