Рецепта за неронлив блат за торта

Най-сладката част от форума - идеи, съвети и предложения за засукани десерти, торти, фигурки, украси, глазури...
Потребителски аватар
sladki64e
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1888
Регистриран на: пон сеп 21, 2009 6:34 pm
:: 20 рецепти от sladki64e
:: 582 снимки от sladki64e

Re: Рецепта за неронлив блат за торта

Мнение от sladki64e » нед яну 29, 2012 5:51 am

Ето какво съветва авторката:
1. Използвайте чисто безсолно масло. Маргарин и други растителни мазнини имат високо съдържание на вода.
2. Маслото и яйцата да са със стайна температура.
3. Ако печете кейка във фурна с вентилатор, то намалете температурата с 20 градуса С - 140 градуса С, и поставете купичка с вода на скарата. Моята фурна (казва авторката) има тави за печене, които се плъзгат директо на скарите, така че аз поставям една такава тава, върху която слагам формата с кейковата смес, отгоре поставям друга такава тава като оставям достатъчно място за кейковата форма + още над 7 см разстояние. Ако нямате такива тави към фурната, просто използвайте хартия за печене, която поставете върху скарата под кейка и върху скарата над него.
4. Разбийте маслото и захарта до побеляване - около 5-10 мин.
5. Покрийте формата с хартия за печене, а отвън я обвийте с вестник, аз ползвам доста - най-малко 5 страници, като обвивам и дъното, и стените на формата почти до горе. Това се прави, за да се пече по-равномерно (да не изгори в краищата, а средата да остане недоизпечена). Рали, ти знаеш и друг метод - този с мокра кърпа.
6. След като добавя яйцата едно по едно (като добавям и по лъжица брашно към всяко, за да избегна пресичане), добавям и аромат (рецептата изисква настъргана кора от 2 лимона), аз много обичам аромат на лимон и добавям кората на 4 лимона и сок от половин лимон като се добавя и лъжица брашно, за да се избегне пресичане. В тази фаза може да добавите глицерин. Нуждаете се от 1/4 чаена лъжица на яйце. Това помага на кейка да стои влажен.
7. Поставяйте с лъжица сместа във формата за печене, като я разпределите по краищата, а в средата оставете дупка (да изглежда като донат). Рали, тук не го разбрах много добре. Но смисълът е да се изгребе малко от средата, така че да се вижда дъното на формата.
8. Поставете във фурната и печете 1 1/2, след което проверете с клечка в средата дали е изпечен. Ако не лепне по клечката, значи е готов. Ако лепне, печете още, докато спре да лепне при изпробване с клечка. Моят кейк винаги отнема повече време за печене (2 - 2 1/4 часа), заради вестника, с който обвивам формата. Проверявайте всеки 10 минути.
9. Оставете кейка да поизстине във формата, след което преместете върху решетка за охлаждане.

Рали, не съм я изпробвала тази рецепта. Ако я правиш, ще се радвам да споделиш резултата. Успех!!!


Потребителски аватар
sladki64e
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1888
Регистриран на: пон сеп 21, 2009 6:34 pm
:: 20 рецепти от sladki64e
:: 582 снимки от sladki64e

Мнение от sladki64e » чет фев 02, 2012 6:23 pm

Рали, ето и рецепта на Паунд кейк,за който има само хубави коментари:

Чаша с вместимост 240 мл
1 чаша масло
1/2 чаша растително масло
3 чаши захар
5 яйца
1 с. л. ванилия
1 1/4 чаша мляко
3 чаши пресято брашно
1 ч.л. бакпулвер
1/4 ч.л. сол

Загрейте фурната до 175 градуса С. Намажете и поръсете с брашно 25 см тавичка. Пресейте заедно брашното, бакпулвера и солта. Разбийте до пухкав крем маслото и захарта. Добавете яйцата едно по едно като след всяко разбивайте. Добавете брашното на няколко части, като след всяка порция добавяте и порция мляко и разбърквате. Изсипете готовото тесто във формата и печете около 80 до 90 минути. Проверявайте с клечка дали е изпечен. Оставете да изситне около 10 мин. във формата, след което го извадете и поставете върху решетка за охлаждане.

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » пет фев 03, 2012 10:08 am

Миличка, незаменима си! Много, много ти благодаря!
:love: :love: :love: :love: :love: :love: :love: :love: :love: :love: :love: :love: :love:

Ще разказвам, каква съм я свършила.

Сега да се уточня: това са рецепти за печива, които са от рода на кексовете, т.е. изпичат се като блат и се украсяват, без да се режат и мажат на блатове. Така ли ?

Благодаря ти много!
www.facebook.com/artandhobby

Потребителски аватар
sladki64e
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1888
Регистриран на: пон сеп 21, 2009 6:34 pm
:: 20 рецепти от sladki64e
:: 582 снимки от sladki64e

Мнение от sladki64e » пон фев 06, 2012 4:20 am

Рали, мила, не съм сигурна. :ooppss:
Доколкото разбирам се правят на блатове и се слепват с маслен крем предполагам.
Докато се рових и четох (вече не си спомням къде точно), някъде срещнах, че кейковете за склуптуриране се пекат в туба :?. Нямах и представа какво представлява това приспособление, но вчера, докато търсихме по интернет да си купим кутия за хляб, попаднахме на такива туби за печене, с разни форми - с форма на сърце, цвете... На мен ми се сториха малки (с малък диаметър), иначе представлява тясна, дълга кутия. Съпругът ми веднага пожела да ги поръча :D , но аз като не съм сигурна какво точно представляват (от снимка ми е трудно да определя) и беше посред нощ, не ми се четеше, та ги оставих да ги разгледам някои ден на спокойствие. Според мен са за хляб, кекс.
Гледах едно видео как се приготвя Тopsy Тurvy cake и там показват няколко блата слепени с крем (предполагам маслен):
http://www.youtube.com/watch?v=xHY_F53ClJ8

Ето и друго:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=sxC9vaj6t_s[/youtube]

Сега поглеждам, че и специални форми за тези торти се продават:
http://www.bing.com/shopping/search?q=t ... &FORM=HURE

Друго, което четох е, че и обикновени блатове по любима рецепта може да се използват като престоят във фирзер и се работи, докато са замръзнали/полузамръзнали.

Успех и чакам с нетърпение поредните ти творения.
Ако мога с нещо да помогна ще бъда много щастлива :hug:


Потребителски аватар
sladki64e
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1888
Регистриран на: пон сеп 21, 2009 6:34 pm
:: 20 рецепти от sladki64e
:: 582 снимки от sladki64e

Мнение от sladki64e » пон фев 06, 2012 5:29 am

Ето и една от тези кутии за печене на хляб (преди малко ги разгледах по-обстойно), за които споменах:
Изображение.
Има с форма на цвете и звезда. Чудя се, ако си ги купя дали си струва и дали ще ги ползвам :?

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » вт фев 07, 2012 1:47 am

Остава да ме светнеш как се ползват тези тръби...
А с формите за топси търви направо ме срази и тези с различните сегменти, и тези дето пекат триетажен блат са много луди!
Аз два пъти съм правила такава торта, но по класическия начин с изрязването.
Единият път с кексово тесто, другия път с купешки блатове, ползвах 7 купешки блата, всеки с 3 платки, слепени с бутеркрем. И кексовият блат лепих с бутеркрем Не беше никак вкусна, много се ронеше и не се получи това, което си бях наумила. Не се бях сетила да замразя блата, това наистина е идея!
:love: :love: :love: :love: :love: :love: :love: :love: :love: :love: :love: :love: :love: :love: :love: :love: :love: :love: :love: :love:
www.facebook.com/artandhobby


Отговори