Затлъстяването при децата

Кое е полезно и кое не? Вкусотии, вкусотии, но как да отслабнем?
Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » съб окт 17, 2009 1:45 pm

Да, Бони, права си от една страна...


Но пак стигаме до темата за отговорността на семейството, на родителите и тяхната водеща роля във възпитанието - ако не научиш едно дете да харесва мазните, тестените, пресолените и изкуствените храни, то няма да тръгне да си ги купува. Защото не те ще бъдат тези, които то асоциира с "вкусно".

Аз намирам решението добро, но съм съвсем наясно, че не може да даде резултат, ако семействата възпитават по друг начин.

Има обаче и нещо друго - много е важно отношението на законодателя към даден проблем. Когато държавата толерира - и обществото толерира, и отделният човек толерира. Когато държавата "анатемосва" определено действие, всеки, който го извършва подсъзнателно знае, че върши нещо нередно. А човек винаги се стреми да е на чисто със себе си.

Поне за други, мислени за неизкореняеми неща, това се е доказало.

Ето пушенето - по наше време пушеха 90% от учениците, а който не пушеше - не беше готин. Сега пушат може би 20% от учениците и то точно те са аутсайдерите. Кафетата са пълни с непушачи, а напуснеш ли компанията за да излезеш да пушиш - поглеждат те с неприкрито съчувствие - горкият, подвластен на дрогата пушач. Преди да се въведе законът за забрана за пушене на обществени места, имаше много негодуване, но най-вече от страна на по-старите поколения. Младите го приветстваха с две ръце.

Същото е с робството - съществувало от както се помни човеството, дори в Библията толерирано и символ на най-висок статус. Сега никой не би се гордял с това да притежава роби, а не дай си Боже да спомене, че му се иска - изчезва веднага в социалния и политически аут.

Затова си мисля, че решението е супер. Остава сега и семействата да дръпнат. Все пак България е една от водещите страни със смъртност от болести, причинени от неправилно хранене и затлъстяване - диабет, висок холестерол и т.н. http://www.receptite.com/forum/viewtopi ... 1211#11211
www.facebook.com/artandhobby


Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » съб окт 17, 2009 3:20 pm

Рали,
Напълно съм съгласна с теб. Аз имах предвид, че би следвало следващата стъпка на законодателя да бъде ограничението за продажба на тези храни в някакъв радиус около училищата - така, както е с цигарите. За българите е характерно, че ако няма санкция - не се спазва. Доброто решение за ограничения в училищните бюфети ще доведе до откриване на нови лавки и магазинчета около училищата,ако не се въведе ограничителен режим. Дано не съм права :love:
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение

ekaterinak
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 5
Регистриран на: пон яну 28, 2013 12:55 pm

Мнение от ekaterinak » пон яну 28, 2013 1:03 pm

Затлъстяването е сериозен проблем в световен мащаб. Броят на затлъстелите се увеличава с всяка година - това се дължи най-вече на застоялия начин на живот, неправилното хранене и наличието на консерванти, ГМО и всякакви такива боклуци в продуктите. Експертите твърдят, че затлъстяването се е превърнало в бедствие наред с тютюнопушенето. Аз искам да добавя нещо - именно причините, които изброих по-горе водят и до анорексия, булимия и др. Свръх теглото и прекалено ниското тегло са двете страни на една и съща монета - не трябва да се изпада в крайности. Кулинарният форум предлага страхотни рецепти на своите читатели, нека не се лишаваме от вкусна храна, но да я приемаме разумно.

ekaterinak
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 5
Регистриран на: пон яну 28, 2013 12:55 pm

Мнение от ekaterinak » пон яну 28, 2013 1:08 pm

Искам да добавя и още нещо, понеже виждам, че говорите за хранителните навици при децата. Огромна роля влияе възпитанието, което родителите дават. Майка ми ми е дала страхотна хранителна култура. Когато само си помисля за макдоналдс или нещо от тоя род ми става гадно. Мисълта ми е, че е много важно децата от малки да се възпитават на отношение към храната. Най-вече - да ядат когато са гладни, а не от лакомия! Лишенията също не са добър вариант, защото аз подкрепям идеята, че щом нещо ти се яде, значи организмът ти има нужда


Потребителски аватар
dianakatou
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 1068
Регистриран на: вт фев 14, 2012 10:37 am
:: 9 рецепти от dianakatou
:: 119 снимки от dianakatou

Мнение от dianakatou » вт яну 29, 2013 9:27 am

Хубава тема ,но същевременно повод за размисъл,за нас всички родители ,които искаме да отгледаме здрави деца...В Гърция има такъв закон от доста време, в училищната лафка може да се намери сокове,шок.мляко банани,ябълки ,баница ,варени гевреци ,тост с пуешко,сандвич с пълнозърнест хляби пуешко,домат и маруля.....долу-горе това като меню ,но както писа и БОНИ,по-горе точно отсреща е павилиона ,в който се продават всевъзможни змии,гущери ,захароиди,кроасани,шоколади и желирани с много ярки цветове .....да ти се уплаши окото ...никой не може да ги ограничи да купят ,след училище разбира се ,защото докато траят учебните занятия ,вратите са заключени .Моите не им давам пари , и се старая да приготвям от къщи ....сандвич,баница ,баницасъс сирене и спанак ,сок,кекс и въобще домашно приготвени закуски ,от много гледни точки ....Малкият , преди 4 години ,в предучилищната им бе проведен от спец.по хранене семинар и не вкусва нито кроасан ,избягва много вредни продукти и виждам ,колко малко бе необходимо да му се промени начина на хранене и въобще културата ,относно храненето.Наистина е глобален проблема със затлъстяването ,от една страна забързания живот на родителите ,от друга застоялия начин на живот и в комбинация с неправилното хранене.Всяка година правим хормонални изследвания.Нашата лекарка е много строга на тая тема ,защото затлъстяването е в основата на много заболявания ,и добре прави ...Трябва всички заедно ,и родители,и обществото и въобще всички ,но и моето мнение ,че нашия пример като родители е най-важен !

ekaterinak
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 5
Регистриран на: пон яну 28, 2013 12:55 pm

Мнение от ekaterinak » нед ное 10, 2013 3:09 pm

Искам да ви споделя нещо, от което останах потресена. Съвсем наското видях майка, която хранеше малкото си бебенце (беше още в количка) с картофки от Mc Donalds. Не, не му даваше да си опита. Тя го хранеше с това.Толкова ме ядоса, като я видях, че едвам се стърпях да не отида и да и се развикам. Но все пак разума надделя и реших, че не съм аз човека, който да и казва как да си гледа детето. Тази ситуация се разигра не по софийските улици, а в Германия. Правя това уточнение, защото таква индивиди ги има навсякъде по света. Включително и в западноевропейските държави с "напредничаво" мислене, където си има цели отдели в супермаркетите за биопродукти. Като видях това заглавие: Всеки трети първокласник с наднормено тегло, се треснах по челото :eek: . Но като се сетих за този случай, съм склонна да вярвам, че в много семейства хамбургерът е заместител на домашно приготвената храна.
Все пак искам да се надявам, че тези хора са единици. Все пак детето ти е най-скъпото.


Отговори