Не правете зимнина!

Кое е полезно и кое не? Вкусотии, вкусотии, но как да отслабнем?
bebcheto_81
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 22
Регистриран на: пон яну 12, 2009 9:13 am
:: 17 рецепти от bebcheto_81

Мнение от bebcheto_81 » нед фев 01, 2009 8:57 am

От домашно направеното няма по добро. Аз например до миналата година не съм правила никакави трушии защото ми дават,но тази година реших да пробвам.


Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » нед фев 01, 2009 12:51 pm

Здравейте!


Много се радвам, че изобщо се говори на тази тема. Докато се мълчи, няма шанс за промяна. Веси е написала горе за екологично чистата храна.
Веси, права си. Сто процента си права. Що се отнася до екологията.

Мисля, че няма да сбъркаме, ако кажем, че преди е царял естествен подбор.
Който е имал нещастието да се разболее, не е имал големи шансове да оцелее. Шарка, сепсис, тетанус, отравяния, родилни трески.....Който е преживявал, е остарявал. Успявал е да достигне стари години.

Сега обаче времето е друго. В нито един етап от развитието на нашата цивилизация не е имало такава бърза и драстична промяна в начина на живот.

Хранителните навици и вкусовите предпочитания обаче се променят много по-бавно. И така се случва, че ние се храним, сякаш живеем през Деветнайсти век, изразходваме обаче само 1/3 от енергията, която се е изразходвала тогава.
И си доставяме енергията чрез продукти, които освен нея ни доставят и отрови, ДДД, пестициди, фунгициди, консерванти, антиоксиданти, овлажнители, глутамат, оцветители.
Всъщност можем да перефразираме старата поговорка и да кажем, че нашата храна И изписва вежди, и вади очи.



Искам да кажа нещо и на Елка, още вчера исках да го кажа, но се въздържах.


Елка, тонът, които би трябвало да се използва в общуването с хората, е друг.
Това, което си написала горе, е една нападка, а не отговор или мнение.

И обърни внимание: Твоето запитване за Кралският венец не беше нито учтиво, нито конформно. И се отнасяше до печиво, което аз лично не харесвам. И все пак седнах посред нощ и ти отговорих. Ако видиш в колко часа е сложено, сложи още един час към него, това е времето в България. Ти с нито една дума не отговори, не благодари, не коментира. Но си намерила време да критизираш, обиждайки. И това засенчва изказаното от тебе разумно мнение, че и двете крайности за вредни, защото ти самата не се придържаш към него.
Казваш, че прекаленото нападане е точно толкова вредно като затварянето на очите. Защо нападаш ти тогава?
www.facebook.com/artandhobby

elkahristova
чирак с черпак
чирак с черпак
Мнения: 4
Регистриран на: нед яну 25, 2009 3:37 pm

Мнение от elkahristova » нед фев 01, 2009 9:51 pm

sagaliavam za vpe4atlenieto s koeto si ostanala
predpolagam 4e ima niakakav problem s po6tata mi . za6toto 3 pati pisah i nikakav otgovor , poslednia be6e samo za proba , i moge bi ne mnogo vnimatelen. i v4era ti izpratih li4no saob6tenie s blagodarnosti ,ne znam dali si go polu4ila i ne si go vidiala . a moge bi ne. i v tozi slu4ai , mnogo blagodaria . prosto pro4etoh cialata tema na edin dah i viarvai mi vpe4atlenieto koeto ostavat komentariite na g-dina ne e priatno , no moge bi az preuveli4avam , za koeto sajaliavam za6toto vav drugite publikacii kadeto e samo informacia , deistvitelno e profesionalno.sarde4ni pozdravi i izvinenia . elka.

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » пон фев 02, 2009 11:57 am

Здравей, Елка!



След всичко, което си написала, е ясно, че става въпрос за недоразумение. Аз не съм получила никакво лично съобщение, а не е и нужно. Нямам нужда някой да ми благодари за нещо, което и на мен самата ми доставя удоволствие. :) Само ми беше интересно, дали е правилната рецепта, тъй като, както горе писах, не съм я правила лично. Мислех, че не си я видяла и после видях постинга в тази тема.

Както и да е. Г-н Апостолов е писал много. Преди дълго време. Не само темата за зимнината. От всичко, което е постирал, се разбира, че се интересува от здравословното хранене. Темите, които е засегнал, не са негово научно откритие, това са теми, които се говорят от лекари и диетолози, и какви ли още не.

След като имаш проблеми с постинга, обърни се към админите. А и заради кирилицата. Аз получих от тях линкове към кирилизатори и, както виждаш, става.

Съжалявам за критиката, но аз действително съм на мнение, че в междучовешките отношения трябва задължително да се показва уважение. Незнаех, че си писала и друго, и си била изнервена от неуспешното качване на отговора.

Желая ти приятен ден!

Поздрави, Ралица
www.facebook.com/artandhobby


zuzkoto
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 225
Регистриран на: ср окт 15, 2008 1:20 pm
:: 138 рецепти от zuzkoto

Мнение от zuzkoto » пон фев 02, 2009 8:01 pm

Хайде и аз да се включа в темата за здравословното хранене и туршиите. Радвам се за себе си, че все още не ме е обхванала манията за здравословно хранене, както и ортоманията / страх за здравенцето ни/. Все още сме смъртни. Защо трябва да живея до 90-100 години и същевременно да се лишавам от много неща. Няма нещо което да не е вредно, затова всичко трябва да се консумира умерено и да не се лишаваме от нищо което ни доставя удоволствие. Организмът се нуждае и от сладко, и от алкохол, от мазнини, сол. Каква е ползата от обезмаслените мляко и извара след като в тях няма и калций? По-добре ли ще се чуствам да съм в постянен стрес при хапването на нещо сладичко или домашно мляко, сирене или като си пийна стотина грама ракийка с хубава салатка? За мен единственото здравословно хранене е храненето с домашно произведени продукти, затова винаги когато имам възможност си купувам домашно мляко, сирене, яйца - за жалост редко ми се одава тази възможност, тъй като нямам връзка със селото. Оцета си го правя сама. Правя си и туршиите. Да, за сладката ползвам консерванти, тъй като стават по-бързо и се слага по-малко захар, а аз не си падам много-много по сладките неща.

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » пон фев 02, 2009 8:28 pm

Олга, мила, между здравословното хранене по убеждение и здравословното хранене от страх има огромна разлика.

Когато аз отида на магазина, купувам само продукти, които са екологично чисти и за които имам знание. Естествено, че купувам само неща, които харесваме и ядем.

Така че когато се стигне до готвенето и храненето, нямам стрес.

При всяка възможност купувам от стопанските дворове в околността.
Яйца, овче мляко, прясно масло, месо.

Купувам всеки плод само когато му е сезона, така се избягват парникови продукции.

Естествено няма полза от стрес. Като гледам, как млади жени се лишават от всичко, чак ми става криво. Не е важното да си слаб на всяка цена, важно е да си доволен.

Права си, че ако живееш 90 години в лишения, е един непълноценен живот. Но ако живееш последните си 20-30 години на хапчета или на легло, също не е работа. Да не говорим, как се чувстват другите край теб, които треперят при всяко влошаване, че може да е края, или как се съсипват да гледат десетки години лежащо болни. Повярвай ми, че говоря от опит.

Да живееш 70-80-90 години, без да имаш чувството, че си лишен, това му е майката. А това, как се чувстваш, зависи само от теб. Аз не взимам наркотици и нямам чувстото, че се лишавам. От 8 години не кусвам капка алкохол и не ми липсва. Непушачите също не живеят с мисълта, че са ограничени. Мюсулманите, близо 2 милиарда души, също не копнеят ежедневно за свинско, азиатците за мляко, хиндуистите и будистите за месо. Всичко е въпрос на нагласа и убеждение.

А и от какво се лишавам, когато вместо пръскана маруля ползвам непръскана? Вместо пръскан лимон - непръскан? Вместо натъпкано с антибиотици месо - био-продукции? Ние не се чувстваме ограничени, храната ни е разнообразна и ни е вкусна. И това е важното.


Поздрави!


Ралица
www.facebook.com/artandhobby

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » пон фев 02, 2009 8:45 pm

Ах, Олга, щях да забравя.

Това с млякото нещо бъркаш. Биенето на масло от млякото, не намаля съдържанието на калций. Напротив, понеже с махането на мазнината се маха част от обема, като се допълни отново до 1 литър, има даже малко повече белтъчини и калций, отколкото пълномасленото.

Тук има една табела, отвори я. Вляво са изброени от горе на долу както следва:
прясно издоено мляко
пълномаслено мляко
обезмаслено мляко
кефир
кисело мляко
кондензирано мляко 7,5 процента масленост
кондензирано мляко 10 процента масленост


Останалите неща всеки ги разбира.

Освен това би трябвало да се знае, че естественото съдържание на мазнини в млякото се променя също според сезоните, което не променя съдържанието на калций.

Тук табелата:

http://www.ti5.tu-harburg.de/Staff/Lame ... Fettgehalt
www.facebook.com/artandhobby

eta
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 5
Регистриран на: ср мар 18, 2009 9:43 pm

Мнение от eta » вт мар 24, 2009 7:56 pm

Здравейте всички във форума!

Видях написаното досега и искам само да потвърдя,че в Германия,където съм сега,съвсем не е рай.
Хората имат същите проблеми като нас,дори и някой по-гадни.Храната е с много по-добро качество и вкус от нашата родина и в много от случаите,ПО-ЕВТИНА!

Истината е,че в България много малко мойем да си позволим и че все по-зле става.

На мен,лично,ми липсват нашите туршии и сега с удоволствие бих хапнала една.....

Поздражи на всички,които с обичат да готвенето!:)

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » съб апр 11, 2009 1:20 pm

Да, ако смяташ, че става въпрос за един същ проблем, когато германците се чудят дали да купят варена, сушена или пушена шунка, а българите стоят пред тезгяха и знаят, че каквото и да купят, не е това, което изглежда.

Или когато имаш избор за по-малко от 0,5 евро да купиш 40 вида кисело мляко, всяко контролирано и със сертификат. Или и в малките селца има сьомга от развъдник, от контролиран сезонен фирмен риболов и от традиционен улов на местните населения. Мъчението на избора е гадно.

Германците си имат проблеми, но не същите като българите. Техните проблеми си ги болят и им се струват огромни, но на българина му се струват смешни, пред вида на катастрофалните условия в БГ.

Най-големият проблем на Германия е ниската раждаемост и застаряването на населението. Хората доживяват 90 и повече години, взимат пенсии, ходят на почивки, слагат си скъпи чейнета, титанови стави, ходят на масажи, гимнастики, фризьори, педикюр. Но няма кой да внася в пенсионният фонд, защото няма млади. На по 65 години никой не иска да излезе в пенсия, хората се чувстват в разцвета на силите си.
И в БГ не се раждат деца, но това не е голям проблем, защото по-старите хора умират като мухи. Ние бяхме 40 човека в класа. От всички мои съученици само 3-ма още имат 2 родителя. На всеки му е умрял поне единият, на възраст между 50 и 65 години. Моят баща живя най-дълго - 67 години. Супер, а? Облекчение за касата.

Като чета такива писания, от мними експерти по живота в света, ми става зле.

Никъде проблемите не са еднакви. Навсякъде на хората са им важни различни неща.

Но никъде няма поговорка, че склонена глава сабя не я сече. И никъде хората не живеят под това мото и не си премълчават, когато постоянно ги улучват в десятката.

Вдигат цената на парното? Ами вместо да смъкнем политиците, ще спрем парното.
Зетят бие дъщерята? Ами вместо да я накараме да го зареже, ще й наговорим един билюк утешителни глупости и ще пием едно със зетя.
В киселото мляко няма мляко? Ами ще пофилософстваме малко и ще замлъкнем.



:x
www.facebook.com/artandhobby

eta
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 5
Регистриран на: ср мар 18, 2009 9:43 pm

Мнение от eta » съб апр 11, 2009 8:57 pm

За мен ли става вапрос,че съм мним експерт по света?!!!!


Не виждам защо която или който и да сте триабва така да се нахвърляте срещу мен!

Нищо не сам ви направила.

Освен това,фактът,че сега сам в Германия,не означава,че съм се отрекла от родината!!!!!И много ясно,че моя народ живее по-зле от германците.Това,което исках да кажа е,че далбоко човешките проблеми като болести,смърт,самота,бедност и тн и тн. са ЕДНАКВИ навсякъде.....


Заключена