Купувате ли био храни?

Кое е полезно и кое не? Вкусотии, вкусотии, но как да отслабнем?
Потребителски аватар
STELKINA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 348
Регистриран на: съб авг 15, 2009 8:38 pm
:: 45 рецепти от STELKINA
:: 222 снимки от STELKINA
Местоположение: милано родом от сливен

Мнение от STELKINA » ср юни 02, 2010 7:30 pm

Тук биохраните са два пъти по скъпи , а каква е гаранцията ,че са био :? . Говорим само за зеленчуци и плодове а останалите продукти, знаем ли какво ядем :cry: . Аз например си правя киселото мляко в къщи по простата причина , че купеното тук е много рядко и безвкусно . Правя го от прясно мляко от това пастьоризираното в картонени кутии . Купих си 1 кутийка гръцко кисело мляко след като прочетох внимателно съдържанието , че е с бацил булгарикус ако го няма този бацил не става пробвала съм. Слагам по принцип 2 литра мляко да кипне , след като поизстине малко , трябва да си сложиш пръста в млякото и да броиш до 10 .Издържи ли пръста на температурата , значи е за подквасване . Ако е истинало много също не става . В един вуркан слагаш 3 супени лъжици от киселото мляко и при постоянно бъркане добавяш от горештото прясно мляко в киселото. Изсипваш заквасеното мляко от буркана в тенджерката при останалото прясно , пазбърква6 доре и наливаш в буркани. Завиваш бурканите в одеало и го оставяш за 4 часа, след това бурканите се слагат в хладилника. Ако стои повече време завито в одеалото става по кисело .А ако го забравиш и стои 1 нощ и 1 ден , както аз направих веднъж се присича :D


Потребителски аватар
gigi.2000
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 840
Регистриран на: нед юни 07, 2009 11:54 pm
:: 15 рецепти от gigi.2000
:: 39 снимки от gigi.2000
Местоположение: Русе,Щръклево

Мнение от gigi.2000 » ср юни 02, 2010 9:26 pm

Стелка,аз слагам супена лъжица закваска на 0,500л прясно мляко.Подквасвам го,когато е мааалко по-малко топло от това,което са ми казвали,а именно пробата с пръста.Правя това,защото не обичам да ми е кисело.Освен това не го държа завито 4 часа.Ако е само 1 буркан-3 часа.Ако са повече-около 2 часа и половина,защото повечето буркани задържат топлината,топлят се взаимно :P .И по-точно на 2,5 часа проверявам,ако не ми хареса,го оставям още половин час.Пробвай някой ден с едно малко бурканче по моя начин,може и да ти хареса.И да пишеш после.

Баба ми,например,кваси млякото веднага след като го подвари.Става адски кисело и стои на дупки,като сирене.

Още един тарикатлък се сетих.От свекъра,лека му пръст,го знам.Той беше овчар и ги разбираше тези работи :wink: .Квасиш,както си знаеш.Преди да затвориш буркана,топваш връхчето на клечка за зъби в мая за сирене.Ама така,че да НЕ остане капка на клечката,само да се навлажни.После разбъркваш млякото в 1 бурканче с тая клечка и продължаваш процедурата,пак както си знаеш.За всеки буркан навлажняваш клечката с мая и разбъркваш,и така...Пробвала съм,не се променя вкуса на млякото.Само дето си е гъсто,дори и малко по-хладно да го квасиш,както аз правя.Квасила съм в глинен,стъклен,пластмасов съд,в метална тенджера,и имам 2-3 провала в началото,докато си налучкам оптималните условия.

Успех!

Потребителски аватар
STELKINA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 348
Регистриран на: съб авг 15, 2009 8:38 pm
:: 45 рецепти от STELKINA
:: 222 снимки от STELKINA
Местоположение: милано родом от сливен

Мнение от STELKINA » ср юни 02, 2010 9:45 pm

Иве мерси за съвета даже и званнах да ми пратят мая за сирене . Като пристигне събота ще пробвам :thumup:
Аз сега правя постоянно кисело мляко понеже всеки ден правя по 1 голяма купа таратор синът ми го пие вместо вода :D . Само копъра ми е проблем насях семена в градинката и изникна ама пусти ти Италианци не го познават помислили , че е плевел и го изкоренили :x .
Сега пак насях и казах на всички че го ползвам като подправка дано изникне незнам дали не е вече късно за сеене.Имам сух ама не е същият вкус друго си е прясното.

Потребителски аватар
gigi.2000
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 840
Регистриран на: нед юни 07, 2009 11:54 pm
:: 15 рецепти от gigi.2000
:: 39 снимки от gigi.2000
Местоположение: Русе,Щръклево

Мнение от gigi.2000 » ср юни 02, 2010 9:55 pm

:D Браво,Стелка!Много си бърза.Дано ти се получи.Моя мъж казва,че и три часа са много,ама аз си го проверявам.Млякото де,не мъжа :P .

Правила съм и друго.Ако по някаква причина не ми се захване млякото,го изнасям на терасата(това само през лятото),и го покривам с нещо черно,без да го завивам с одеяла.И една черна тениска му стига.След половин час го проверявам и преценявам дали да го оставя за още малко или не.И този номер върши работа като последен шанс.

Айде стига,че съвсем почнах като свекърва да нареждам.Лека нощ!


Потребителски аватар
akva7
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 403
Регистриран на: нед фев 21, 2010 10:14 pm
:: 15 рецепти от akva7
:: 107 снимки от akva7
Местоположение: София

Мнение от akva7 » чет юни 03, 2010 7:54 pm

По принцип на 1л. пр.мляко се слага по 1ч.л.подкваса,но това е било някога в добрите истински неща.Сега при това ГМО нищо не е качествено.Затова,когато сега подквасвам млякото на 1л.слагам повече подкваса .Знам от стари хора,че повече подкваса не е страшно,лошо е да не е малко.На 1 буркан от компот слагам по 2 суп.л подкваса,завивам с нещо вълнено и стои така 3часа,отвивам веднага и стои така още 1час само,че на студено/долу на плочките/ и чак тогава слагам в хладилника.

Потребителски аватар
akva7
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 403
Регистриран на: нед фев 21, 2010 10:14 pm
:: 15 рецепти от akva7
:: 107 снимки от akva7
Местоположение: София

Мнение от akva7 » чет юни 03, 2010 10:48 pm

Стелкина,ако имаш желание,отиваш на Бързо меню-избери категория- други-там ще намериш подробно как се кваси млякото,обяснила го е мн. добре Корнелия.Желая ти успех!!!

mandragoraa
ентусиаст с миксер
ентусиаст с миксер
Мнения: 70
Регистриран на: пет авг 14, 2009 10:33 am

Мнение от mandragoraa » пет юни 04, 2010 2:08 pm

Aliana,не че искам да се заяждам,но използането на палмово масло
не е особенно био....
Палмовото масло е богато на бета каротин, откъдето идва и неутралният му вкус и минималната себестойност. Изобилието на мастни киселини превръща палмовото масло в преситено, което го прави опасно за здравето, защото тези мастни киселини може да провокират високо ниво на холестерол, сърдечносъдови проблеми, наднормено тегло, дори и някои видове рак. По време на умерен хранителен режим маслата са абсорбатор на мазнини, но напр. слънчогледовото олио и зехтина съдържат три пъти по-малко мастни киселини от палмовото масло.


Отговори