Страница 1 от 2

Как да правим хубави снимки

Публикувано: ср ное 19, 2008 11:00 am
от Pavel
Здравейте любители кулинари!

В тази темичка предлагам да обсъждаме тънкостите на "хранително-вкусовата" фотография или по-точно - как да правим хубави снимки на вкусотиите, които приготвяме - самото приготвяне и аранжиране е друга работа :)

Започвам я не с претенции за професионализъм, а със самочувствието на любител фотограф - тук ще споделя неща, които съм научил от личен опит, а и от някои статии по темата.

Основен фактор е техниката с която разполагате:
- фотоапарат (с лента) - лошото е, че трябва да сканирате снимките след като ги извадите... т.е. дори в оригинал снимката да е много добра, при самото сканиране може да има загуба на качеството, а и целият процес отнема много време
- мобилен телефон с камера - само по-скъпите модели разполагат с достатъчно капацитет да направят прилична снимка, ако имате такъв - може да бъде сравнен с нисък клас цифров фотоапарат, т.е. трябва да свърши работа. Ако телефонът ви е от евтините модели - не възлагайте особени надежди за качествени снимки
- цифров фотоапарат - най-добрият вариант, особено ако имате среден клас апаратче, но напоследък и най-евтините се представят добре в повечето ситуации

След като сте въоръжени с добър цифров фотоапарат, ето и моите препоръки как да снимате кулинарните ви произведения:

1) Фокусирайте - още преди да сте направили "щрак" повечето фотоапарати ви показват какво сте фокусирали - внимание - ако нещото, което искате да снимате е в средата на образа, това не значи, че задължително е фокусирано върху него. Разгледайте инструкциите на вашето апаратче, някои модели показват със зелени правоъгълници районите върху които фокусират, други имат само зелена лампичка дали центъра на образа е на фокус.

2) Използвайте "макро" функцията - на практика всички фотоапарати снимат в поне 2 режима - нормален и макро. Разликата е в разстоянието между обекта, който снимате и обектива - "нормален" режим може да значи от около 40-50 см до няколко метра, а "макро" е за близки разстояния - под 30тина см. Отново точните параметри са според лещите на вашия апарат, но обикновено ако сте близо до обекта в нормален режим апарата не фокусира върху него, а на нещо по-надалеч. Тогава опитайте да превключите на макро, най-вероятно резултатът ще бъде пъти по-добър. Как да използвате макро на вашия апарат? Разгледайте книжката с инструкциите, но най-често обозначението е стилизирано цвете - Изображение или конкретно - Изображение

3) Контролирайте светлината - най-често снимаме храната вкъщи, но понякога осветлението не е най-подходящо и фотоапарата сам пуска светкавица, която пък прави снимката твърде осветена и разваля всичко. Опитайте различни варианти - естествена светлина отвън, повече лампи или ръчно да изключите светкавицата. Също внимавайте със сенките - повече лампи - повече сенки.

4) Правете много снимки - цифровите снимки са на практика безплатни, така че нищо не ви пречи да снимате повече - от различни ъгли, разстояния, с различно осветление. На малките екранчета на фотоапаратите не е най-лесно да се види истинското качество на снимката, така че ако направите много - после, когато ги прехвърлите на компютъра ги разгледайте и преценете коя е най-добра, може да видите детайли, които не сте забелязали на малкото екранче.

Надявам се, че съм бил полезен - сигурен съм, че и вие имате какво да кажете по темата.

Публикувано: ср ное 19, 2008 11:23 am
от magi71
Павел, много добре си обяснил! :D Аз почти съм спазила правилата, само че използвам автоматичната функция на апарата - той сам си преценява всичко. Но непременно ще пробвам и на макро функция - казаха ми че само за снимки на документи. Благодаря ти за съветите!!!

Публикувано: ср ное 19, 2008 12:49 pm
от Pavel
Маги мерси за комплиментите :)

Не е само за документи - даже някои хора си мислят, че е само за цветенца :lol: Интересното е, че на моя фотоапарат според книжката "макро" би трябвало да се ползва на по-малко от 10 см, но всъщност неща на една ръка разстояние се фокусират по-успешно с макро отколкото без...

Публикувано: чет ное 20, 2008 2:23 pm
от reni55
Искам една консултация,моля!
Да ми кажета по какви параметри да търся цифрово фото -
( трябва да знам какво да кажа на Дядо Коледа ).
Е, и цената да не е много нагоре - 100-150 лв.
Мерси!!!

Публикувано: пон ное 24, 2008 1:00 pm
от Pavel
Рени, най-добре обиколи големите магазини за техника (Техномаркет, Технополис...) и виж какво се предлага в момента. Би трябвало хората там да могат да те ориентират (ако попаднеш на свестен...). За съжаление не мога да ти помогна повече, защото съм далеч от България, но ако стесниш избора до няколко модела - с удоволствие ще си дам НЕекспертното мнение :)

Имай предвид, че най-вероятно ще ти трябва и допълнителна памет - продават ги със съвсем малко (за 8-10 снимки).

Успех :)

Публикувано: пон ное 24, 2008 2:40 pm
от reni55
Благодаря, все пак научих нещо - трябва да е с по-голяма памет.

Публикувано: вт дек 09, 2008 1:39 am
от zlare
Нека и аз се включа в темата...снимам с професионален апарат на Никон...и снимките стават страхотни,но имам още много да уча.....защото е почти ръчен и нямам пълен автоматик...нагласяй,нагласяй...но като видя снимките.....

Публикувано: пон яну 05, 2009 8:03 pm
от angellina
Аз използвам лаптопа си,малко е неудобно но май се получава.

Re: Как да правим хубави снимки

Публикувано: ср ное 09, 2011 10:01 pm
от tillia
Основното, което трябва да се знае, за да направим хубави снимки на ястия , по-горе го е написал Павел. Аз ще се опитам малко да допълня и разширя темата.

Полезна информация:
Как да правим по-добри снимки?!Фотография за начинаещи...І -
http://vkusnoikrasivo.com/forums/viewto ... f=64&t=103

Съвети за снимане в кулинарната фотография-/английски език/
http://www.mycookinghut.com/2008/12/02/ ... otography/

Кулинарна фотография от Michael Ray-/английски език/
http://www.foodportfolio.com/blog/food_ ... ocess.html

Каталог с линкове за фотография
http://forums.f-e-n.net/viewtopic.php?t=2057-

Как да си направим домашно студио за снимане-нагледни примери
http://www.flickr.com/groups/foodphotog ... 768093680/

Как да снимаме храна с компактна фотокамера
http://loisslokoski.blogspot.com/2009/1 ... st_20.html

Светлината в кулинарната фотография. Открийте собствената си светлина - Важна ли е светлината в кулинарната фотография?
http://loisslokoski.blogspot.com/2009/1 ... st_19.html

Правила при снимане на храна - кулинарна фотография
http://loisslokoski.blogspot.com/2009/10/5.html

http://cook-photodiary.blogspot.com/200 ... gerov.html
http://vkusnoikrasivo.com/forums/viewto ... a&start=50

Това са насочващи материали, който съм намерила в интернет, най-вече във „Вкусно и красиво”. Там момичетата са доста напреднали по темата, направо ме заразиха и макар и задочно, съм им много благодарна! Някой от посочените от тях материали са на английски език и съм ползвала превода на страницата, за да разбера горе – долу за какво става дума. Има много интересни неща, за някой това е професия, за друг – хоби, но от всеки може да се вземе по нещо. Материалът е доста обемист и няма как да го копирам целият. За това ще се опитам да обобщя най-важното от това, което съм прочела, научила, както и придобила като малък опит. Който се интересува по-подробно да ползва посочения материал.

Първоначално в сайта се качваха само рецепти. Едва по-късно започнаха да се илюстрират със снимки. В интерес на истината, една рецепта придружена със снимка се възприема по друг начин. А пък и ако повече готвачи добавят своите снимки, със своето виждане и фантазия, и най обикновеното ястие става интересно. Ето 2 примера: http://www.receptite.com/%D1%80%D0%B5%D ... B0-1-2-3-4 и http://www.receptite.com/%D1%80%D0%B5%D ... BA%D0%B8-2

Започнах да снимам с мобилния на дъщерята, като се прибере вечер от работа, с VGA камера. Който ползва чужд апарат, знае през какво преминава – вече изстинало ядене, оскъдна светлина, гладен народ – кой ще те чака да си правиш снимките!
Не ми харесваше качеството им, но това ми бяха възможностите. С течение на времето разбрах, че има програми за обработка на изображенията. (например много нагледно описаната от нашите администратори програма за разглеждане и базова обработка на снимки IrfanView - http://www.receptite.com/forum/viewtopic.php?f=8&t=983), с които все пак се подобрява вида на снимките. Интересът ме накара да се ровя в интернета и така научих доста много. Успях да си купя елементарен, най-евтиния в момента цифров фотоапарат (наричат ги в сайтовете „сапунерки”). И така започнах по-спокойно да снимам. Непрекъснато откривам нещо ново и се уча и коригирам!
Защо пиша всичко това? Имате ли и най-малката възможност да снимате – снимайте и качвайте! Все пак трябва да се почне от някъде. Трудностите се преодоляват, стига човек да има желание!

И така, ето обобщените съвети:, Повечето са за цифрови апарати, но аналогично може да се ползват и при снимане с мобилни телефони:

Важна забележка в самото начало: Направете копие на оригиналните снимки и ги запазете. Ако редактирате изображението и го запишете, губите оригиналното, а то има повече данни, отколкото всеки направен вариант. Освен това, ако не ви харесва корекцията, можете да направите нова редактиране.

1. Запознайте се с апарата си.
Прочетете инструкциите от книжката и научете всички функции и възможности, които предлага. Научете се да държите здраво фотоапарата, докато натискате спусъка, защото всяко движение ще доведе до неясно очертание . За целта дръжте ръцете си прилепнати до тялото или намерете опора, където да поставите апарата. Даже да сте включили стабилизатора на фото апарата, ако имате възможност, ползвайте триножник (аз си купих от Кауфланд на промоция за 2 лв.)
2. Подготовката преди действителната снимка е много полезна.
Преди да вземете апарата си, за да снимате, решете къде, на кое място ще направите снимката. Подгответе го. Реквизит, различни прибори, както и интересни съдове, биха били много полезни за композицията на интересни снимки. Хубаво е да съчетаете цвета на фона и този на ястието, контрастът също е важен за получаването на ефектна снимка. Избягвайте хаос и бъркотия на заден фон . Т.е недейте да натоварвате и разсейвате окото с излишни неща. Гледайте фонът да ви е максимално изчистен и да не претрупвате кадъра. Огледайте го за предмети, които не са толкова очевидни, но биха развалили снимката. (например – снимаме една красива торта, но отзад, на фона се вижда, примерно, мивката с неизмити съдове). Сменете позицията си, ако не можете да промените позицията на обекта или обърнете вертикално апарата, за да избегнете нежелани части от фона, а така също ще избегнете и отрязването на части от обекта.
3. Светлина
Това, което снимате трябва да е добре осветено. Добре е светлината да е бяла, т.е да идва от естествен източник или от фотолампи. Не е добро решение да се използва източник с обикновена крушка. Снимките изглеждат жълти т.е балансът на бялото не е точен. (Тук искам да споделя опит. Обезателно проверете в инструкцията на апарата опцията „Баланс на бялото”. Поне при мен има „Авто”; „Дневна светлина”; „Облачно”; „Ел. крушка”; „Неон Т”; „Неон С”; „Затвор”; В началото правех снимки вечерно време. В повечето случаи наистина изглеждаха жълти. Опитах когато снимам на ел. крушка да отида на „Ел. крушка”. Резултатът беше много по-добър. В някои случаи използвам луминисцентно осветление – тогава ползвам „Неон”).
Още по- лошо решение е използването на вградената светкавица на апарата. Прави снимката да изглежда плоска, а храната мазна.
Най – добрият вариант е източникът на светлина да е зад храната или отстрани (задно или странично осветление) .Желателно е срещуположно на източника да има нещо което да отрази светлината, например бял картон, стиропор, фолио. Най- неподходящият вариант е източник на светлина пред самата храна. Самата светлина трябва да е разсеяна. Ако снимате на естествено осветление от прозорец, тънко бяло перде върши работа. Ако ползвате изкуствено осветление, трябва да омекотите светлината.
Тук можете да прочетете по-подробно : http://loisslokoski.blogspot.com/2009/1 ... st_19.html
Ето някои нагледни примери как да се направи домашно студио за снимане:
http://www.flickr.com/groups/foodphotog ... 768093680/

4. Аранжиране на храната
Белите чинии никога не излизат от мода. Няма храна, която да не стои добре в бяла чиния. Разбира се може да се ползват и в друг цвят, в зависимост от ястието. Например един бял сладкиш или сладки биха изглеждали много добре в черна чиния. Сега на мода излизат правоъгълни чинии. В тях ястията също изглеждат стилно. В чинии с различни цветни орнаменти, ако и в ястието има различно оцветени продукти и покривката е шарена, в действителност може да не личи, но на снимката ястието се „губи”.
Използването на някой друг цветен акцент не е излишно. Може да се акцентира със салфетка, чашка, плод, цвете или каквото и да било друго, стига да не е натрапчиво. Да не се претрупва с много неща това, което ще се снима.
Не е необходимо да се ползва голяма чиния – по-малка по-лесно ще се запълни с храна и няма да изглежда празна.
Важна е и темата на изображението - преценете селски или модерен е стила около него. Ако храната е просто селско ястие, стила около него не е за висша кухня. По-просто казано – един нашенски боб би изглеждал по-добре в керамичен съд, отколкото в красива кристална чиния.
Тук искам да споделя нещо от опита си когато се снима супа или ястие
– да не се снима много горещо, защото от парата може да се замъгли обективът на апарата и снимката да не е ясна; да не се снима и студено – на снимката мазнината изгледа неприятно!
- докато пренасям напълнената чиния от кухнята до мястото, където ще снимам, чинията се зацапва покрай и не винаги може след това да се изтрие. Затова слагам празната чиния на определеното място, подготвям си фотоапарата с триножника точно как да хване ястието и едва тогава внимателно и постепенно сипвам от него;

5. Уверете се, че снимате в макро режим.
Всеки цифров фотоапарат има функция за снимане от близо. Ако снимате в близък план на нормален режим, снимките са размазани. Разстоянието за макро режим е написано в указанието на апарата. По-добре е да се снима малко по-отдалеч и след това да се изреже с програма за обработка на изображения част от снимката, за да е по-ясен и въздействащ крайният резултат.

6. Пробвайте различни варианти на композиция и заснемайте храната от различни ъгли.
Не винаги от първи път се уцелва най- добрата гледна точка. Понякога нещо много ни харесва, докато го редим, но когато го погледнем на компютъра, изобщо не изглежда добре. По- добре е да се застраховаме с няколко варианта.
Снимайте, колкото се може повече. Лошите снимки лесно се изтриват, както от самия апарат, така и след свалянето им на компютъра.

7. Обработка
Разбира се има значение апаратът, с който се правят снимките. Но пък има доста програми за обработката им. След като готовите снимки се качат на компютъра, се избират най-добрите и при нужда се прави корекции (на контраста, размера или др.). Най- елементарното, което може да се направи е да се приложи brightness/contrast.
Ето пример:
Изображение
Изображение

Това в най-общи линии е най-важното. Дано да съм полезна на тези, за които представлява интерес правенето на сполучливи снимки. И успех!

Re: Как да правим хубави снимки

Публикувано: ср ное 09, 2011 10:57 pm
от Makaweli
Ина, ти си просто СУПЕР :thumup: Толкова си се задълбочила в темата - НЯМАМ ДУМИ :roll:

Благодаря ти за урока - лека-полека ще изчиствам нещата при снимането :hug: :hug: :hug: